کدخبر: ۲۳۴۱

در لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ کل کشور در بخش حمایت از تولید و اشتغال بر استمرار برنامه ملی بازآفرینی شهری پایدار که شامل افزایش برنامه نوسازی و بازسازی واحدهای مسکونی در بافت‌های فرسوده تاکید شده است.

به گزارش اقتصادنگار به نقل از روابط‌ عمومی سازمان برنامه، یکی از ویژگی‌های لایحه بودجه ۱۳۹۸ تامین بودجه عمرانی در شرایط تحریمی برای استمرار برنامه‌های تولید و اشتغال بخش کشاورزی، اشتغال در حوزه گردشگردی، صنایع دستی و میراث فرهنگی، حمایت از شرکت های دانش بنیان و توسعه آنها، تولید و اشتغال حوزه صنعت و معدن و استمرار در اجرای طرح جایگزینی ناوگان فرسوده حمل و نقل است.

همچنین در برنامه حمایت از تولید و اشتغال بر استمرار فاصله طرح های حوزه سیاست های فعال بازار کار که شامل؛ طرح کارورزی دانش‌آموختگان دانشگاهی، طرح مشوق بیمه سهم کارفرمایی، طرح مهارت‌آموزی در محیط واقعی کار، طرح یارانه دستمزد، طرح توسعه تامین مالی مشاغل خرد با رویکرد بانکداری پیوندی و توسعه و حمایت از مشاغل خانگی می‌شود، ‌ تاکید شده است.

در لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ کل کشور، ‌ در بخش حمایت از زیرساخت‌ها شاهد بودجه عمرانی حدود ۶۵ هزار میلیارد تومان (افزایش حدود ۵ درصد رشد) هستیم. اهرم کردن منابع بودجه عمرانی و استفاده از منابع بازار پول و سرمایه برای جلب مشارکت بخش خصوصی و اجرای طرح مشارکت عمومی و خصوصی یکی دیگر از ویژگی‌های لایحه بودجه ۹۸ در این بخش به شمار می‌آید.

همچنین در جهت حمایت از صادرات برای توسعه صادرات غیر نفتی و اجرای بسته حمایت از توسعه صادرات غیرنفتی و متنوع سازی در کشورهای هدف۱۰۰۰ میلیارد ریال اعتبار تامین شده است. حمایت از پیمانکاران که شامل جبران بخشی از ریسک‌های غیرمترقبه مشاوران و پیمانکاران (ناشی از ارز و تحریم) و برقراری انضباط مالی بیشتر در پروژه‌ها با تاکید بر گسترش نظام فنی و اجرایی کشور نیز از دیگر مواردی است که در بخش حمایت از زیرساخت‌ها به آن اشاره شده است.

همچنین در لایحه مذکور، توجه ویژه‌ای هم به حفاظت از بناها و اشیای میراث فرهنگی و تاریخی و موزه شده و رشد ۱۰۰ درصدی دیده شده و در زمینه تقویت اعتبارات ورزش همگانی به ویژه ورزش روستایی نیز رشد ۱۰۰ درصدی لحاظ شده است.

گزارش مذکور حاکی است که در زمینه ایجاد و توسعه زیرساخت‌های فرهنگی در مناطق کم‌برخوردار، رشدی ۵۰ درصدی و در زمینه استفاده از ظرفیت فن‌آوری نوین اطلاعاتی و ارتباطی برای تولید اخبار هم رشدی ۵۰ درصدی پیش‌بینی شده است.

 

ارسال نظر