کدخبر: ۲۵۴۴

به گزارش اقتصادنگار از خبرگزاری فارس، شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران(تدپیکس) در پایان معاملات امروز شنبه ۸ دی ماه ۹۷با افزایش ۲۳۳۰واحدی به رقم ۱۶۰هزار و ۷۷۴واحد رسید. شاخص کل هم ‌وزن اما با افزایش ۲۲۰واحدی عدد ۲۷هزار و ۴۷۴واحد را به نمایش گذاشت. شاخص سهام آزاد شناور نیز با افزایش ۲۱۸۹واحدی به رقم  ۱۷۴هزار و ۲۲۷واحد دست یافت.

امروز همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) نیز با افزایش ۲۹واحدی بر روی رقم یک هزار و ۸۶۵واحد نشست.

بر اساس این گزارش، امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی شرکت‌های پتروشیمی پارس با ۱۹۸واحد و پالایش نفت اصفهان با ۱۷۴واحد و فولاد مبارکه با ۱۴۲واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را  بر برآورد شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل، معاملات سهام در نماد معاملاتی شرکت‌های  بانک صادرات ایران با ۷۳واحد،بانک تجارت با ۳۰واحد و مخابرات ایران با ۲۳واحد  کاهش، بیشترین تاثیرمنفی را در محاسبه این نماگر به دوش کشیدند.

بر اساس این گزارش، امروز بازار سهام در حالی معاملات متعادل و کم‌حجمی را در اغلب نمادهای معاملاتی نظاره‌گر بود که انتظار برای رشد سرمایه‌گذاری‌ها در کالاهای پایه و فلزات اساسی در بازارهای جهانی و همزمان نوسانی شدن این بازارها باعث شده تا بورس تهران نیز به تبع نوسان بازارهای جهانی به گروه‌ فلزات اساسی و پتروشیمی‌ها و پالایشی‌ها اقبال نشان دهد. هر چند که آگاهان بر این باورند بازارهای جهانی با توجه به تعطیلات سال نو میلادی هنوز از لحاظ حجم واقعی معاملات و حضور بازیگران اصلی این بازارها قابل اتکا نیستند.

 

ارسال نظر