کدخبر: ۲۶۳۲

به گزارش اقتصادنگار به نقل از خبرگزاری تسنیم، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری با بیان این که بر اساس آمار ۳۰/۷درصد خانوارهای کشور مستأجر هستند، اظهار کرد: «در  طرح مالیات عایدی سرمایه در بخش مسکن، تورم در این در نظر گرفته شده و مالیات بر درآمد و نه بر فروش اختصاص یافته است.» همچنین به گفته وی تعداد مستاجران کشور در سال ۹۵ نسبت به سال ۹۰ افزایش ۴ درصدی داشته است.

سید فرید موسوی با بیان این‌که بازار مسکن اولویت بسیار بیشتری از بازارهای دیگر دارد افزود: «بانک مرکزی راهکارهایی برای کنترل بازار ارز و طلا انجام داده است اما در بازار مسکن خلاء وجود دارد. با توجه به اینکه طرح مالیات بر عایدی مسکن نیاز به بررسی بیشتری دارد دولت اعلام کرده است لایحه ای را در این زمینه آماده می کند که همه بخش ها در بر بگیرد.»

وی تصریح کرد: «اگر زمان ارائه لایحه دولت به مجلس طولانی شود منتظر لایحه دولت نخواهیم ماند و طرح مالیات بر عایدی مسکن را مطرح می کنیم. به دلیل سهل و الوصول بودن دریافت مالیات از بخش تولید بیشترین فشار را به این بخش وارد کرده ایم.»

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس خاطرنشان کرد: «بر اساس آمار سازمان امور مالیاتی در سال ۹۵ در استرالیا ۴۱/۵ درصد مالیات را اشخاص و ۱۵ درصد را شرکت ها در کانادا ۳۶/۵ درصد را اشخاص و ۱۰ درصد را بخش مولد و شرکت ها پرداخت کرده اند اما در ایران اشخاص ۱۴ درصد مالیات و شرکت ها ۳۱ درصد مالیات را پرداخت می کنند.

موسوی بیان کرد:  «زیر ساخت ها از جمله اطلاعات برای اجرای طرح عایدی بر سرمایه مسکن در کشور وجود دارد.​ باید فشار مالیات را از بخش تولید برداریم. در قانون مالیات بر خانه های خالی وزارت راه و شهرسازی زیر بار نرفت و این قانون اجرا نشد.»

 

 

ارسال نظر