کدخبر: ۱۷۲۲

درحالی رئیس‌جمهور وعده داد قیمت کالاهای اساسی تا فروردین ۹۸ دست نخورد که رشد قیمت کالاهای اساسی در ماه‌های اخیر نشان می‌دهد مسئولان دولتی که باید بر بازار نظارت کنند، به وظیفه خود عمل نکردند.

به گزارش اقتصادنگار به نقل از تسنیم، حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان در ابتدای سال جاری در یک برنامه تلویزیونی این وعده را به مردم داده بود که بانک مرکزی متعهد است ارز اختصاصی کالاهای اساسی، مواد غذایی مردم، ملزومات و تجهیزات پزشکی با یک قیمت متعادل و ثابت نگه داشته شود و قیمت کالاهای اساسی حداقل تا پایان فروردین 98 دست نخورد.

بعد از این اظهارات، مسئولان دولتی کشورمان نیز این اظهارات را تکرار کردند، به‌طوری که همتی رئیس کل بانک مرکزی در اولین اظهارات خود بعد از قبول مسئولیت در این جایگاه، گفت: ارز 4200تومانی به کالاهای اساسی تا فروردین 98 اختصاص خواهد یافت و نرخ کالاهای اساسی تا زمان مذکور، تغییر نخواهد کرد و رئیس جمهور نیز روزانه گزارش می‌گیرد.

بنابراین گزارش، با وجود اختصاص یارانه به تولید و تأمین کالاهای اساسی قیمت کالاهای اساسی افزایش داشته است؛ برنج خارجی در تیرماه 97، 4500 تومان بود که امروز در محدوده 8000 تومان تا 9000 تومان در بازار به‌فروش می‌رسد، قیمت دولتی گوشت گوسفندی در شهریور 97، 37500 تومان بود که اکنون به 48000 تومان فروخته می‌شود. حجم گوشت گوسفندی نیز که با این قیمتها برای تنظیم بازار به‌فروش می‌رسد، محدود است و به‌راحتی نمی‌توان آن را خریداری کرد.

هر شانه تخم‌مرغ 30عددی نیز در مرداد سال جاری، 11200 تومان بود که  اکنون به‌قیمت 15000 تومان تا 17000 تومان به‌فروش می‌رسد و قیمت بازار خودروی پراید در خرداد ماه سال جاری، 23 میلیون تومان بود که اکنون حدود 35 میلیون تومان قیمت‌گذاری می‌شود.

افزایش قیمت کالاهای اساسی علی‌رغم وعده رئیس جمهور و تخصیص ارز دولتی نشان می‌دهد که مسئولان دولتی که وظیفه نظارت بر بازار و قیمت‌ها را دارند به وظیفه خود عمل نمی‌کنند و باید برخورد لازم با این مسئولان انجام شود.

 

 

ارسال نظر