کدخبر: ۱۹۸

دونالد ترامپ

به گزارش بی‌بی‌سی،  دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، می‌گوید: در روزهای آینده فرمان وضع تعرفه بر واردات فولاد و آلومینیوم را صادر می‌کند. چنین تصمیمی می‌تواند به تولیدکنندگان در چین و همین‌طور برخی هم‌پیمانان آمریکا از جمله کانادا ضربه بزند.

 

به گزارش اقتصاد نگار به نقل از مهر، بر این اساس، برخی از صادرکنندگان فولاد به آمریکا گفته‌اند تلافی می‌کنند.

 

ترامپ گفته است: ۲۵ درصد تعرفه گمرکی برای فولاد و ۱۰ درصد تعرفه برای آلومینیوم وضع می‌کند.

 

آمریکا، بزرگ‌ترین واردکننده فولاد و آلومینیوم در جهان است و میزان وارداتش، چهار برابر صادرات این مواد است. فولاد وارداتی آمریکا از بیش از ۱۰۰ کشور می‌آید.

 

دونالد ترامپ روز پنج‌شنبه ضمن اعلام این تصمیم خود، در توییتی نوشت که ایالات متحده از «تجارت ناعادلانه» لطمه دیده است.

 

با اعلام تصمیم جدید او، شاخص سهام داوجونز در بورس نیویورک ۱.۷ درصد افت کرد. در عین حال ارزش سهام شرکت‌های فولاد آمریکا خیلی بالا رفت.

 

چین از اصلی‌ترین منابع صادرات فولاد و آلومینیوم به آمریکا است و این تصمیم جدید، احتمالا واکنش منفی چین را برمی‌انگیزد. چین از پیش اعلام کرده که در صورت وضع تعرفه، تلافی می‌کند.

 

هم‌چنین تحلیل‌گران درباره احتمال درگرفتن جنگ‌های تجاری جدید ابراز نگرانی کرده‌اند.

 

افزایش عوارض بر فولاد و آلومینیوم در عین حال که می‌تواند جبهه جدیدی از جنگ اقتصادی واشنگتن علیه پکن تلقی شود، می‌تواند به هم‌پیمانان اقتصادی آمریکا از جمله کانادا، مکزیک و ژاپن هم صدمه بزند.

 

پل رایان، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، هم اعلام کرده که امیدوار است رئیس‌جمهوری آمریکا "عواقب ناخواسته این ایده را در نظر بگیرد و قبل از آن‌که دست‌ به ‌عمل شود، رویکردهای دیگر را هم بررسی کند.

 

ارسال نظر