کدخبر: ۲۰۹۲

رییس کمیسیون تخصصی طلا و جواهر با اعلام آخرین قیمت‌ها در بازار طلا و سکه، گفت: قیمت طلا و سکه طی یک هفته گذشته با کاهش ۱۸ درصدی، رکوردی بی‌سابقه به ثبت رساند.

به گزارش اقتصادنگار به نقل از ایبنا، محمد کشتی آرای درباره وضعیت بازار طلا و سکه با گذشت چند روز از آغاز دور دوم تحریم های ایران از سوی ایالات متحده آمریکا، اظهار داشت: نکته قابل توجه کاهش قیمت سکه و طلا در یک هفته اخیر است که ظرف یک هفته با کاهش ۱۸ درصدی قیمت ها در بازار مواجه بودیم.

وی با اشاره به اینکه این میزان از کاهش قیمت در یک هفته، به نوعی رکورد محسوب می شود، گفت: هنگامی که قیمت طلا و سکه تنها ظرف یک هفته کاهش ۱۸ درصدی در بازار دارد، خود نوعی رکورد بی سابقه است که پیش از این سابقه نداشته است.

رییس کمیسیون تخصصی طلا و جواهر دو دلیل عمده برای کاهش قیمت ها عنوان کرد و توضیح داد: کاهش قیمت ارز و کاهش تقاضا در هفته اخیر منجر شد هم حباب سکه کاهش یافت و هم قیمت ها روندی نزولی پیدا کرد که با این کاهش نه تنها تعداد فروشندگان بیشتر از خریداران شد بلکه میل به خرید با هدف سرمایه گذاری کاهش یافت که این کاهش میل خرید، خود به نوعی باعث کاهش التهابات قیمتی در بازار شد.

کشتی آرای درباره پیش بینی خود از قیمت ها در بازار، گفت: تجربه چند سال اخیر و تحولات سریع در بازار، موجب شده تا پیش بینی و تحلیل درباره بازار سخت تر شود همانطور که در ابتدای هفته گذشته انتظار و پیش بینی کاهش ۱۸ درصدی قیمت در بازار وجود نداشت. اما اکنون یکی از نکات مهم این است که مبلغی از افزایش قیمتی که در ماه های اخیر پیش آمده بود کاهش یافته است. وی ادامه داد: نکته دیگر کاهش میل به سرمایه گذاری در بازار و توقف خریدهای هیجانی در بازار است که موجب شده بازار جوی آرام را تجربه کند.

داد و ستدها با احتیاط است

این عضو اتحادیه طلا و جواهر با تاکید بر اینکه جهت قیمت ها در بازار نامشخص است، گفت: در مجموع داد و ستدها در بازار با اختیاط انجام می شود و جهت قیمت ها نیز نامشخص است اما آنچه مسلم است مقداری ثبات قیمت را در بازار داشته ایم.

کشتی آرای از افزایش قیمت طلا جهانی در بازار خبر داد و افزود: از نظر جهانی نیز در هفته گذشته ۱۲ دلار افزایش قیمت داشته و در عین افزایش قیمت جهانی، در کشور ما با کاهش قیمت مواجه بودیم.

رییس کمیسیون تخصصی طلا و جواهر آخرین قیمت ها در بازار را اعلام کرد و گفت: سکه طرح قدیم ۳ میلیون و ۵۵۰ هزار تومان، طرح جدید ۳ میلیون و ۸۲۰ هزار تومان، نیم سکه ۱ میلیون و ۸۸۰ هزار تومان، ربع سکه ۱ میلیون و ۶۲ هزار تومان در بازار در حال معامله است. وی افزود: همچنین سکه یک گرمی ۶۴۵ هزار تومان، هر مثقال طلا یک میلیون و ۴۸۵ هزار تومان و هر گرم طلا ۱۸ عیار نیز ۳۵۰ هزار تومان قیمت خورده است.

 

ارسال نظر