کدخبر: ۳۲۷۶

چرا جنگ بعد از سوم خرداد ادامه یافت؟

به گزارش اقتصادنگار، خبرگزاری تسنیم نزدیک به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، در گزارشی که بر پایه روایت‌هایی از محسن رضایی و آیت‌الله هاشمی رفسنجانی نوشته شده است، درباره جلسه‌ای که چند روز پس از آزادسازی خرمشهر میان سران نظام برگزار شد گزارشی نوشت. گفته می‌شود مشروح این جلسه مهم که در واقع سرنوشت جنگ بعد از آزادسازی خرمشهر در آن رقم خورد، در اسناد شورای عالی دفاع یافت نشده است.

گزارش تسنیم در واقع به طور خلاصه این موضوع را مطرح می‌کند که در این جلسه که امام خمینی، مقام معظم رهبری، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، آیت‌الله موسوی اردبیلی، حجت‌الاسلام احمد خمینی و فرماندهان ارتش و سپاه حضور داشتند، چند دسته نظر وجود داشته است. طبق روایت‌های این خبرگزاری افرادی چون حجت‌الاسلام احمد خمینی فرزند امام به طور کلی مخالف جنگ بودند. خود امام ره موافق ادامه جنگ بودند اما با اینکه جنگ در خاک عراق ادامه پیدا کند مخالفت داشتند. دسته سوم نیز که این طور که به نظر می‌رسد پرشمار تر بودند موافق ادامه جنگ بوده و در واقع عنوان می‌کردند که جنگ در صورت ادامه ناگزیر به خاک عراق خواهد رفت.

در این گزارش آمده است که مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی نظر امام را در این جلسه این طور نقل کردند: وقتی وارد خاک عراق می‌شویم، مردم به خاطر تعصبات وطنی از صدام پشتیبانی می‌کنند، در حالی که الان مردم حامی صدام نیستند و به صورت اجباری به جنگ می‌آیند. در آن صورت بهتر می‌جنگند. ثانیاً؛ جهان عرب و حتی دنیا، پشت سر صدام قرار می‌گیرند و ما به عنوان اشغال‌گر تلقی می‌شویم. ثالثاً؛ به مردم عراق آسیب می‌رسد. مثلا اگر وارد بصره شویم، در شرایط جنگی، مردم آواره یا کشته می‌شوند و تلفات مردمی زیاد می‌شود. ما نمی‌خواهیم این‌گونه بجنگیم و نمی‌خواهیم وارد شهرهای عراق شویم. این دلیل برای امام مهم‌تر بود؛ یعنی به عنوان یک وظیفه انسانی و الهی بود."

از طرفی مرحوم هاشمی رفسنجانی و محسن رضایی که او نیز در این جلسه حضور داشته است هر دو موافق ادامه یافتن جنگ بودند و استدلال می‌کردند که خواه ناخواه به دلیل وضعیت مرز ایران، چاره‌ای جز ورود به خاک عراق نیست. محسن رضایی این طور نقل می‌کند: ابتدا آقای هاشمی صحبت کردند و مقام معظم رهبری و آقای موسوی اردبیلی ساکت بودند، ولی معلوم بود که آن دو بزرگوار نظر آقای هاشمی را قبول دارند و آقای هاشمی، از طرف آن‌ها صحبت می‌کند. آقای هاشمی گفت که ما باید برویم و یک نقطه‌ای مثل چاه‌های نفت مجنون را بگیریم که وقتی اعلام آتش‌بس می‌کنیم و پای میز مذاکره می‌رویم، یک چیزی دستمان داشته باشیم تا بتوانیم فشار بیاوریم و حقوقمان را بگیریم. این استدلال آقای هاشمی بود."

سپس فرماندهان نظامی نظرات خود را بیان کردند. ابتدا ظهیرنژاد رئیس ستاد مشترک ارتش سخن گفت و استدلال کرد که اگر در کنار مرز عراق بمانیم و وارد خاک عراق نشویم، با منطق جنگ سازگار نیست. دشمن با خیال راحت، خود را تجهیز و آماده می‌کند و با اینکه در مناطق دیگر در خاک ماست، در این مناطق هم دوباره جلو می‌آید.

هاشمی رفسنجانی گفته است: "امام پس از شنیدن سخنان منطقی و تخصصی نظامیان، مخالفت نکردند. البته معمولاً در اینگونه بحث‌ها دخالت نمی‌کردند و به فرماندهان واگذار می‌کردند، که انتخاب کنند؛ ایشان کلیات را می‌گفتند. به هر حال این استدلال، ایشان را قانع کرد و تا این حد پذیرفتند و گفتند: در جاهایی وارد خاک عراق شوید که مردم نیستند تا آسیب نبینند."

 

 

ارسال نظر