کدخبر: ۳۳۱۶

دبیر کل حزب الله لبنان: ترامپ با ایران جنگ نخواهد کرد

دبیر کل حزب‌الله لبنان در جریان سخنرانی‌اش به مناسبت روز قدس تحلیلش از اینکه چرا امریکا با ایران وارد جنگ نخواهد شد را مطرح کرده است. سید حسن نصرالله گفته است که در صورت جنگ این در مرزهای ایران نمی‌ماند و قیمت نفت نیز به 200 تا 300 دلار در هر بشکه می‌رسد. نصرالله گفته که بیانیه‌ی اجلاس عرب نشان از این دارد که سعودی‌ها  از احتمال حمله‌ی ترامپ به ایران ناامید شده‌اند.

دبیر کل حزب الله لبنان جمعه شب به مناسبت روز جهانی قدس درباره آخرین تحولات منطقه و معامله قرن سخنرانی کرد.

به گزارش اقتصادنگار به نقل از  العالم، «سید حسن نصر الله»، دبیر کل جنبش حزب الله لبنان شامگاه جمعه (دهم خرداد) به مناسبت روز جهانی قدس در همایشی تحت عنوان «به‌سوی قدس» سخنرانی کرد.سید حسن نصرالله گفت که مردم ایران به همراه مسئولان ارشد حضور پررنگی در راهپیمایی روز قدس امروز داشتند. وی افزود: «این راهپیمایی‌ها در ایران حاوی پیامی برای واشنگتن و همه دولت‌های منطقه بود».

او ادامه داد: «آنچه در ایران رخ داد (راهپیمایی روز قدس)، پیامی برای کسانی است که بر روی خستگی ملت ایران حساب باز کرده‌اند. ولی آن‌ها با زبان روزه برای ساعت‌ها به خاطر قدس راهپیمایی می‌کنند».

سید حسن نصرالله در مورد اظهارات اخیر رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر اینکه ایران به دنبال مذاکره با واشنگتن است، اظهارداشت: «ترامپ باید مدت‌ها منتظر بماند تا تماسی از ایران دریافت کند».

دبیر کل حزب الله لبنان نشست‌های دیروز و امروز مکه را «اجلاس التماس برای کمک به سعودی» خواند که نشان دهنده ناتوانی و شکست آن‌ها در برابر مردم یمن و توانایی‌های آن‌هاست.

سید حسن نصرالله در بخشی از سخنان خود گفت: کسانی هستند که می‌گویند قدرت منطقه‌ای اول عربستان سعودی است و ترامپ می‌گوید اگر هواپیماهای سعودی بدون حمایت ما بلند شوند، نمی‌توانند بر زمین بنشینند.

او ادامه داد: «عربستان سعودی برای بقا و قدرت خود به آمریکا و غرب و سرویس‌های اطلاعاتی متکی است و این حقیقت است. ولی ایران دولت قوی واقعی است».

وی تاکید کرد: ایران به عنوان یک قدرت بزرگ منطقه‌ای و واقعی که توان و قدرت آن درونی است، از مهم‌ترین عناصر قدرت در وضعیت کنونی ما است.

 

دبیر کل حزب‌الله لبنان گفت که رهبران رژیم صهیونیستی می‌گویند که سال هاست که این رژیم در هیچ جنگی نتوانسته آن را به نفع خود فیصله داده و تمام کند و هیبت آن کاهش یافته است. او گفت: «امروز اسرائیل از موشک‌های لبنان، غزه، سوریه می‌ترسد و مدعی است که موشک‌هایی نیز در عراق وجود دارد».

او گفت: حتی آمریکا به عنوان رهبر محور (مقابل محور ایران و مقاومت) دیگر همانند ۲۰ سال پیش نیست.

سید حسن نصرالله به اقدامات ضد ایرانی دولت ترامپ علیه ایران اشاره کرد و گفت که جنگ بین ایران و آمریکا به این معناست که در صورت وقوع آن، منطقه [از لحاظ آرایش نیروها] مختلف خواهد بود، و کسانی مانند بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا به دنبال سوق دادن دو طرف به این جنگ هستند.

