کدخبر: ۲۳۷۴

پس از نشست هفته گذشته اوپک در وین، مدیران صندوق های سرمایه گذاری اعتماد چندانی به توانایی این سازمان برای کاهش تولید و جلوگیری از عرضه بیش از حد نفت در سال آینده ندارند .

به گزارش اقتصادنگار به نقل از تسنیم، دورنمای ضعیف مصرف نفت به همراه افزایش تولید شیل آمریکا و تحریم های نرم تر از حد انتظار آمریکا علیه ایران، اکثر تاجران را قانع کرده که بازار به سمت یک عرضه بیش از حد پیش میرود .
پس از نشست هفته گذشته اوپک در وین، مدیران صندوق های سرمایه گذاری اعتماد چندانی به توانایی این سازمان برای کاهش تولید و جلوگیری از عرضه بیش از حد نفت در سال آینده ندارند .
مدیران سرمایه 32 میلیون بشکه دیگر نفت برنت در هفته منتهی به 4 دسامبر فروختند و آمار کل فروش را در 10 هفته گذشته به 36 میلیون بشکه رساندند. آنها 20 میلیون دیگر  هم بنزین اروپا را فروختند و مقدار فروش آن را در 8 هفته گذشته به 82 میلیون بشکه نفت رساندند .
سوخت های تقطیری مثل بنزین و گازوئیل اهمیت زیادی در چرخه اقتصادی دارند چون اکثر آنها در حمل و نقل های باری (کشتیرانی، حمل و نقل ریلی، هوانوردی، کامیونها)، تولید، معدنکاری و کشاورزی استفاده می شوند .
بنابراین از بین رفتن حساسیت نسبت به این سوختها باعث نگرانی در مورد دورنمای اقتصاد جهان در سال 2019 می شود .
ترس سرمایه‌گذاران از تأثیر تنش های تجاری و افزایش بی اعتمادی به سرمایه گذاری تجاری و رشد اقتصادی در سال آینده، دورنمای این سوخت‌ها را با ضربه زدن به بازار سهام تیره و تار میکند .

تنظیم بازار  
انتظار عرضه بیش از حد نفت ، در سقوط شدید قیمت نفت برنت از آغاز اکتبر نشان داده شد .اوپک و برخی کشورهای غیر اوپک هفته گذشته توافق کردند تولیدشان را 1.2 میلیون بشکه در روز طی شش ماه اول 2019 نسبت به اکتبر 2018 پایین بیاورند .

بیشترین کاهش از طرف عربستان خواهد بود و پس از آن روسیه، امارات ، کویت و عمان قرار دارند.
سایر کشورهای عضو اوپک و غیر عضو آن احتمالا به طور داوطلبانه کاهش چندانی در تولید خود نخواهند داشت و حضور آنها در این توافق نمادین بوده است .
این کاهش های برنامه ریزی شده در تولید نفت، روند افزایش تولید اوپک و کشورهای غیر عضو آن را برعکس می کند و باید اعمال تحریم های آمریکا علیه ایران را هم متعادل‌تر سازد .
با کاهش سریع و شدید تولید نفت، اوپک و کشورهای غیر عضو آن ممکن است بتوانند تا حد زیادی ذخایر اضافی نفت را در سال آینده تعدیل کنند و مانند سال 2014 و 2015 قیمت‌ها را بالا ببرند .
برخلاف 2014 ، اوپک تصمیم دارد در تلاشی برای دفاع از قیمت نفت، علیرغم رشد سریع شیل آمریکا بازار را فدا کند .
ولی این گروه نمی تواند کار چندانی در مورد خراب شدن دورنمای اقتصادی انجام دهد که نشان دهنده نیاز به یک دوره قیمت پایین نفت برای مهار تولید و تحریک مصرف برای متعادل کردن بازار است . چون اقتصاد جهان به خاطر جنگ بین آمریکا و چین، افزایش نرخ سود، بی‌رونقی شرایط اعتباری و کندی اقتصاد در نوسان است، قیمت پایین نفت برای روند تنظیم اقتصادی لازم است .

 

 

ارسال نظر