کدخبر: ۲۶۴۱

به گزارش اقتصادنگار به نقل از خبرگزاری تسنیم؛ کره جنوبی بعد از وضع دوباره تحریم های آمریکا در ماه دسامبر برای چهارمین ماه هیچ نفتی از ایران نخرید .

پنجمین وارد کننده بزرگ نفت خام دنیا در ماه نوامبر یک معافیت شش ماهه از واشنگتن دریافت کرد که طبق آن اجازه داشت مقدار محدودی از نفت ایران را بخرد ولی در حال کار بر روی مسائل مربوط به پرداخت و بیمه است.

خریداران کره جنوبی اجازه دارند تا ۲۰۰ هزار بشکه در روز نفت ایران را طی این معافیت بخرند که بیشتر آن را میعانات گازی تشکیل می دهد. انتظار می رود واردات نفت کره از ایران در ماه جاری آغاز شود .

یک خریدار کره ای قرار است حدود ۲ میلیون بشکه میعانات گازی ایران را در ژانویه دریافت کند. این محموله اولین واردات نفت خام ایران توسط کره پس از ۴ ماه است.

انتظار می‌رود اولین محموله با ظرفیت ۹۶۰ هزار بشکه میعانات گازی، یک نوع از نفت خام سبک که به همراه گازطبیعی تولید می‌شود، در همین هفته به بندر اینچئون کره جنوبی برسد. محموله دوم شامل ۹۹۰ هزار بشکه هم در ماه جاری وارد کره می شود .

واردات نفت کره جنوبی از ایران در ۲۰۱۸ به ۷/۱۵ میلیون تن کاهش یافت. کره در سال ۲۰۱۷ ، ۱۸/۰۷ میلیون تن نفت از ایران خریده و ایران را به سومین عرضه کننده نفت کره تبدیل کرده بود.

در کل، کره جنوبی ۱۲/۳۸ میلیون تن نفت خام در دسامبر وارد کرد که ۶/۶ درصد نسبت به ۱۳/۲۵ میلیون تن سال قبل کاهش داشت.

در سال ۲۰۱۸، کره ۱۴۶/۶۰ میلیون تن نفت خام وارد کرده بود که ۰/۱ درصد نسبت به ۱۴۸/۶۸ میلیون تن سال ۲۰۱۷ کمتر بود .

عربستان سعودی با صادرات ۴۳/۰۶ میلیون تن نفت خام در سال ۲۰۱۸ همچنان برترین عرضه کننده نفت به کره است که ۱/۳ درصد نسبت به ۴۳/۰۶ میلیون تن سال قبل افزایش داشت .

در نبود نفت ایران، محموله‌های نفتی از آمریکا تقریبا چهار برابر شد و به ۷/۸۷ میلیون تن در سال ۲۰۱۸ رسید.

اطلاعات نهایی واردات نفت خام در همین ماه توسط شرکت ملی نفت کره اعلام خواهد شد .

 

 

ارسال نظر