کدخبر: ۲۵۸۹

به گزارش اقتصادنگار به نقل از خبرگزاری تسنیم، جدیدترین آمار منتشر شده در پایگاه خبری کمیسیون اروپا نشان می دهد صادرات نفت ایران به اتحادیه اروپا در ۹ ماهه نخست سال ۲۰۱۸ با رشد ۱۲ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن مواجه شده است.

اعضای اتحادیه اروپا در ماه های ژانویه تا سپتامبر سال ۲۰۱۷ بالغ بر ۱۱/۱۳۸ میلیون تن نفت از ایران وارد کرده بودند. این رقم در مدت مشابه سال ۲۰۱۸ به ۱۲/۵۵۸ میلیون بشکه افزایش یافته است. یونان، اسپانیا، فرانسه و ایتالیا واردکنندگان اروپایی عمده نفت ایران در ۹ ماهه ۲۰۱۸ بوده اند.

اما از سوی دیگر، فرانسه طی ماه های اخیر واردات نفت ایران را کاهش داده و در حالی که به طور معمول ۳۰۰ هزار تا ۸۰۰ هزار تن نفت از ایران به طور ماهانه وارد می کرد این رقم را در ماه اوت به ۴۰ هزار تن کاهش داده و در ماه سپتامبر هیچ نفتی از ایران وارد نکرده است.

در حالی فرانسه از ماه سپتامبر واردات نفت ایران را متوقف کرده است که این کشور یکی از امضاکنندگان توافق هسته ای بوده و همراه با دو کشور آلمان و انگلیس وعده داده است از تجارت خارجی ایران در برابر تحریم های آمریکا محافظت کند.

بر اساس این گزارش، ترکیه نیز در ۹ ماهه نخست سال ۲۰۱۸ بالغ بر ۶/۴۵۱ میلیون تن نفت از ایران وارد کرده است. واردات نفت ترکیه از ایران در این دوره نسبت به مدت مشابه سال قبل افت ۳۳ درصدی داشته است. ترکیه در ۹ ماهه سال ۲۰۱۷ بالغ بر ۹/۶۲۱ میلیون تن نفت از ایران وارد کرده بود.

 

ارسال نظر