کدخبر: ۳۲۵۴

مدیر کل حقوقی شرکت ملی نفت:

در جریان دادگاه علیرضا زیبا حالت منفرد که خبرگزاری میزان نزدیک به قوه قضاییه از او با عنوان «جعبه سیاه پرونده نفتی» یاد می‌کند، مدیر کل حقوقی شرکت ملی نفت ایران گفته است که این متهم در محموله‌های صادراتی میعانات گازی ایران «آب» قاطی می‌کرده است.

به گزارش اقتصادنگار به نقل از میزان دادگاه رسیدگی به اتهامات علیرضا زیبا حالت منفرد به ریاست قاضی صلواتی به صورت علنی برگزار شد. این متهم در کشور دومینیکا شناسایی شده و در دی ماه سال ۹۵، توسط پلیس بین الملل دستگیر و نهایتا به ایران بازگردانده شد.

مدیر حقوقی شرکت ملی نفت به عنوان شاکی این پرونده در جریان دادگاه گفته است: در راستای انجام اقدامات بزهکارانه در جهت نشان دادن کسری در محموله‌های نفتی، این متهم اقدام به اضافه کردن آب به میعانات نفتی می‌کرده است.

او در بخش دیگری از صحبت‌هایش عنوان کرده است: بنابر اظهارات مهدی شمس این متهم نقش اساسی در تعیین محل و میزان ذخیره سازی محصولات نفتی داشته است و در این راستا توانسته حدود ۶۰ الی ۷۰ میلیون دلار پول کسب کند.

او گفته است: اقدامات این متهم در بردن اموال شرکت ملی نفت از طریق کلاهبرداری به روش تاسیس شرکت‌های کاغذی، همکاری و فعالیت با بابک زنجانی و اقدام به جعل و استفاده از سند مجعول در سربرگ شرکت HK، اخذ پورسانت‌های کلان و نیز تحصیل مال نامشروع محرز بوده است و درخواست رسیدگی و مجازات متهم را دارم.

متهم پرونده در بخشی از دفاعیاتش عنوان کرده است: به جای درج نام شرکت‌های ایرانی در پیش فاکتور‌ها چندین شرکت در مالزی ثبت شد تا ردی از ایران و شرکت‌های ایرانی به جا نماند و با این اقدام تحریم‌های ظالمانه اتحادیه اروپا و آمریکا بلا اثر شد. البته ریسک موجود در این کار به حدی شدید بود که ممکن بود تمام اعتباراتی که در مالزی به دست آورده بودم و همچنین در عرصه بین المللی از دست بدهم و همچنین بر زندگی فرزندانم که در اروپا تحصیل می‌کردند تاثیر داشته باشد؛ اما به لحاظ معنوی احساس غرور و افتخار می‌کردم که در میدان جنگ اقتصادی سد شکن بودم.

 

ارسال نظر