کدخبر: ۲۷

سازمان برنامه و بودجه

به گزارش اقتصاد نگار به نقل از مهر، شهریورماه امسال بود که محمدباقر نوبخت در نشست مطبوعاتی مشترک با علی ربیعی، وزیر کار و ولی‌الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی از تخصیص ۱۰۰ میلیارد تومان از بودجه ۵۰۰ میلیارد تومانی اشتغال فراگیر خبرداد اما عدم پرداخت این اعتبار طی این مدت وزارت کار را با محدودیت منابع مواجه کرده بود که سرانجام طی چند روز گذشته ۱۰۰ میلیارد تومان به حساب وزارت کار واریز شد.

 

برنامه اشتغال فراگیر به عنوان سند بالادستی اشتغالزایی کشور تیرماه امسال از سوی اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور و رئیس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی به کلیه دستگاه‌های اجرایی با هدف ایجاد سالانه ۹۷۰ هزار شغل ابلاغ شد.

برای اجرای برنامه‌ها و طرح‌های اشتغالزا، علاوه بر منابع ۲۰ هزار میلیارد تومانی بانکی و تسهیلات ۱.۵ میلیارد دلاری (معادل ریالی) صندوق توسعه ملی، ۵۰۰ میلیارد تومان نیز از محل اعتبارات بودجه‌ای در برنامه اشتغال فراگیر هدف گذاری شد که ۱۰۰ میلیارد تومان واریز شده به حساب وزارت کار در هفته گذشته، بخشی از بودجه ۵۰۰ میلیاردی از محل اعتبارات بودجه‌ای است.

 

محل هزینه این ۱۰۰ میلیارد تومان برای اجرای سه طرح «کارورزی ویژه فارغ التحصیلان دانشگاهی» برای جوانان ۲۳ تا ۳۵ سال، «دوره مهارت آموزی در محیط کار واقعی» برای افراد جویای کار ۱۵ تا ۲۳ سال و «مشوق‌های کارفرمایی» است که در قالب طرح کارانه اشتغال جوانان (کاج) به عنوان یکی از طرح‌های ذیل برنامه اشتغال فراگیر تعریف شده است.

 

طرح‌های کاج، برای افزایش مهارت و اشتغال پذیری جوانان (شغل اولی‌ها)، ایجاد فرصت‌های شغلی مناسب و پایدار جهت رفع مشکل جوانان جویای کار در قالب ۳ طرح مذکور طراحی و تدوین شده است.

 

یکی از محدودیت‌های وزارت کار طی این مدت کمبود منابع برای اجرای طرح کارورزی ویژه فارغ التحصیلان دانشگاهی بود چراکه دولت متعهد شده بود در صورت جذب این افراد به عنوان کارورز در بخش‌های مختلف اقتصادی از سوی کارفرمایان، ماهیانه معادل یک سوم حداقل حقوق مصوب قانون کار یعنی حدود ۳۱۰ هزار تومان به عنوان کمک هزینه آموزشی به کارورزان پرداخت کند.

 

اجرای طرح کارورزی ویژه فارغ التحصیلان دانشگاهی ۲۳ تا ۳۵ سال است که متقاضیان باید با ثبت نام در سامانه کارورزی وزارت کار آمادگی خود را برای ارتقای مهارت شغلی به عنوان کارورز اعلام کنند.

 

در صورت پذیرش و احراز صلاحیت، فرد متقاضی در مدت ۴ تا ۶ ماه در محیط کار به عنوان کارورز فعالیت می­کند و در این مدت ماهیانه تا سقف ۳۱۰ هزار تومان از سوی دولت به عنوان هزینه کمک آموزشی دریافت می کند.

 

ارسال نظر