کدخبر: ۲۵۰۸

وزیر صنعت:

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: با قیمت‌گذاری ستاد تنظیم بازار قیمت جدید خودروهای پُرفروش تا هفته آینده اعلام خواهد شد.

به گزارش اقتصادنگار به نقل از ایبنا، رضا رحمانی در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما اظهار داشت: خودروسازان موظفند خودروهایی که با قیمت قطعی فروخته اند با همان قیمت واگذار کنند. وی با بیان اینکه هدف اصلی از مصوبه فروش خودرو بر اساس حاشیه بازار پایین آوردن قیمت خودرو در بازار است، افزود: شرط اینگونه فروش خودرو افزایش تولید و عرضه آنهاست.وزیر صنعت با تاکید بر اینکه دو خودروساز اصلی کشور تنها مجوز پیش فروش ۳۰ درصد از ظرفیت تولیدشان را دریافت کرده‌اند، افزود: دو علت اصلی بدقولی خودروسازان در عمل به تعهداتشان مشکلات ورود قطعات از خارج و کاهش تولید خودرو بود. 
وی با اشاره به بازار ۷۰ هزار میلیارد تومانی خودرو در کشور گفت: ۵۰۰ هزار نفر در ۲ هزار واحد صنعتی قطعه ساز در ۱۵ استان کشور در این صنعت مشغول به کار هستند. رحمانی افزود: چند ماه پیش تولید خودرو در کشور به شدت کاهش یافته بود و در وضعیت خطرناکی بودیم اما اکنون روند نزولی تولید خودرو کاهش یافته و شاهد افزایش تولید هستیم. 
وزیر صمت با اشاره به وجود ۱۳ هزار خودروی وارداتی در گمرک گفت: با هماهنگی‌های صورت گرفته با دستگاه قضایی این خودروها به زودی ترخیص می‌شود و به دست خریداران و مصرف‌کنندگان خواهد رسید. 
رحمانی با بیان اینکه تأثیر کاهش نرخ ارز در آینده خودش را نشان خواهد داد، گفت: هیچ دلیلی برای افزایش قیمت کالاهای اساسی که با نرخ ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی دلار به کشور وارد می شوند وجود ندارد. 
وی افزود: در تأمین کالاهای اساسی مشکلی نداریم اما مشکل اساسی در شبکه توزیع است که این کالاها به دست مردم نمی رسد و رضایتمندی عمومی در این زمینه وجود ندارد. بنابر این در فرآیند توزیع کالاهای اساسی بازنگری کرده ایم.
رحمانی با اشاره به تشدید کنترل ها و نظارت ها در بازار افزود: در هشت ماهه اول امسال بیش از ۲ میلیون بازرسی در سراسر کشور صورت گرفته است و نظام جدید توزیع اقلام اساسی یارانه‌ای به زودی اعلام و اجرایی خواهد شد. 
رحمانی با اشاره به نوسانات اخیر در بازار مرغ افزود: برای تنظیم این بازار وزارت جهاد کشاورزی اقدام به عرضه ذخایر موجود در انبارها کرد و از صادرات مرغ جلوگیری شد.  وی گفت: اعضای ستاد تنظیم بازار پس از شنیدن توجیهات تولید کنندگان شیر با افزایش قیمت شیر خام به شرط تأمین شیر واحدهای تولیدی موافقت کردند.
وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: روند افزایش قیمت ها در برخی کالاها متوقف شده و در برخی کالاها نیز شاهد کاهش قیمت ها هستیم.  رحمانی گفت: با ثبت سفارش های جدیدی که برای واردات گوشی های تلفن همراه صورت گرفته و با ورود این گوشی ها به بازار شاهد روند کاهشی قیمت گوشی تلفن همراه تا شب عید خواهیم بود. 
وی در ادامه افزود: امسال اقدامات خوبی برای تقویت صادرات شده است. رحمانی با اشاره به اینکه اکنون مبادلات تجاری میان ایران و ترکیه ۱۰ میلیارد دلار است گفت: در سفر رئیس جمهور به ترکیه توافق شد تا این مبادلات به ۳۰ میلیارد دلار برسد. وی افزود: به ازای هر یک میلیارد دلار افزایش صادرات ۵۰ هزار فرصت شغلی جدید در کشور ایجاد خواهد شد.

 

ارسال نظر