کدخبر: ۲۵۶۹

به گزارش اقتصادنگار به نقل از رویترز، وزیر دارایی هند پرداخت پول به شرکت ملی نفت ایران را برای واردات نفت خام از مالیات سنگین معاف کرد .
این معافیت که در ۲۸ دسامبر اجرایی شد به پنج نوامبر باز می‌گردد و به پالایشگاه‌های هند اجازه می‌دهد حدود یک و نیم میلیارد دلار پول نفت ایران را به شرکت ملی نفت این کشور پرداخت کنند. این پول از زمان اجرایی شدن تحریم های سخت آمریکا در اوایل نوامبر جمع شده بود .
ایران و هند در دوم نوامبر قراردادی دوجانبه مبنی بر واریز پول نفت به ارز هندی و از طریق یک بانک دولتی هند با نام UCO امضا کردند . روپیه به آسانی در بازارهای جهانی معامله نمی شود .

ولی درآمد یک شرکت خارجی که در یک حساب بانکی هندی وارد میشود، مشمول مالیات چهل درصدی به علاوه عوارض دیگری  است که در کل به ۴۲/۵ درصد می‌رسد. این قانون قرارداد فوق را برای ایران غیرقابل اجرا می‌کرد و پرداخت پول توسط پالایشگاه‌ها را غیر ممکن می ساخت، تا زمانی که این معافیت‌ها اعلام شدند .

ایران می تواند از این روپیه پرداخت شده به گونه های مختلف  مانند واردات از هند، هزینه ماموریت ها در این کشور، سرمایه گذاری مستقیم در پروژه های هندی و تامین هزینه دانشجویان ایرانی در هند‌ استفاده کند. همچنین می تواند این پول را در اوراق قرضه دولتی آن کشور سرمایه گذاری کند .

یک مقام دولتی هند گفت:« در دور قبلی تحریم ها ایران می توانست از این پول فقط برای واردات از هند استفاده کند ولی این بار گستره کاربردهای پول پرداخت شده را به نفع هر دو کشور افزایش دادیم» .
این حرکت می‌تواند به هند کمک کند تعادل تجاری خود را که اکنون متمایل به ایران است متعادل کند.

 

ارسال نظر