کدخبر: ۲۷۵۶

به گزارش اقتصادنگار به نقل از خبرگزاری میزان،  رئیس کل گمرک ایران در نشست چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی بیان کرد: تجارت خارجی نقش به سزایی در دولت رفاه دارد و ما چنانچه در بحث تامین نیاز‌های جامعه که قسمت عمده آن وابسته به صادرات و واردات است تسهیلاتی ایجاد کنیم در بحث رفاه قدم موثری برخواهیم داشت.

مهدی میر اشرفی در ادامه افزود: در ١٠ ماهه سال جاری میزان صادرات ٣٦/٦ میلیارد دلار و واردات ٣٥/٦ میلیارد دلار بوده و این نشان از تراز مثبت تجاری یک میلیارد دلاری کشور دارد.

وی با اشاره به اینکه واردات ٢٥ قلم کالای اساسی با سهولت انجام می‌شود، گفت: در ١٠ ماهه سال جاری واردات گوشت قرمز سبک گرم ١٨٨ درصد رشد داشته است.

میر اشرفی تصریح کرد: از میان ٣٥/٦ میلیارد دلار سهم واردات، نزدیک به ١٠ میلیارد دلار به واردات کالای اساسی و ٢٥ میلیارد دلار مواد اولیه کارخانجات تولیدی تخصیص یافت.

وی تاکید کرد: در خروج، ابزار کنترلی گمرکاست ولی با توجه به اینکه ٣٥ میلیارد دلار کالا از این در‌ها عبور می کند، در خروج برای تولید کنندگانی تمهیدات در نظر گرفته شده تا واردات کالای اساسی با سهولت بیشتری انجام می‌شود.

رئیس کل گمرک تصریح کرد: گمرک برای ١١٦ واحد تولیدی مسیر سبز برای ترخیص کالا در نظر گرفته تا شرایط برای تولیدکنندگان تسهیل شود و کالا‌های اساسی با ضمانت نامه بانکی ترخیص و پس از صادرات کالا هزینه پرداخت شود.

میر اشرفی در خصوص خودرو‌های مانده در گمرکات گفت: بیشترین رسوب خودرو در گمرک تهران، هرمزگان و سلفچگان بوده و بر اساس مصوبه ابتدایی قرار شد تا خودرو‌های سواری زیر ٢٥٠٠ سی سی که تا تاریخ ٩٧/١٠/٩ در گمرک وارد شده می‌تواند با ثبت سفارش معتبر ترخیص شوند ولی بعد از آن ابهاماتی درباره این خودرو‌ها و ثبت سفارشات صورت گرفت و احتمالا مشمول خودرو‌های کمتری می‌شود که این خودرو‌های باقی مانده در گمرک یا به اموال متروکه اموال تملیکی و یا به کشور هدف بازگشته می‌شود.

وی اظهار کرد: ممنوعیت ١٣٣٩قلم کالای اساسی مشمول مناطق آزاد می‌شود و در این مناطق ثبت سفارش نیز باید صورت گیرد.

 

ارسال نظر