کدخبر: ۲۳۶۳

قیمت جهانی طلا به دلیل آمار ضعیف اشتغالزایی آمریکا که احتمال توقف نرخ بهره را به دنبال دارد به تقریبا بالاترین سطح خود در ۵ ماه اخیر جهش زد.

به گزارش اقتصادنگار به نقل از ایبنا، قیمت جهانی طلا در اولین روز شروع بکار بازارهای بین المللی به دلیل آمار ناامید کننده اشتغالزایی در ایالات متحده که گمانه زنی ها برای احتمال توقف افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو را زودتر از حد انتظار به دنبال خواهد داشت، افزایش یافت.  

در همین حال قیمت منطقه ای طلا با ۰.۱ درصد افزایش به یکهزار و ۲۴۸ دلار و ۹۶ سنت در هر اونس رسید که تقریبا همچنان در بالاترین سطح ۵ ماه خود قرار دارد؛ همچین قیمت طلا در بازار آتی آمریکا با ۰.۱ درصد افزایش به یکهزار و ۲۵۴ دلار و ۲ سنت به ازای هر اونس رسید. 

همچنین ارزش دلار آمریکادر برابر ین ژاپن و یورو با کاهش روبرو شد و بورس های جهانی هم به دلیل نگرانی از رشد کند اقتصادی و ترس از بالا گرفتن تنش مجدد میان پکن و واشنگتن به روند نزولی خود ادامه دادند.

افزایش اشتغالزایی آمریکا در ماه گذشته میلادی ۱۵۵ هزار نفر بود که کمتر از برآورد اولیه ۲۰۰ هزار نفری است؛ ضمن اینکه افزایش دستمزدها هم کمتر از حد انتظار بوده است.  
بر همین اساس، برخی از سیاستگذاران فدرال رزرو در مورد چشم انداز اقتصادی آمریکا دارای لحن احتیاطی هستند و احتمالا این روند احتیاطی را در سیاست پولی خود لحاظ کنند.  
از آنجایی که نرخ بهره پایین هزینه نگهداری طلا را کاهش می دهد زمانیکه انتظار می رود نرخ بهره روند نزولی داشته باشد، قیمت طلا تمایل به روند صعودی خواهد داشت. همچنین نرخ بهره پایین بر روی اوراق قرضه آمریکایی و دلار که با طلا قیمت گذاری می شوند تاثیر خواهد گذاشت. بر پایه این گزارش، برخی از کارشناسان اقتصادی بر این باور هستند تقاضا برای داشتن یک دارایی امن به طلا باز می گردد.

 

ارسال نظر