کدخبر: ۲۶۰۷

به گزارش اقتصادنگار به نقل از خبرگزاری فارس، براساس گزارش سازمان برنامه و بودجه درباره عملکرد سال ۹۶ حوزه تجارت خارجی، صادرات کالاهای غیرنفتی در سال ۱۳۹۶ بالغ بر ۳۲/۳ میلیارد دلار بوده که نسبت به سال ماقبل آن ۱۴/۵ درصد افزایش داشته و صد درصد هدف تعیین شده در مستندات برنامه ششم توسعه تحقق یافته است. 

افزایش صادرات غیرنفتی به ویژه محصولات فلزی به دلیل افزایش قیمت جهانی فلزات، افزایش نرخ ارز در نیمه دوم سال ۱۳۹۶، تسهیل نسبی تجارت خارجی به دلیل گسترش اندک روابط کارگزاری و اعطای تسهیلات از محل منابع صندوق توسعه ملی و بانک‌ها به منظور تشویق صادرات در راستای اجرایی نمودن بسته حمایت از صادرات سال ۱۳۹۶، از مهم‌ترین دلایل رشد صادرات محسوب می‌شود.

بخش عمده صادرات خدمات در سال ۱۳۹۶ ناشی از صادرات خدمات مسافرت، حمل و نقل و خدمات ساختمانی بوده است. در مجموع صادرات کالاهای غیرنفتی و خدمات بالغ بر ۴۲/۷ میلیارد دلار بوده که نسبت به سال ماقبل آن، ۱۱/۵ درصد افزایش یافته است.

بررسی اقلام عمده واردات در هر یک از ماه‌های سال ۱۳۹۶ نشان می‌دهد که ذرت دامی، برنج، کنجاله سویا، موز، روغن دانه آفتابگردان، شکر، جو و خودرو از مهم‌ترین اقلام وارداتی بوده‌اند. به علاوه، ذکر این نکته نیز حائز اهمیت است که با اجرای طرح رجیستری گوشی‌های تلفن به منظور کنترل بازار و جلوگیری از ورود گوشی‌های قاچاق، گوشی تلفن همراه از آذرماه سال ۱۳۹۶ جزو ۱۵ قلم عمده کالای وارد شده به کشور قرار گرفت. واردات خدمات در سال ۱۳۹۶ حدود ۱۸/۳ میلیارد دلار بوده که نسبت به سال‌ها قبل آن ۱۴/۳ درصد افزایش یافته است.

در بخش واردات خدمات، سرفصل مسافرت، حمل و نقل و خدمات دولتی، بیشترین سهم را در پرداخت‌های خدماتی سال ۱۳۹۶ به خود اختصاص داده‌اند. در مجموع واردات کالا و خدمات در سال ۱۳۹۶ بالغ بر ۹۳/۸ میلیارد دلار بوده که نسبت به سال ماقبل آن، ۱۸/۶درصد افزایش یافته است.

افزایش واردات بیش از اهداف مصوب برنامه در سال ۱۳۹۶ به علت نااطمینانی از پیامدهای تحریم، واردات برخی کالاهای واسطه ای موردنیاز تولید و واردات برخی کالاهای سرمایه ای بوده است. 

براساس آمارهای بانک مرکزی، تراز بازرگانی غیرنفتی و تراز حساب جاری بدون نفت در سال ۱۳۹۶ به ترتیب ۴۳/۲- میلیارد دلار و ۵۱/۱- میلیارد دلار بوده است. کسری ترازهای مذکور نسبت به سال ماقبل آن به ترتیب حدود ۸/۳ میلیارد دلار و ۱۰/۳ میلیارد دلار افزایش یافته است.

بررسی مقاصد عمده صادراتی در هریک از ماه‌های سال ۱۳۹۶ بیانگر آن است که کشورهای چین، عراق و امارات، اصلی‌ترین مقاصد صادراتی بوده‌اند و به طور متوسط ماهانه ۵۱ درصد ارزش کالاهای صادراتی مربوط به این کشورها بوده است. چین در تمامی ماه‌ها رتبه نخست را دارا بوده و ایتالیا تنها کشور اروپایی بوده که در برخی از ماههای سال در لیست ۱۵ کشور اصلی در سمت صادرات قرار داشته است.

بررسی مبادی عمده وارداتی در هر یک از ماه‌های سال ۱۳۹۶ بیانگر آن است که کشورهای چین، امارات، ترکیه و کره اصلی‌ترین شرکای اصلی در سمت واردات بوده‌اند و به طور متوسط ماهانه ۵۴ درصد ارزش کالاهای وارداتی مربوط به این کشورها بوده است. چین و امارات در تمامی ماه‌ها به ترتیب رتبه نخست و دوم را دارا بوده‌اند و به طور متوسط ماهانه ۴۱ درصد واردات به لحاظ ارزش از این کشورها انجام شده است. همچنین آلمان، هلند، سوئیس، انگلستان، ایتالیا، فرانسه، بلژیک و سوئد، از جمله ۱۵ مبادی اصلی وارداتی طی ماههای سال ۱۳۹۶ بوده‌اند.

علاوه بر چالش‌های مذکور، خروج آمریکا از برجام و ازسرگیری و اعمال تحریم‌های یک جانبه، مهم‌ترین چالش پیش روی حوزه تجارت خارجی است.

 

ارسال نظر