کدخبر: ۳۱۸۷

وزیر امور خارجه امریکا می‌گوید موضوع ایران دلیل سفرش به بغداد بوده است

شامگاه  سه‌شنبه مایک پمپئو وزیر امور خارجه امریکا سفری ناگهانی به عراق داشت. این سفرهمزمان با راهی شدن محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران به مسکو رخ داد. پمپئو در پایان سفر خود به خبرنگاران گفته که موضوع صحبت او با مقامات در بغداد «ایران» و آن‌طور که او مدعی است «افزایش فعالیت‌های ایران در منطقه» بوده است. 

 به گزارش اقتصادنگار به نقل از ایرنا،  مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا سفر سه شنبه شب  خود به بغداد را به خاطر مسائل مربوط به تنش های جاری با ایران عنوان کرد.

وزیر امور خارجه آمریکا در پایان سفر غیرمنتظره و چند ساعته خود به بغداد در جمع خبرنگاران همراه خود گفت: علت این سفر - به زعم وی - افزایش فعالیت های ایران در منطقه است. 
وی همچنین مدعی شد که واشنگتن خواهان عراقی قوی و مستقل و دور از تبعیت هر کشور دیگری است. 
به زعم پمپئو، نگرانی های آمریکا درباره حفظ حاکمیت عراق، امر تازه ای نیست. 
وزیر خارجه آمریکا شامگاه سه شنبه در سفری غیرمنتظره و چند ساعته به عراق با 'عادل عبدالمهدی' نخست وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح عراق و نیز 'برهم صالح' رئیس جمهوری این کشور جداگانه دیدار و گفت و گو کرد.
'محمدعلی الحکیم' وزیر امور خارجه عراق و نیز هیات همراه پمپئو از جمله کاردار آمریکا در بغداد نیز در این دیدارها حضور داشتند.
ساعتی پیش یک منبع به خبرگزاری سومریه نیوز گفته بود که در دیدار پمپئو و صالح بر تمدید معافیت عراق از اجرای تحریم های ضد ایرانی و همچنین عدم افزایش تنش با ایران از سوی آمریکا تاکید شده است.
وزیر امور خارجه عراق نیز در صفحه توییتر خود نوشت که وی 'در دو نشست مهم جداگانه' پمپئو با نخست وزیر و رئیس جمهوری شرکت داشته است. 
به نوشته او، در این دیدارها دو طرف درباره روابط دو جانبه، آخرین تحولات مربوط به امنیت منطقه و موضوع مبارزه با تروریسم بحث و گفت و گو کردند. 
پیش از سفر پمپئو به بغداد رسانه ها خبر داده بودند که وزیر امور خارجه آمریکا سفر خود به آلمان را برای رفتن به مقصد اعلام نشده ای، لغو کرده است. 

 

 

 

ارسال نظر