کدخبر: ۳۲۹۲

از مخالفت و تاختن به سیاست‌های ترامپ در قبال ایران و کره شمالی گرفته تا سیاست‌های جمهوریخواهان در خصوص مهاجران، شکاف دستمزد، سقط جنین و مسائلی از این قبلی، چیزهایی است که نامزدهای حزب دموکرات قرار است تا سال 2020 روی آن متمرکز شوند تا ترامپ را شکست دهند.

به گزارش اقتصادنگار به نقل از ایرنا، نامزدهای دموکرات برای انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 در چارچوب فعالیت های انتخاباتی ضمن اعلام مواضع خود در قالب سخنرانی، مصاحبه و یادداشت های توئیتری، انتقاد شدید از عملکرد و سیاست های "دونالد ترامپ" رئیس جمهوری کنونی آمریکا را در دستور کار قرار داده اند.

تا کنون 23 نفر از دموکرات ها، به طور رسمی وارد کارزار رقابت انتخاباتی شده اند و باید تلاش کنند در وهله نخست، در انتخابات درون حزبی از رقبای هم حزبی خود سبقت بگیرند.

از این رو، با توجه به اینکه حدود 18 ماه تا انتخابات باقی است، رقابت های انتخاباتی شکل گرفته و هر یک از نامزدها تلاش دارد بخش بیشتری از جامعه هدف را با خود همراه سازد که در این مجال، نظر برخی از این نامزدها را مرور می کنیم:

** جو بایدن

"جو بایدن" معاون اول "باراک اوباما" رئیس جمهوری سابق آمریکا به اهانت های ترامپ که از اظهارات "کیم جونگ اون" علیه او ابراز رضایت کرده بود، واکنش نشان داد و گفت: هرکسی می داند که دونالد ترامپ کیست، ما باید به آنها اجازه دهیم تا بدانند که ما کیستیم. ما امید را بالاتر از ترس، صداقت را بالاتر از دروغ ها و یکپارچکی را بالاتر از تفرقه برگزیدیم.

وی افزود: من وارد کارزار انتخاباتی شدم تا مسیر متفاوتی را برای کشورمان ارائه دهم. نه بازگشت به گذشته که هرگز نبود بلکه به آینده ای که بر پایه ایده آل هایمان زندگی کند و وعده درستمان را به عنوان یک کشور تحقق بخشد.

** کریستن گیلیبراند

"کریستن گیلیبراند" دیگر نامزد دموکرات با اشاره به اینکه نخستین بحث عمومی نامزدها از یک ماه دیگر آغاز می شود، گفت: ما بر اساس نظرسنجی ها واجد شرایط شناخته شده ایم اما با بیش از 20 کاندیدا برای رقابت، من می توانستم از صحنه خارج  شوم اگر 65 هزار حامی مالی نداشته باشیم. بنابر این اگر می توانید، حتی به مبلغ یک دلار هم شده برای امنیت جایگاه من، کمک کنید.

 وی با اشاره به قانون داکا و سیاست های مهاجرتی ترامپ افزود: به طور روشن مقامات ترامپ نیاز دارند تا به آنها یادآوری شود که ارزش های واقعی خانوادگی ما چیستند. یکی از آنها این است که اگر یک خانواده آماده است و می خواهد تا بچه ای را به کانون گرم خانه بیاورد، هیچ مانعی چه از نظر هزینه و چه از نظر تبعیض، باید در تصمیمشان بایستند.

** سوالول

"اریک سوالول" دیگر نامزد انتخابات 2020 آمریکا به مساله سلامت روانی کودکان اشاره کرد و گفت: اگر نتوانید همچون یک کودک، عشق را نشان دهید، عشق را نخواهید شناخت. کودکان ما به دوست داشتن، توجه و مراقب سلامت روان نیاز دارند تا زندگی آنها و دیگران ارزشمند شود.

وی ادامه داد: رئیس جمهوری خوب بودن به معنای صحبت کردن با صدای بلند و زیاد توئیت زدن نیست. معنای رئیس جمهوری خوب بودن این است که بدانی چه زمانی گوش دهی.

اشاره این عضو دموکرات به 664 توئیتی است که ترامپ در یک ماه منتشر کرده و سخنرانی های متعددی که در آن به رقبای دیگر تاخته است.

 ** کاملا هریس

سناتور "کاملا هریس" دیگر عضو حاضر در رقابت های انتخاباتی است که به مساله تبعیض در دستمزدها به خصوص بین زنان و مردان اشاره کرد و گفت: این هفته برنامه ای را منتشر کردم که شرکت ها را مجبور می کند تا در پرداخت ها تبعیض نداشته باشند.

