کدخبر: ۲۳۹۱

مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران از تعهد اروپا به تضمین منافع اقتصادی ایران خبر داد و دلیل ابعاد پنهان کانال مالی اتحادیه اروپا را تشریح کرد.

به گزارش اقتصادنگار به نقل از ایبنا، علی صالح آبادی درباره کانال مالی اتحادیه اروپا و ایران، اظهار داشت: برجام ظرفیت هایی دارد که طرف های اروپایی ها باید منافع اقتصادی ایران را تضمین کنند زیرا تعهد آنها حفظ منافع ایران است و این موضوع به مراتب در بیانیه‌ها و سخنرانی‌های آنها مورد تاکید قرار می گیرد.

وی افزود: بنابراین باید مسیر و کانال‌های مشخصی از سوی طرف های اروپایی تعریف شود تا ایران بتواند از مزایای این کانال ها برای مبادلات پولی و نقل و انتقال‌های مالی استفاده کند. اکنون کانال مالی اتحادیه اروپا و ایران (SPV) مطرح و معرفی شده اما باید ابعاد این کانال مشخص و بررسی های لازم صورت گیرد که آیا می تواند نیازهای ایران را مرتفع کند یا خیر؟

مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران در ادامه گفت: البته نکته مهم این است که لزومی ندارد که تمام ابعاد این کانال رسانه‌ای و شفاف مطرح شود، زیرا برخی ملاحظات در عمل وجود دارد که پرداختن به ابعاد ریز و جزئی آن امکان‌پذیر نیست.

به گزارش ایبنا، براساس اعلام اتحادیه اروپا از چند ماه قبل، این اتحادیه قصد دارد برای مقابله با تحریم‌های آمریکا علیه ایران، یک کانال ویژه پرداخت مالی ایجاد کند که امکان ادامه همکاری اقتصادی با ایران را فراهم می‌کند.

ساز و کار فعالیت کانال ویژه مالی به این صورت خواهد بود که از یک نظام اعتباری برای مبادله کالا میان ایران و کشورهای اروپایی استفاده می‌کند. کشورهای اروپایی ادعا می‌کنند از این طریق می‌توانند بدون نیاز به بانک‌های اروپایی یا پرداخت پول به ایران با این کشور تجارت کنند.

 

ارسال نظر