کدخبر: ۲۹۰۹

یورونیوز اعلام کرد:

به گزارش اقتصادنگار به نقل از یورونیوز، وزارت دادگستری اسرائیل با انتشار بیانیه ای بر انتشار گزارش تلویزیون این کشور مبنی بر قصد دادستان کل برای تحت پیگرد قراردادن بنیامین نتانیاهو در خصوص سه پرونده اتهامی بر ضد وی صحه گذاشت.

لیکود، حزب راستگرای اسرائیلی که ریاست آنرا بنیامین نتانیاهو در دست دارد در نخستین واکنش به تصمیم دادستان کل، اتهام های مطرح شده بر ضد نخست وزیر را «آزار سیاسی» توصیف کرده است.

رسانه های اسرائیلی پیش از این اعلام قریب الوقوع تصمیم دادستان کل برای طرح اتهام و پیگرد قضایی بر ضد نخست وزیر و رئیس حزب لیکود خبر داده بودند.

به اعتقاد بسیاری از تحلیلگران مسائل داخلی در اسرائیل طرح اتهامات و پیگرد قضایی بر ضد بنیامین نتانیاهو کارزار انتخاباتی پیش رو در اسرائیل را به شدت تحت تاثیر قرار خواهد داد و زمینه را برای پایان دادن به فعالیت سیاسی نخست وزیر این کشور فراهم خواهد کرد.

از سوی دیگر کابینه نتانیاهو که پیشتر با استعفای آویگدور لیبرمن از وزارت دفاع دچار تزلزل شده بود در صورت اعلام جرم بر ضد نخست وزیر با ضربه مهلکی دیگری مواجه خواهد شد؛ این مسئله همچنین کابوسی واقعی برای حزب لیکود تلقی می شود که قرار است در انتخابات ماه آوریل با رقبایی متحد دست و پنجه نرم کند.

این درحالی است که احزاب جناح میانه پارلمان اسرائیل که رقبای اصلی بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل از جناح راست به شمار می روند به تازگی اعلام کردند که برای مبارزات انتخابات پارلمانی با یکدیگر ائتلاف می‌کنند.

به گزارش پایگاه اینترنتی جروزالم پست با توجه به اختلاف اندک آراء نظرسنجی های اخیر میان لیکود و حزب تحت ریاست بنی گانتس، نظامی بازنشسته و رهبر حزب «انعطاف اسرائیل»، از دست دادن تنها چند کرسی پارلمان توسط کابینه نتانیاهو تحولات سیاسی در این کشور را به مسیری جدید هدایت خواهد کرد.

کارشناسان و همکاران دادستان کل اسرائیل پیشتر اعلام کرده بودند که آماده اند پس از دو سال تحقیق و رایزنی های فشرده تصمیم نهایی در خصوص به جریان افتادن این پرونده را اعلام کنند.

این تصمیم در حالی اعلام می شود که پلیس اسرائیل پیش از این در ماه دسامبر از در دست بودن مدارک کافی برای اثبات اتهام فساد مالی و رشوه علیه بنیامین نتانیاهو و همسرش خبر داده بود.

نخست وزیر اسرائیل در چهار پرونده فساد مالی موسوم به هزار، دو هزار، سه هزار و چهار هزار متهم است و در ماه‌های گذشته به همراه همسرش بارها مورد بازجویی قرار گرفته است. بر اساس یکی از این پرونده ها که به «چهار هزار» لقب گرفته بنیامین نتانیاهو متهم است که در ازای جلب حمایت رسانه ای یک پایگاه خبری میلیون ها دلار تسهیلات مالی به یک شرکت بزرگ پرداخته است.

صدور کیفر خواست آویخای مندلبلیت، دادستان کل اسرائیل بر ضد نتانیاهو در خصوص اتهامات مطرح شده قرار است پس از برگزاری آخرین جلسه دفاع پس از انتخابات نهم آوریل صادر شود.

 

ارسال نظر