کدخبر: ۲۶۴۶

به گزارش اقتصادنگار به نقل از رویترز، انتظارات بلندمدت برای میانگین قیمت نفت برنت حدود ۷۰ دلار در هر بشکه است که نزدیک به میانگین قیمت تحقق یافته ۷۲ دلار در سال ۲۰۱۸ است.

نتایج زیر بر مبنای پاسخهای بیش از ۱۰۰۰ کارشناس بازار انرژی در نظرسنجی است که بین هشتم تا یازدهم ژانویه انجام گرفت.

پیش‌بینی شده است میانگین قیمت نفت برنت در سال ۲۰۲۰ به ۶۵ دلار در هر بشکه برسد که ۵ دلار در هر بشکه کمتر از رقم پیش‌بینی شده در نظرسنجی قبلی است.

اکنون عده کمی از کارشناسان انرژی انتظار دارند که قیمت‌های نفت تا پایان دهه جاری به ۱۰۰ دلار در هر بشکه صعود کند زیرا رشد تولید نفت شیل آمریکا نگرانی از کمبود عرضه را برطرف کرده است.

شمار تحلیلگرانی که انتظار داشتند میانگین قیمت‌های نفت به بیش از ۹۰ دلار در سال ۲۰۲۰ برسد، از ۱۳ درصد در نظرسنجی سال ۲۰۱۶ به تنها ۳ درصد در نظرسنجی سال ۲۰۱۹ کاهش پیدا کرد.

تا سال ۲۰۲۳ همچنان انتظار می‌رود میانگین قیمت‌ها ۷۰ دلار باشد و اکثرا قیمت بین ۶۰ تا ۸۰ را پیش‌بینی می‌کنند که نشان می‌دهد اکثر کارشناسان انرژی تصور می‌کنند تولید کافی برای برآورد رشد مصرف وجود خواهد داشت.

در میان شرکت کنندگان در این نظرسنجی، ۲۶ درصد در تولید نفت و گاز (اکتشاف، حفاری، تولید، پالایش، بازاریابی و خدمات میدان نفتی) مستقیما مشارکت داشتند و سایرین در بخش بانکداری و فاینانس (۱۸ درصد)، پژوهش (۹درصد)، خدمات حرفه ای (۹ درصد)، صندوقهای پوششریسک (۸ درصد) و تجارت کالای فیزیکی (۶ درصد) کار می‌کنند.

نتایج نظرسنجی از کسانی که مستقیما در تولید نفت و گاز حضور داشتند مشابه افراد فعال در بخشهای دیگر بود. فعالان بخش نفت و گاز و کسانی که خارج از این صنعت هستند، کم و بیش دورنمای مشابهی برای قیمت‌های نفت در سالهای ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ داشتند. با این حال فعالان انرژی نسبت به سایرین خوش‌بینی بیشتری به قیمت‌های نفت داشتند اما اختلاف تنها ۱/۵۰ دلار در هر بشکه در سال ۲۰۱۹ است که تا سال ۲۰۲۳ به ۳/۵۰ دلار در هر بشکه افزایش پیدا می‌کند.

 

ارسال نظر