کدخبر: ۱۸۱۵

در حالی که با افزایش قیمت نفت در بازار جهانی شرکت‌های نفت شیل آمریکا باید در پول غلط بزنند اما بسیاری از آنها هنوز با مشکل زیان ده بودن مواجه هستند.

به گزارش اقتصادنگار به نقل از فارس، علی رغم اینکه طی روزهای گذشته قیمت نفت در بازارهای جهانی کاهش کمی را تجربه کرده است اما همچنان در سطوح بالایی نسبت به چند سال گذشته قرار دارد.

با وجود بالا بودن قیمت نفت در شرایط کنونی در بازار جهانی انتظار می‌رود که شرکت‌های نفت شیل آمریکا غرق در پول باشند اما بسیاری از شرکت‌های نفت شیل هم‌ اکنون حتی با مشکل زیان دهی مواجه هستند.

بر اساس گزارشی که اخیرا از سوی موسسه تحلیل مالی و اقتصادی انرژی و موسسه سایت لاین منتشر شده است، تعداد زیادی از شرکت‌های نفت شیل آمریکا زیان ده هستند. 

نویسندگان این گزارش آورده‌اند که حتی با گذشت دو سال و نیم از آغاز روند بالا رفتن قیمت نفت و افزایش انتظارات برای بهبود اوضاع مالی این شرکت‌ها، بررسی ۳۳ شرکت نفت شیل که سهامی عام هستند نشان می‌دهد که آنها از ماه ژوئن با کسری تراز هزینه و درآمد مواجه شدند.

این سه شرکت کوچک و متوسط در مجموع در نیمه نخست سال ۲۰۱۸، به میزان ۳.۹ میلیارد دلار کسری درآمد در برابر هزینه را گزارش دادند.

مشکل اینجاست که قرار بود سال ۲۰۱۸ برای شرکت‌های نفت شیل که مشکل مالی جدی داشتند به سالی پر سود بدل شود. اوایل سال جاری میلادی آژانس بین‌ المللی انرژی طی گزارشی آینده رویایی را برای شرکت‌های نفت شیل در سال ۲۰۱۸ ترسیم کرده بود و نوشته بود که افزایش قیمت نفت و بهبود شرایط تولید شرکت‌های نفت شیل را در سال ۲۰۱۸ و برای نخستین بار با بهبود اوضاع سود دهی مواجه خواهد کرد.

این سازمان پیش‌ بینی کرده است که بین سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۴ شرکت‌های نفت شیل آمریکا کسری تجمیعی ۲۰۰ میلیارد دلاری درآمد در برابر هزینه را گزارش کرده‌اند. 

قرار بود با کاهش قیمت نفت که در سال ۲۰۱۴ آغاز شد اوضاع شرکت‌های فعال در تولید نفت شیل تغییر کرده و شرکت‌هایی که بازدهی نداشتند، از دور خارج شوند و عملا این صنعت در آمریکا سلامت بیشتری پیدا کند.

وال استریت ژورنال اخیرا گزارش داده است که سه ماهه دوم سال ۲۰۱۸ برای شرکت‌های نفت شیل ناامید کننده بوده است. 

وال استریت ژورنال با تحلیل عملکرد مال ۵۰ شرکت نفتی شیل در آمریکا گزارش داده است که آنها در سه ماهه دوم سال جاری ۲ میلیارد دلار بیش از درآمد خود هزینه کرده‌اند.

دو موسسه تحلیل مالی و اقتصادی انرژی و موسسه سایت لاین در گزارش خود آورده‌اند که از ۳۳ شرکت شیل مورد بررسی تنها هفت شرکت درآمد بیشتر از هزینه‌های خود داشته و مابقی شرکت‌های نفت در آمریکا در مجموع ۵ میلیارد دلار بیش از درآمد خود در نیمه نخست سال ۲۰۱۸ هزینه کرده‌اند.

این نتایج مالی ضعیف در حالی است که طی ماه‌های گذشته تولید نفت شیل در آمریکا افزایش یافته است و هر هفته شاهد شکستن رکورد تولید نفت شیل در آمریکا هستیم. انتظار می‌رود با رسیدن تولید نفت شیل در آمریکا به رقم بیش از ۱۱ میلیون بشکه در روز این کشور به بزرگ‌ترین تولید کننده نفت در جهان بدل شود.

با این حال و علی رغم تولید هرچه بیشتر نفت شیل توسط شرکت‌های آمریکایی اما آنها همچنان به سود دهی نمی‌رسند.

در واقع سوال نسبت به عملکرد شرکت‌های نفت شیل در بلند مدت اینجاست که اگر آنها با گذشت حدود یک دهه از آغاز استخراج نفت شیل با استفاده از فناوری شکست هیدرولیک در آمریکا، بهبود قابل توجه بازدهی از سال ۲۰۱۴ و همچنین افزایش قابل توجه قیمت نفت در بازار جهانی، به سود دهی نرسیده‌اند، کی قرار است سود ده شوند؟ آیا مشکلی بنیادین در استخراج نفت شیل وجود دارد که حتی در بلند مدت نیز شرکت‌های فعال در این حوزه نمی‌توانند به سود دهی برسند؟

انتظار می‌رود طی هفته‌های آینده شاهد انتشار اطلاعات عملکرد شرکت‌های نفت شیل آمریکا باشیم و این شرکت‌ها نسبت به قبل شاهد فشار بیشتری برای سود دهی هستند؛ چراکه اخیرا قیمت نفت افزایش بیشتری را تجربه کرده‌اند.

 

ارسال نظر