کدخبر: ۱۸۱۷

وزیر پیشنهادی صمت در جمع فعالان بخش خصوصی، رونق تولید به ویژه تولید مولد در بخش‌های صنعت، معدن و کشاورزی را راهکار اصلی حل مشکلات کشور دانست.

به گزارش اقتصادنگار به نقل از ایبنا، رضا رحمانی در نشست هم‌اندیشی و تبیین دیدگاه‌های وزیران پیشنهادی دولت با فعالان بخش خصوصی از اتاق تعاون ایران، اتاق اصناف و اتاق بازرگانی، اظهار داشت: در شرایط تحریم رمز موفقیت این است که مردم را پای کار بیاوریم و بر این اساس به صورت جدی به فعالیت بخش خصوصی اعتقاد داریم.

وی با اشاره به ضرورت تشکیل اتاق فکر و حضور بخش خصوصی برای اتخاذ تصمیم‌ها تصریح کرد: مجلس نیز می‌تواند علاوه بر نقش قانون‌گذاری با همفکری زمینه ساز موفقیت در این عرصه‌ها شود.

وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اینکه راهکار اصلی حل مشکلات کشور در رونق تولید به ویژه تولید مولد در بخش‌های صنعت، معدن و کشاورزی است، گفت: حفظ وضع موجود در ماه‌های آینده از اولویت های کاری است تا از تعطیل شدن واحدهای موجود جلوگیری کرده و ظرفیت‌های خالی واحدها را استفاده کنیم.

رحمانی با بیان اینکه مباحثی مانند بازار ارز در تولید تاثیرگذار است، افزود: نیاز واحدهای تولیدی به نقدینگی بیشتر شده و جهت‌گیری اصلی نظام بانکی باید تامین مالی واحدهای تولیدی باشد. وی خاطرنشان کرد: درخش صادرات کارشناسان معتقدند با نوسانات ارزی فرصت جهش در این بخش داریم و باید موانع را رفع کنیم که البته مبانی قانونی مانند تبصره ۶ را داریم که باید اولویت داده شود.

وزیر پیشنهادی صمت با تاکید بر نقش استان‌های مرزی و بازارچه‌های مرزی در صادرات، ادامه داد: تعاونی‌ها در شرایط جدید به ویژه در بازارچه‌های مرزی می‌توانند نقش ایفا کنند و شرایط تحریم فرصتی را برای تعاونی‌ها ایجاد کرده است.

رحمانی تصریح کرد: با توجه به شرایط تحریم در تجارت فرامرزی باید با شرکت‌های کوچک و متوسط ارتباط برقرار کرد که تعاونی ها موقعیت مناسبی در این زمینه دارند و می‌توانند نقش ایفا کنند.

وی با بیان اینکه در حوزه صنعت و تجارت باید برنامه‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت داشته باشیم، افزود: البته برنامه‌ریزی ‌ها باید به شکلی باشد که در حوزه صادرات از تغییر رویه‌ها پرهیز کنیم و تغییرات نیز با اعلام قبلی به بخش خصوصی تغییرات انجام شود.

وزیر پیشنهادی صمت یادآور شد: حوزه معدن ظرفیت‌های مغفول زیادی دارد و برای آینده فعالیت‌ها به عنوان یکی از محورهای مهم در نظر گرفتیم، به ویژه معادن کوچک اهمیت زیادی دارد که تعاونی‌ها می‌توانند در این حوزه نقش داشته باشند.

رحمانی با اشاره به نقش تعاونی‌ها در بحث تنظیم بازار، گفت: ظرفیت تعاونی‌ها و اصناف اگر در بحث تنظیم بازار و توزیع به کار گرفته شود بسیاری از مشکلات را رفع خواهد کرد. وی با اشاره به گلایه ها در بحث فضای کسب و کار، گفت: به تفویض اختیار اعتقاد دارم و هر جا بتوان از توان تشکل‌ها و بخش خصوصی استفاده کرد در جهت تسهیل فضای کسب و کار تفویض انجام خواهد شد، برخی موانع سهولت کسب و کار نیز نیاز به تغییر نگرش دارد و به راحتی با نگاه مثبت قابل رفع است.

 

ارسال نظر