کدخبر: ۳۱۸۰

در سالگرد خروج امریکا از برجام

به گزارش اقتصادنگار به نقل از ایرنا ادریس جزایری، کارشناس و گزارشگر ویژه اقدامات یک جانبه قهری سازمان ملل متحد با صدور بیانیه ای تحریم های فرامرزی آمریکا علیه ایران، ونزوئلا و کوبا را ناقض حقوق بشر دانست و گفت که این تحریم های خارج از روند سازمان ملل ، نافی اصول اخلاق بین المللی است.

در این بیانیه با ابراز نگرانی از اثرات مخرب تحریم‌های یک جانبه آمریکا علیه ایران، ونزوئلا و کوبا این کارشناس سازمان ملل خاطر نشان کرد که استفاده از تحریم‌های اقتصادی در راستای دستیابی به اهداف سیاسی، نقض حقوق بشر محسوب شده و با هنجارهای اخلاق بین‌المللی در تضاد است.
این کارشناس مستقل الجزایری که از سوی شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد به ‌عنوان گزارشگر ویژه این شورا جهت بررسی تأثیرات منفی تحریم‌های یک جانبه آمریکا بر حقوق بشر (در کشورهای هدف تحریم‌ها) فعالیت می‌کند، در این بیانیه که در پایگاه اطلاع ‌رسانی شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد منتشر شد، ضمن محکوم کردن این تحریم‌های یک جانبه، هشدار داد که چنین اقداماتی می‌تواند فجایع انسانی بی‌سابقه‌ای را رقم بزنند.
وی در این خصوص تاکید کرد که تلاش برای براندازی حکومت‌ها از طریق اقدامات اقتصادی می‌تواند به نقض ابتدایی‌ترین حقوق انسان‌ها بینجامد، لذا، این رویه هرگز یک رویه پذیرفته‌ شده در روابط بین‌المللی نیست.

جزایری ضمن تاکید بر این که اختلافات سیاسی بین دولت‌ها نباید از طریق ایجاد بحران‌های اقتصادی و انسانی حل و فصل شود، افزوده است «سوء‌ استفاده یک ابر قدرت از برتری خود در عرصه‌های مالی بین‌المللی برای اعمال فشار بر متحدان خود به ‌منظور ایجاد دشواری‌های اقتصادی برای کشورهای مستقل و نیز گروگانگیری از شهروندان آن کشورها به عنوان وجه مصالحه، بر خلاف قوانین بین‌المللی بوده و حقوق شهروندان آنها (کشورهای هدف تحریم) را به‌ گونه‌ای اجتناب‌ناپذیر نقض می‌کند.»

 

 

ارسال نظر