وی اضافه کرد: شکاف پرداخت جنسیتی به سرعت و به خودی خود رفع نمی شود مگر اینکه ما اقدام کنیم. شرکت ها باید پاسخگو شوند.

این نامزد انتخابات 2020 آمریکا که در هفته آینده به کارولینای جنوبی خواهد رفت درباره سیاست های مهاجرتی هم اظهار کرد: دولت ترامپ به گسستن خانواده ها و اخراج کسانی که هیچ آسیبی به ایمنی عمومی وارد نمی کنند، ادامه می دهد.

هریس با تاکید بر اینکه این مساله پذیرفتنی نیست، تصریح کرد: به عنوان رئیس جمهوری، سیاست مهاجرتی داکا را باز می گردانم و داپا را برای حفاظت از آروزمندان و والدینشان از اخراج شدن، مجددا اجرا می کنم.

** مولتون

"سث مولتون" نامزد دیگر دموکرات ها در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا هم در واکنش به توئیت ترامپ درباره آزمایش موشکی اخیر کره شمالی و اینکه از این مساله آشفته نیست، گفت: تعداد زیادی از مردم با آنچه که این توئیت ایجاد می کند، دست و پنجه نرم می کنند.

وی افزود: حقیقت تلخ این است که این مردم نه به لحاظ اخلاقی مناسب رهبری است و نه به لحاظ روانی شایسته آن است که تجهیزات اتمی داشته باشد. این دلیلی است که ما باید او را در هم بکوبیم.

این فعال دموکرات به لزوم توجه به جوانان اشاره و اظهار کرد: ما باید صدای رهبران نسل جدید را بشنویم که در سراسر کشور به پاخاسته اند، رهبرانی که می توانیم به آنها اعتماد کنیم و آنها بدون در نظر گرفتن سیاسی کاری ها، بهترین اقدام را برای کشور انجام خواهند داد.

** سندرز

"برنی سندرز" تنها چهره سوسیال دموکرات در این دور از رقابت های انتخاباتی هم به موضوعات مختلفی اشاره کرد که موضوع سقط جنین یکی از آنها بود.

او مدافع وجود اختیار برای این اقدام به خصوص درباره زنانی است که مورد تجاوز قرار گرفته اند و آن را حقی برای زنان می داند که بر بدن خود دارند.

این نامزد دموکرات در این باره خطاب به "راست گرایان افراطی" گفت: سقط جنین حق قانون اساسی است و ما قصد داریم آن را نگهداریم.

سندرز به انتقادهایی که نسبت به سیاست خارجی وی شده اشاره کرد و افزود: اخیرا به طرح سیاست خارجی من انتقاد شده که اجازه می خواهم تکرار کنم؛ من برای مخالفتم با جنگ ویتنام، عراق و اکنون تلاش برای جلوگیری از یک جنگ با ایران، عذرخواهی نمی کنم.

وی ادامه داد: آیا شماها به خاطر تحریک احمقانه خود بابت جنگ عراق از ملت عذرخواهی کرده اید؟ من بخاطر مخالفت با آنها عذرخواهی نمی کنم.

شاید بتوان گفت توجه به حقوق کارگران یکی از اصول راهبردی سوسیال دموکرات ها است و به همین دلیل سندرز در تجمعات کارگری و نابرابری های دستمزد شرکت می کند. وی که اخیرا در اجتماع کارگران "مک دونالد" شرکت کرده بود، گفت: شرکت های پرسودی همچون مک دونالد دستمزد بسیار پایینی را برای کارگران خود می پردازند که به غذای گرم، مراقبت های بهداشتی و خانه های عمومی برای زنده ماندن نیاز دارند.

سندرز این شیوه پرداخت را ناپذیرفتنی دانست و افزود: اگر به عنوان رئیس جمهوری انتخاب شوم، باور کنید، هر کارگر در این کشور حداقل 15 دلار در ساعت، دستمزد خواهد داشت.

** اورورک

"بتو اورورک" که فعالیت های انتخاباتی خود را برای رقابت های سنای آمریکا در سال گذشته آغاز کرد و با تعداد بسیار اندکی آرا، انتخابات را به رقیب جمهوریخواه و قدیمی خود واگذار کرد، این بار در عرصه انتخابات ریاست جمهوری گام نهاده است.

