کدخبر: ۳۱۹۵

به گزارش اقتصاد نگار به نقل از ایسنا، پس از دو روز کاهش قیمت در بورس و فرابورس ایران، امروز (چهارشنبه) بار دیگر قیمت اکثر سهم‌ها به رهبری گروه‌های فلزی، معدنی و پالایشی و پتروشیمی رشد کرد.

در این راستا شاخص کل بازده نقدی و قیمتی بورس اوراق بهادار تهران ۳۱۴۶ واحد افزایش یافت و بار دیگر توانست کانال ۲۱۱ واحدی را پشت سر بگذارد. در عین حال شاخص کل هم‌وزن نیز با ۷۱.۸۶ واحد رشد مواجه شد و تا رقم ۴۳ هزار و ۳۳۶ بالا رفت.

همچنین شاخص آزاد شناور با ۲۹۶۶ واحد رشد مواجه شد و تا رقم ۲۳۶ هزار و ۹۴۳ افزایش یافت. شاخص بازار اول و دوم نیز هر کدام به ترتیب ۲۸۶۵ و ۳۰۷۴ واحد رشد کردند.

امروز باز هم فولاد مبارکه اصفهان در صدر تاثیرگذاران بر شاخص بود؛ به طوری که به تنهایی ۴۰۶ واحد تأثیر مثبت روی شاخص‌های بازار سرمایه داشت. همچنین ملی صنایع مس ایران، معدنی و صنعتی چادرملو و معدنی و صنعتی گل‌گهر نیز هر کدام به ترتیب ۲۴۷، ۲۲۴ و ۲۲۰ واحد تأثیر افزاینده روی شاخص بازار داشتند.

همانطور که می‌دانیم این نوع شرکت‌ها در صورت‌های مالی‌شان دارایی‌های ثابت زیادی از جمله زمین و ساختمان دارند که با افزایش قیمت این دارایی‌ها سود بیشتری برای آنها پیش‌بینی می‌شود.

اما خودرویی‌ها امروز برعکس روند بازار پیش رفتند و عمدتاً در کاهش شاخص‌های بازار سرمایه تأثیرگذار بودند؛ به طوری که ایران‌خودرو، پارس خودرو و سایپا سعی کردند شاخص‌های بازار را بیشتر کاهش دهند. همچنین کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران و بانک پاسارگاد نیز سعی کردند شاخص‌های بازار را کاهش دهند.

در گروه استخراج کانه‌های فلزی و فلزات اساسی و همچنین محصولات شیمیایی عمدتاً شاهد افزایش قیمت‌ها بودیم، اما همانگونه که گفته شد خودرویی‌ها جهت عکس بازار را پیش گرفتند.

هرچند که امروز نیز در صف‌هایی خرید و فروش مشاهده می‌شد، اما حجم این صف‌ها نسبت به روزهای گذشته کاهش یافته بود.

ارزش معاملات بورس تهران امروز به رقم ۱,۲۸۳ میلیارد تومان رسید و حجم معاملات این بازار تا عدد ۴.۹ میلیارد سهم و اوراق مالی رشد یافت. همچنین تعداد معاملات بورس عدد ۳۸۲ هزار و ۳۰۴ را تجربه کردند.

آیفکس نیز بار دیگر با رشد ۳۵ واحدی روبرو شد و تا رقم ۲۶۰۵ واحد بالا رفت. ارزش معاملات فرابورس ایران ۶۳۴ میلیارد را تجربه کرد و حجم معاملات رقم ۱.۷ میلیارد سهم و اوراق مالی را تجربه کرد.

 

ارسال نظر