کدخبر: ۲۸۶۹

به گزارش اقتصادنگار به نقل از تسنیم (به نقل از رویترز)، فدرال رزرو در گزارش سیاست مالی نیم سالانه خود اعلام کرد اقتصاد آمریکا رشدی پیوسته در نیمه دوم ۲۰۱۸ داشت ولی نرخ رشد برای کل سال زیر ۳ درصد بود، بنابراین گزارش هزینه های مشتری و کسب و کارها رو به ضعف گذاشت. 
بانک مرکزی آمریکا در سندی که مثبت ترین دورنمای آن را برای یک اقتصاد رو به رشد با وجود یک سری ریسک های داخلی و جهانی نشان می‌داد، دلایل توقف افزایش بیشتر نرخ بهره را در ماه گذشته اعلام کرد . 
فدرال رزرو با اشاره به شرایط بی ثبات جهانی و اقتصادی، عواملی مانند کاهش تمایل سرمایه‌گذاران برای ریسک و کندی رشد اقتصادی چین را برشمرد . 
این شرایط به ۲۰۱۹ هم سرایت کرده است. تعطیلی ۳۵ روزه دولت آمریکا، رشد تولید ناخالص داخلی را در سه ماهه اول سال جاری پایین نگه داشته است. 
فدرال رزرو اعلام کرد خرجکرد مشتریان در نیمه دوم ۲۰۱۸ افزایش یافت ولی تا پایان سال ضعیف تر شد . 
سرمایه گذاری تجاری هم افزایش یافت ولی رشد تا حدی کند شد . 
به گزارش فدرال رزرو، اطمینان مشتریان و کسب و کارها در حد مطلوب بود ولی برخی معیارها از پاییز، ضعیف و بی ثبات شدند. شرایط مالی داخلی کسب و کارها و خانوارها نیز حمایت چندانی از رشد اقتصادی نکردند .
جروم پاول، رئیس فدرال رزرو روز سه شنبه و چهارشنبه در برابر قانون گذاران سنا و مجلس نمایندگان آمریکا می ایستد تا جزئیات این گزارش را بیان کند. این هفته، هفته ای مهم برای اطلاعات اقتصادی و دیدگاه  بانک مرکزی در مورد اقتصاد است . 
این گزارش شامل برخی نقاط قوت اقتصادی هم میشود، مثل بهبود بازار کار و رشد پیوسته در آمد ها که به خاطر کاهش مالیات دولت ترامپ به وجود آمد و مصرف خانواده‌ها را بالا برد . 
تورم در سال گذشته نزدیک به هدف ۲ درصد فدرال رزرو باقی ماند . 
ولی فدرال رزرو عوامل مخالف را هم برشمرد، مثلاً عواملی که به بحث بر سر سیاست تجارت جهانی مربوط می‌شد.‌ در کل، بنظر میرسد علی‌رغم تلاش دولت برای بهبود موقعیت تجاری آمریکا، خالص صادرات کمی از رشد تولید ناخالص داخلی را در ۲۰۱۸ پایین آورده است . 

در یک نشست در مورد سیاست در اواخر ماه گذشته، مقامات فدرال رزرو فشار سه ماهه خود را برای بالا بردن نرخ بهره متوقف کردند چون متوجه شدند که تورم و رشد جهانی تضعیف شده و دورنمای آمریکا نسبت به چند هفته قبل نا مطمئن تر است . 
از آن زمان، اطلاعات اقتصادی ترکیبی بوده‌ از خرده فروشی و تولید کارخانه ای ضعیف تر به همراه رشد خوب شغلی . 
ولی در این بین، برخی مسائل باقی می مانند. مهمتر از همه اینکه گزارش تولید ناخالص داخلی برای آخرین سه ماهه ۲۰۱۸ به خاطر تعطیلی دولت به تعویق افتاده است . 
این گزارش روز پنجشنبه اعلام می‌شود و به دنبال آن هم گزارش شغلی برای ماه فوریه می آید . 

 

ارسال نظر