کدخبر: ۲۳۸۹

عربستان سعودی صادرات روزانه نفت خام خود را تا یک میلیون بشکه در روز در ماه آینده میلادی کاهش می دهد.

به گزارش اقتصادنگار به نقل از تسنیم،  طبق منابع نزدیک به ریاض دلیل این اقدام عربستان تقاضای کمتر به خاطر الگوی فصلی مصرف و تعهد عربستان به توافق کاهش تولید هفته گذشته در وین است .
در کل، منابع آگاه گفتند ریاض احتمالا میانگین 7.3 میلیون بشکه در روز در ژانویه نفت صادر خواهد کرد. عربستان در ماه جاری کمتر از 8 میلیون بشکه در روز صادرات داشت که از 8.2 میلیون بشکه ماه نوامبر هم پایین‌تر بود .
عربستان سعودی یک بار دیگر قسمت عمده بار کاهش تولید اوپک را به دوش می‌کشد و 500 هزار بشکه کمتر از ماه دسامبر تولید می کند که معادل با میانگین 10.7 میلیون بشکه در روز است،همان مقدار ماه اکتبر . اوپک و شرکایش توافق کردند تولید خود را 2.5 درصد نسبت به ماه اکتبر کاهش دهند. تمام اعضای اوپک غیر از لیبی، ایران و ونزوئلا شامل این توافق کاهش تولید می شوند .
عربستان سعودی در ماه نوامبر به رکورد تولید 11 میلیون بشکه در روز رسید. در ماه ژوئن عربستان و روسیه و سایر اعضای اوپک توافق کردند دوباره تولید نفت را افزایش دهند، در این زمان قیمت نفت 80 دلار در هر بشکه بود که باعث نارضایتی وارد کنندگان بزرگ مثل هند و آمریکا شد .
طبق اطلاعات به دست آمده از 114 کشور، عربستان سعودی در صادرات رکورد خود را در 20 ماه  اخیر در ماه سپتامبر شکست . تولید عربستان در اوایل نوامبر احتمالاً به بالاترین حد رسیده بود چون بازار در آن زمان از نبود نفت ایران می ترسید .
طی ماه های سپتامبر، اکتبر و نوامبر ریاض به‌تدریج ارسال محموله های نفتی به آمریکا را در تلاش برای بالا بردن قیمت نفت، کاهش داد . در ماه جاری این کاهش صادرات به خاطر تضعیف تقاضای فصلی نفت ادامه می یابد .

 

 

ارسال نظر