کدخبر: ۳۲۲۶

موگرینی: بر پرهیز از تنش نظامی تاکید داریم

فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا  گفته است که در دیدار با مایک پمپئو وزیر امور خارجه امریکا بر دیدگاه اتحادیه اروپا روی پرهیز از تنش نظامی و حمایت از گفت‌و‌گو تاکید کرده است.  

به گزارش اقتصادنگار به نقل از تسنیم شامگاه دوشنبه فدریکا موگرینی که پس از پایان مذاکراتش با وزرای خارجه تروئیکای اروپایی و آمریکا در یک نشست خبری با خبرنگاران صحبت می‌کرد، عنوان کرد: « تحادیه اروپا مصمم است که به توافق هسته‌ای با ایران پایبند بماند. ما همچنان از ایران می‌خواهیم که به همه تعهدات هسته‌ای خود عمل کند، ما هم به‌نوبه خودمان تلاش می‌کنیم که به تعهداتمان در برجام عمل کنیم. ما امروز در مورد این تعهدات گفتگو کردیم و به‌عنوان مثال امیدواریم کانال مالی موسوم به اینستکس ظرف چند هفته آینده عملیاتی شود. اتحادیه اروپا یعنی نمایندگان کشورهای حاضر در نشست امروز و نیز سایر کشورهای عضو اتحادیه تأکید کرده‌اند که به اجرای کامل توافق هسته‌ای با ایران مصمم هستند».

او در بخش دیگری از صحبت‌هایش گفته است: امروز من و سایر وزرای خارجه حاضر در نشست صراحتاً به مایک پامپئو [وزیر امور خارجه آمریکا] گفتیم که ما در شرایطی حساس و حیاتی به‌سر می‌بریم و در این شرایط باید مناسب‌ترین رویکرد را اتخاذ کنیم یعنی باید خویشتندار باشیم و از دامن زدن به تنش‌های نظامی بپرهیزیم.

پس از پایان دیدار وزیران خارجه اتحادیه اروپا که با حضور پامپئو برگزار شد، وزیران اتحادیه اروپا از وزیر خارجه آمریکا خواسته‌اند تا واشنگتن از هرگونه افزایش تنش با ایران خودداری کند.

همچنین «لارنس نورمن» خبرنگار روزنامه وال استریت ژورنال روز دوشنبه در توییتی نوشت که در حالی که وزیر امور خارجه امریکا به دنبال گرفتن عکس یادگاری با اروپایی‌ها برای نشان دادن مقابله مشترک آن‌ها با ایران بوده،  وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا با وزیر امور خارجه آمریکا در بروکسل، عکس یادگاری نگرفتند.

 دیروز واشنگتن پست هم نوشت که سران اتحادیه اروپا پذیرفتند که هر کدام جداگانه با پمپئو دیدار داشته باشند اما حاضر نشدند دیدار گروهی وجود داشته باشد که برای وزیر امور خارجه امریکا یک موفقیت محسوب می شد. 

 

 

ارسال نظر