کدخبر: ۲۳۳۸

دبیرکل کمیته ایرانی اتاق بازرگانی بین المللی گفت: ۱۲ درصد تجارت جهان در چرخه فساد دزدیده می‌شود.

به گزارش اقتصادنگار به نقل از مهر، محمدمهدی بهکیش در همایش مبارزه با فساد که در محل اتاق بازرگانی تهران در حال برگزاری است، با بیان اینکه ۱۲ درصد از تجارت جهان در پروسه فساد دزدیده می شود، گفت: معادل ۵ درصد از کل تجارت دنیا به صورت رشوه جابجا می شود و بیش از ٥درصد تولید ناخالص دنیا نیز، درگیر فساد است که منبع گزارش این ارقام هم نهادهای معتبر بین المللی هستند که به هر حال با توجه به صحت آمارها، اعداد و ارقام فساد و رشوه بسیار عجیب به نظر می رسند.

وی افزود: ایران در حوزه فساد از میان ١٦٠ کشور دنیا، رتبه ١٣٠ را دارد که بنابراین وضعیت این کشور به لحاظ فساد، مناسب نیست و خودمان هم این موضوع را به خوبی می دانیم. 

دبیرکل کمیته ایرانی اتاق بازرگانی بین المللی با اشاره به تدوین مدل بنگاه سالم از سوی اتاق بازرگانی تهران تصریح کرد: تدوین یک مدل برای مبارزه با فساد اقدام شایسته ای است که می تواند نشان دهد یک بنگاه چه مراحلی را می تواند انجام دهند تا عاری از فساد شوند؛ ولی اگر فضای کسب و کار مساعد نباشد، بنگاه نمی تواند عاری از فساد باشد.

وی تصریح کرد: تا زمانی که فضای کسب و کار مساعد نشود، یک بنگاه اقتصادی نمی تواند با فساد مقابله کند. اکنون یک بنگاه اقتصادی باید به این سوال پاسخ دهد که آیا به راحتی می تواند کالای خود را از گمرک رد کرده یا در اخذ مجوزهای متعدد به راحتی می تواند کار سالم انجام دهد؟

 

ارسال نظر