او که مخالف سیاست های ترامپ در بعد داخلی و خارجی است، درباره توئیت اخیر ترامپ نسبت به کیم جونگ اون اظهار کرد: بیایید به این امور دوستانه با دیکتاتورها و زورگوها پایان دهیم.

اورورک با انتقاد از جانبداری ترامپ از رهبر کره شمالی افزود: این اقدام درباره پوتین، محمد بن سلمان، رودریگو دوترته (رئیس جمهوری فیلیپین) و السیسی (رئیس جمهوری مصر) وجود دارد. ترامپ با این کار به ما، دموکراسی و متحدان ما پشت کرده است.

وی با انتقاد از سیاست های مهاجرتی ترامپ به خصوص نحوه برخورد با مهاجران در مرزهای جنوبی، گفت: این رئیس جمهوری، کودکان را در قفس و از خانواده ها جدا کرده است و در به هم رساندن آنها شکست خورده است.

 

نامزد دموکرات ها در انتخابات ریاست جمهوری افزود: حداقل 6 نفر از این کودکان تحت مراقبت ما جان خود را از دست داده اند.

اورورک افزود: همه اینها برای ارزش ها و انسان دوستی ما هزینه ساخت و برای ایمنی ما منفعتی نداشت. ما باید کار بهتری انجام دهیم و تحت مدیریت من، این کار را خواهیم کرد.

** دی بلاسیو

"بیل دی بلاسیو" شهردار نیویورک و دیگر نامزد وارد شده به عرصه انتخابات 2020، مساله شهریه تحصیلی را برجسته کرده و گفته است: برای همه نیویورکی هایی که کار می کنند این اطمینان را ایجاد کردم که برای مقاطع پیش دبستانی تا سوم ابتدایی، زندگی خود را بدون وام تحصیلی آغاز کنند.

 

وی با تاکید بر اینکه می دانم چقدر تحصیلکردها برای کشورمان اهمیت دارند، افزود: اگر رئیس جمهوری شوم، این اقدام را در سراسر کشور برای تحصیل کودکان گسترش می دهم.

** بوتیجیج

"پته بوتیجیج" هم که در نظر سنجی ها جزو پنج گزینه برتر شناخته می شود، در این هفته از دیدارهای ترامپ با کیم جونگ اون انتقاد کرد که تنها باعث مشروعیت بخشی به کیم شده و گفت: دیپلماسی و تلاش برای توافق زمانی کار می کند که در قبال بازگشتن کسی از مسیری، چیزی به او بدهید. در این باره هیچ گاه انجام نشده است.

وی خطاب به ترامپ افزود: کسانی را داری که فکر می کنند درست است به افرادی که خود را در معرض جنگ مرگ آوری قرار می دهند و می خواهند وانمود کنند که به ناچار باید چنین دستوری داد، اجازه فعالیت بدهند. این تجاوز به افتخارات این کشور است.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری از حزب دموکرات گفت: این وحشت مستمری است که اکنون در واشنگتن نشان داده می شود و شما رئیس جمهوری دارید که همه چیز را به یک نمایش واقعی تبدیل کرده است. ما باید به طور کامل این کانال را تغییر دهیم.

 

** گابارد

"تولسی گابارد" که از مقامات نظامی پیشین بوده و با توجه به اینکه تجربه ای از جنگ های افغانستان و عراق را دارد، به شدت سیاست های ضد جنگ دارد.

وی در روز گرامیداشت کشته شدگان جنگ ها اظهار کرد: در حالی سیاستمداران در این روز به سخنرانی می پردازند که آنها برادران و خواهرانم را به جنگ های غیرممکن برای پیروزی می فرستند زیرا "غلبه" تعریف نمی شود.

این عضو مجلس نمایندگان آمریکا ادامه داد: اینها فقط نیروی نظامی نیستند، آنها مردم و دوستانی هستند که از یکایک علایقشان جدا می شوند. اینها هزینه های جنگ است.

** وارن

سناتور "الیزابت وارن" دیگر نامزد دموکرات ها است که در نظر سنجی ها جزو پنج نفر برتر قرار دارد.

وی به مساله طوفان و سیل در آمریکا اشاره کرد و گفت: وقتی جوامع ما با طوفان، سیل و تندبادها درگیر هستند، ما برای کمک به همسایگانمان بلند می شویم.

این نامزد ریاست جمهوری آمریکا به اقدامات جمهوریخواهان در کنگره اشاره کرد که جلوی بسته های حمایتی خانواده های نیازمند به کمک را گرفته است و افزود: این کار یک نفر به عنوان آمریکایی نیست.

 

ارسال نظر