کدخبر: ۲۲۰۴

عموماً انتظار می رود اوپک در اجلاس ۶ دسامبر، تولید نفت را تا ۱.۴ میلیون بشکه در روز کاهش دهد، ولی شک و شبهه های زیادی در این مورد وجود دارد.

به گزارش اقتصادنگار به نقل از تسنیم، بازارهای جهانی نفت با استرس منتظر اجلاس بعدی اوپک هستند تا مسئله عرضه آینده نفت مشخص شود. پس از مسیر تمام عیاری که بازارهای نفت در چند هفته گذشته پیموده‌اند، عرضه نفت، آینده مبهمی دارد.
تا حالا هیچ نظر خاصی وجود ندارد که تولید کاهش می یابد یا ثابت می ماند. این عدم ثبات خطر تجارت ناپایدارتری را پس از فروش انبوه نفت و کاهش بیش از 30 درصدی قیمت آن طی یک ماه به وجود می آورد .
 عموماً انتظار می رود اوپک در اجلاس 6 دسامبر، تولید نفت را تا 1.4 میلیون بشکه در روز کاهش دهد ولی شک و شبهه های زیادی در این مورد وجود دارد .
تحلیلگران یک بار بر روی نفت بشکه ای 100 دلار شرط بندی کردند و حالا نظر خود را عوض کرده اند و پایین ترین قیمت را برای نفت طی یک سال گذشته در نظر می‌گیرند. پیش‌بینی می‌شود قیمت نفت آمریکا تا 45 یا 40 بشکه در روز در پایان سال 2019 کاهش یابد .
گرگ شرنو، مدیر بخش اوراق بهادار پینکو گفت:« تصمیم عربستان و اوپک کمک می‌کند بازار نفت حس بهتری داشته باشد. اگر اوپک تولید را کاهش ندهد، قیمت به 40 دلار در هر بشکه می‌رسد ».
نشانه هایی که از اوپک دریافت می‌شود آشفته هستند. مقامات آگاه از طرح های عربستان انتظار دارند که تولید را کاهش دهد ولی یک منبع صنعتی هم گفت که تولید نفت عربستان برای اولین بار در نوامبر از 11 میلیون بشکه در روز گذشته است .
تصمیم گیری کارتل با توجه به تاثیر فزاینده روسیه و آمریکا پیچیده‌تر شده است. تولید نفت روسیه به بالاترین حد پس از فروپاشی شوروی سابق رسیده است و آمریکا در حال تولید با رکورد 11.7 میلیون بشکه در روز است. مقامات اجرایی نفت روسیه در مورد نیاز به کاهش تولید تردید دارند .
در همین حین، تصمیم آمریکا برای وضع دوباره تحریم ها علیه ایران و اعطای معافیت به واردکنندگان عمده نفت این کشور ، بازار نفت را پیچیده کرده است .
پیش بینی های بدبینانه قیمت نفت خام آمریکا را 40 تا 45 دلار در هر بشکه در پایان سال 2019 در نظر گرفته اند ، ولی پیش بینی های خوشبینانه ای هم وجود دارد که افزایش قیمت را تا 80 دلار در هر بشکه نشان می دهند چون فکر می کنند این کاهش قیمت خیلی سریع بوده است‌ برخی عقیده دارند قیمت نفت با همان سرعتی که کاهش یافته دوباره افزایش می یابد .
در هفته‌های اخیر، هم اوپک و هم آژانس بین المللی انرژی پیش بینی تقاضای آینده نفت را کاهش داده اند. منحنی آینده برنت ،شاخص اصلی بازار برای پیش بینی عرضه و تقاضا، نشان می دهد احتمال عرضه بیش از نیاز بازار در اواسط 2019 وجود دارد .
بخشی از این بی ثباتی ها به خاطر دونالد ترامپ است. تصمیم او برای عدم مجازات عربستان به دلیل قتل روزنامه نگار جمال خاشقچی باعث شد عربستان تمایلی به مخالفت با او و کاهش تولید نداشته باشد .
تحلیل‌ها نشان می‌دهند:« تاکتیک ترامپ برای حمایت از محمد بن سلمان در مسئله قتل خاشقچی، اهرمی برای فشار بر عربستان در دست او قرار داده است» .

 

 

ارسال نظر