کدخبر: ۲۲۲

گزارشی از زمستان پر هزینه اروپا

به گزارش اقتصادنگار به نقل از گاردین، سرما روزی یک میلیارد پوند به اقتصاد انگلستان آسیب می‌زند و در صورت تداوم می‌تواند تولید ناخالص داخلی سه ماهه نخست سال ۲۰۱۸ این کشور را نصف کند.

 

بخش ساخت و ساز بیشترین آسیب را از وضعیت آب و هوا متحمل شده است و متخصصان می‌گویند پس از آن که سرمای زیر صفر ۳ روزه کارگران را وادار کرد دست از کار بکشند، زیان این صنعت می‌تواند تا دو میلیارد پوند برسد.

اقتصاددانان می‌گویند افزایش تولید ناخالص داخلی که نشان می‌دهد چه قدر درآمد ملی افزایش یافته، ممکن است در سه ماهه نخست سال ۲۰۱۸ به میزان ۰.۲ درصد کاهش یابد و رشد اقتصادی انگلیس را که پیش‌بینی می شود امسال به ۰.۴ درصد برسد، نصف کند.

هاوارد آرچر- کارشناس برجسته اقتصادی و مشاور گروه «ای آی آیتم کلاب»، - گفت: این امکان وجود دارد که وضعیت آب و هوایی نامساعد باعث شود رشد تولید ناخالص داخلی این کشور ۰.۱ درصد کاهش یابد و در صورت تداوم این وضع، این کاهش ممکن است به ۰.۲ درصد هم برسد.

سخنگوی فرودگاه گلاسکو اسکاتلند نیز هفته گذشته اعلام کرده بود بارش برف رکورد بارش ۱۸ سانتی‌متری سال ۱۹۹۶ را شکسته است. هر چند او به تعداد پروازهای کنسل شده اشاره نکرد اما گفت درآمد دو روز گذشته کاملا از دست رفته است و فرودگاه انتظار ندارد پرواز ۲۵ هزار مسافر سرگردان در روز بعد از سر گرفته شود.

همچنین به گفته نهاد ناظر بازار  «آی سی آی اس»، کمبود عرضه باعث افزایش حدودا چهار برابری بهای گاز شده است.

 

ارسال نظر