کدخبر: ۳۳۱۵

برنت 66 دلار در هر بشکه شد

‌بهای نفت خام که در هفته‌های اخیر به شدت از تنش‌های تجاری میان امریکا و چین متاثر شده است روز پنجشنبه سقوطی شدید را تجربه کرد. نفت خام برنت در این روز با 66 دلار در هر بشکه معامله شد که در مدت اخیر بی‌سابقه به حساب می‌آید. روز پنجشنبه یک مقام چینی اقدامات امریکا را تروریسم اقتصادی توصیف کرد.

به گزارش اقتصادنگار به نقل از مهر نگرانی از کند شدن اقتصاد جهانی به علت جنگ تجاری آمریکا و چین موجب شد قیمت نفت به شدت سقوط کند.

رویترز نوشت که  روز پنج‌شنبه، با وحشت از کند شدن اقتصاد جهانی به علت جنگ تجاری آمریکا و چین، قیمت نفت به شدت سقوط کرد.

اداره اطلاعات انرژی آمریکا اعلام کرد در هفته گذشته میزان ذخایر انبارهای نفت آمریکا ۳۰۰ هزار بشکه کاهش یافته است که این کمتر از ۹۰۰ هزار بشکه کاهشی است که تحلیل‌گیران پیش‌بینی کرده بودند.

این درحالی است که موسسه سوخت آمریکا اعلام کرده بود میزان ذخایر نفت آمریکا ۵.۳ میلیون بشکه کاهش یافته است. به این ترتیب با کمتر از حد انتظار بودن کاهش ذخایر نفت آمریکا، با نگرانی از کم بودن تقاضا، قیمت‌ها دچار سقوط سنگین شدند.

قیمت پیش‌خرید هر بشکه نفت خام برنت دریای شمال، بنچ‌مارک بین‌المللی قیمت نفت، تا ساعت ۲۳:۴۶ به وقت تهران، ۲.۹۹ دلار یا ۴.۳۱ درصد سقوط کرد و به ۶۶.۴۶ دلار رسید.

قیمت پیش‌خرید هر بشکه نفت آمریکا هم ۲.۳۸ دلار یا ۴.۰۵ درصد سقوط کرد و به ۵۶.۴۹ دلار برسد.

برینستین انرژی در یادداشت روز پنج‌شنبه خود نوشت: تشدید جنگ تجاری آمریکا و چین، خطری برای بازارهای نفت محسوب می‌شود.

یکی از مقامات ارشد چین، روز پنجشنبه جنگ لفظی با آمریکا را شدت بخشید و اقدامات این کشور را نمونه واضح تروریسم اقتصادی دانست.

 در تحلیل این وضعیت برینستین انرژی  اعلام کرد در صورت وقوع یک جنگ تجاری تمام‌عیار، تقاضای جهانی نفت نسبت به سال گذشته تنها ۰.۷ درصد رشد خواهد کرد، که این نصف آن چیزی است که در حال حاضر انتظار می‌رود.

در این شرایط بسیاری از تحلیل‌گران پیش‌بینی می‌کنند توافق کاهش تولیدات اوپک پلاس تا پایان سال ۲۰۱۹ تمدید شود تا از بازگشت قیمت‌ها به مقادیر پایینی که در انتهای سال ۲۰۱۸ دیده شد، جلوگیری شود.

 

 

 

 

ارسال نظر