کدخبر: ۲۳۸۲

عضو هیات عامل صندوق توسعه ملی درباره سود ۳.۵ درصدی تسهیلات ارزی صندوق به بخش های غیر نفتی، اظهارداشت: ۲.۵ درصد آن برای بانک ها است.

به گزارش اقتصادنگار به نقل از ایبنا، حمیدرضا تیموری عضو هیات عامل صندوق توسعه ملی امروز در جلسه هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران، در پاسخ به سوالی درباره سود ۳.۵ درصدی تسهیلات ارزی صندوق توسعه ملی به بخش های غیر از نفت، گاز و پتروشیمی گفت: ۲.۵ درصد از این سود سهم بانک هاست و سهم صندوق تنها یک درصد است.

وی افزود: اگر ما این پول را در بانک مرکزی سپرده گذاری بکنیم، بدون ریسک ۳.۵ درصد سود می گیریم. عضو هیات عامل صندوق توسعه ملی تاکید کرد: بانک ها بدون اخذ تضامین لازم تسهیلات نمی دهند پس چگونه از ما می خواهند بدون آنکه تضامین لازم را بگیریم، منابع ملی و برای آیندگان را در قالب تسهیلات پرداخت کنیم.

تیموری اظهار داشت: تسهیلاتی را که به بانک ها می دهیم برای آن است که به متقاضیان بدهند؛ تا زمانی که به متقاضی ندهند، جریمه برای آنها در نظر گرفته ایم تا خودشان با آن کار کنند. مهدی جهانگیری عضو هیات رییسه اتاق تهران در واکنش به این موضوع گفت: بانک ها با پروژه های بخش خصوصی مواجه هستند که نمی توان بدون‌منابع آنها را پایان داد.

وی افزود: اگر بانک در اقساط به عقب بیفتد نمی تواند از منابع صندوق استفاده کند و به همین دلیل ریسک پروژه متوجه بانک است. عضو هیات رییسه اتاق تهران خاطرنشان کرد: خواسته ما این است که این معضل جدی را حتی شده با کسب اجازه مقام معظم رهبری حل کند.

 

ارسال نظر