کدخبر: ۱۷۳۱

رئیس مرکز آمار ایران با اشاره به تفاوت آمارهای ارائه شده از سوی بانک مرکزی و مرکز آمار از شاخص‌های واحد اقتصادی این مساله را به دلیل تفاوت نمونه آماری ارزیابی کرد.

به‌ گزارش اقتصادنگار به نقل از ‌ایسنا، امیدعلی پارسا، رئیس مرکز آمار ایران در نشست خبری خود با اصحاب رسانه در پاسخ به پرسش خبرنگار ایسنا، درباره تفاوت آمارهای اعلام شده از سوی بانک مرکزی و مرکز آمار، اظهار کرد: برای مثال در بیان شاخص تورم بانک مرکزی آمار خود را با تاکید بر شهرهای بزرگ به دست می آورد، در حالی که برای مرکز آمار  جامعه آماری همه شهرها و روستاهای کشور است که این مساله قاعدتا باعث تفاوت نرخ آمار اعلام شده دو سازمان خواهد بود.

او در ادامه توضیحات خود درباره تفاوت نرخ‌های تورم اعلام شده توسط مرکز آمار و بانک مرکزی، تعیین سال پایه واحد را چاره کار ندانست، هر چند این عمل را باعث نزدیک‌تر شدن آمارها ارزیابی کرد.

رئیس مرکز آمار با تفکیک دوره‌های مختلف شیوه‌های آماری در دنیا، اظهار کرد: کل نظام آماری باید بتواند آمار با کیفیت و قابل مقایسه با دنیا  را تولید کند. لازمه این عمل هم این است که آمار ما یک استاندارد منظم داشته باشد.

وی با  اشاره به ارائه دو آمار مختلف از شاخص‌های واحد توسط بانک مرکزی و مرکز آمار ایران، اظهار کرد: رشد اقتصادی و تورم دو متغیر مورد اختلاف مرکز آمار و بانک مرکزی است. یک راهکار اصلی برای حل این اختلاف تشکیل یک سازمان آماری واحد است. ادامه وضعیت فعلی نتیجه‌ای جز اتلاف منابع نخواهد داشت. در حال‌ حاضر علاوه بر ایران تنها چند کشور  مانند هندوراس، اریتره، پاراگوئه و لیبی هستند که نرخ تورم‌شان را بانک مرکزی ارائه می‌دهد.

رئیس مرکز آمار ایران با بیان این که مرکز آمار نمی‌تواند عددی سفارشی یا با ذائقه‌های سیاسی مختلف ارائه دهد، اظهار کرد: قسم جلاله می‌خورم که از وقتی که در مرکز آمار بوده‌ام هیچ کسی از من چنین چیزی (ارائه آمارهای سفارشی) نخواسته است. این که مثلا گفته می‌شود که شاخص کلی بورس افزایش پیدا کرده است به معنای افزایش شاخص قیمت سهام همه شرکت‌ها نیست، ‌ بلکه معدل کلی بورس افزایشی است. در مورد آمارهای اعلام شده هم وضعیت به همین ترتیب است.

او با بیان این که تورم ۱۱ درصدی به معنای این نیست که همه اقلام به همین اندازه افزایش قیمت داشته‌اند، ‌ بلکه این متوسط و معدل همه شاخص‌ها در همه دوره‌ها بوده است.

پارسا با اشاره به تفاوت آمارهای اعلام شده از اوضاع اقتصادی کشور، اظهار کرد: تورم نقطه به نقطه، شرایط اقتصادی و تورمی مردم را نشان می‌دهد و ما اگر می‌خواهیم اوضاع خانوارها را بررسی کنیم باید به این آمارها دقت کنیم، اما تورم و آمارهای سالیانه عملکرد اقتصادی دولت را نشان می‌دهد. ما تا سال  ۱۳۹۶ که ثبات قیمتی داشتیم تفاوت چندانی بین تورم نقطه‌ای و تورم کل نداشتیم، اما در چند ماه اخیر این دو شاخص از هم دور تر شده‌اند.

وی با تاکید بر این که پایش نظام آماری باید زیر نظر سازمان آمار صورت بگیرد، اظهار کرد: نقش مرکز آمار در  تولید آمار همانند نقش بانک مرکزی در نظام پولی کشور است. این که هر دو سازمان بخواهند یک آمار واحد را از شاخص‌های واحد ارائه دهند، نتیجه‌ای جز اتلاف منابع در پی نخواهد داشت.

 

ارسال نظر