کدخبر: ۲۶۱۸

به گزارش اقتصادنگار به نقل از رویترز، واردات نفت هند از ایران به دلیل فشار آمریکا ۴۱درصد در ماه دسامبر کاهش یافت و به ۳۰۲هزار بشکه در روز رسید .
آمریکا در ماه نوامبر تحریم‌های سختی علیه ایران اعمال کرد که هدف آن فلج کردن اقتصاد وابسته به نفت ایران بود ولی به هشت کشور از جمله هند معافیت داد تا بتوانند نفت ایران را بخرند .
هند اجازه دارد ۱/۲۵ میلیون تن در ماه معادل ۳۰۰هزار بشکه در روز نفت از ایران بخرد. واردات ماه دسامبر از ایران ۹/۴ درصد بیشتر از نوامبر بود زیرا برخی محموله های  مربوط به ماه نوامبر به دلیل کمبود کشتی تاخیر داشتند .
در ماه دسامبر ایران ششمین تامین کننده بزرگ نفت هند بود و این در حالی است که در  سال قبل از آن رتبه سوم را در اختیار داشت. ماه گذشته سهم ایران از کل واردات هنداز ۱۱/۷ درصد سال قبل به ۶/۲ درصد  کاهش یافت .

هند در سال ۲۰۱۸، ۵۳۱هزار بشکه در روز و حدود ۱۳درصد نفت بیشتری از ایران وارد کرد، چون پالایشگاه های این کشور خرید از ایران را به دلیل تخفیف پیشنهاد شده توسط تهران قبل از تحریم های آمریکا افزایش داده بودند .
ایران امیدوار بود در ۲۰۱۹-۲۰۱۸ روزانه ۵۰۰ هزار بشکه نفت به هند بفروشد و برای تقویت فروش، حمل و نقل دریایی را رایگان ارائه می‌داد .
از آوریل تا دسامبر ۲۰۱۸، ۹ ماه اول سال مالی جاری، میانگین واردات نفت هند از ایران حدود ۵۳۳ هزار و ۸۰۰بشکه در روز بوده، که حدود ۲۲درصد بیش از سال گذشته است.

.

 

ارسال نظر