او ادامه داد: «بولتون دروغگو دیروز می‌گوید که هدفش اسقاط نظام ایران نیست ولی او پیش از چند ماه پیش در نشست سالانه منافقین گفت که سال نو میلادی ۲۰۱۹ را در تهران جشن خواهد گرفت».

سید حسن نصرالله در ادامه در باره تیم ب و تلاش‌های آن‌ها برای سوق دادن آمریکا به جنگ با ایران هشدار داد و گفت: «بولتون، بن سلمان، نتانیاهو و بن زائد آمریکا را به سمت جنگ با ایران سوق دادند. معتقدم ترامپ در شبکه تلویزیونی العربیه [عربستان سعودی] کار می‌کند».

او به اظهارات اخیر رهبر معظم انقلاب مبنی بر اینکه جنگی نخواهد شد، اشاره کرد و گفت که بر حسب تحلیل ما نیز اگر ایران ضعیف بود، سال‌ها پیش آمریکا علیه این کشور جنگ راه می‌انداخت.

سید حسن نصرالله در چرایی عدم وقوع جنگ نیز گفت که دولت ترامپ و سرویس‌های اطلاعاتی او به خوبی می‌دانند که در صورت جنگ با ایران، این جنگ محدود به مرزهای ایران نخواهد بود و همه منطقه درگیر آتش آن خواهند بود و همه منافع و نیروهای آمریکا در منطقه از بین خواهد رفت و همه کسانی که با آن‌ها همدستی کرده‌اند از جمله آل سعود و اسرئیل هزینه این جنگ را خواهند داد.

نصرالله گفت که ترامپ به خوبی می‌داند در صورت وقوع جنگ در منطقه، قیمت هر بشکه نفت به ۲۰۰ یا ۳۰۰ دلار خواهد رسید و در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ شکست خواهد خورد. ایران هرگز آغازگر جنگ نخواهد بود و آمریکا باید همه جوانب جنگ را بسنجد.

او در ادامه گفت: «به فرض گیریم که آمریکا علیه ایران اعلان جنگ کرد و حتی توانست این کشور را شکست دهد، در این صورت ترامپ چگونه خواهد توانست میلیون‌ها دلار از کشورهای [عرب] خلیج [فارس] به جیب بزند».

 

سید حسن نصرالله، اظهارداشت: اولویت ترامپ جنگ اقتصادی با ایران، چین، ونزوئلا و کره شمالی است. او گفته است که جنگ با ایران اقتصادی خواهد بود بنابراین اعزام نیرو به منطقه را تکذیب کرد.

او گفت: دلیل دیگر اینکه جنگی با ایران رخ نخواهد داد، همین اجلاس‌های مکه است که عربستان عجولانه برای شرکت در این اجلاس دعوت کرد. سید حسن گفت: «دو دلیل برای آن کار وجود دارد؛ نخست اینکه عربستان سعودی دید که هیچ راه حلی در برابر موشک‌های یمن ندارد. سعودی‌ها دیدند که در برابر دستاوردهای یمنی‌ها شکست نصیبشان شده است. از این رو، بیانیه‌های این اجلاس، علیه ایران و [انصارالله] حوثی بود».

سید حسن نصرالله ادامه داد: «دلیل دوم هم این است که رژیم حاکم در عربستان سعودی یقین دارند که جنگی، بین آمریکا و ایران نخواهد بود و ترامپ برای جنگ نیابتی به منطقه نخواهد آمد».

وی گفت که سعودی‌ها روی ترامپ و تحریک او برای جنگ با ایران حساب باز کرده بودند ولی اینگونه نشد و اجلاس‌های سه‌گانه مکه مکرمه فریاد کمک‌خواهی سعودی‌ها از جهان عرب و جهان اسلام بود.

دبیر کل حزب‌الله لبنان از این اقدام سعودی‌ها و اجلاس آن‌ها ابراز تعجب کرد و گفت که آن‌ها از شورای همکاری خلیج فارس طلب استمداد دارند؛ شورایی که به دست خود آن را تکه تکه کرده‌اند.

نصرالله گفت: ترامپ هر کاری را برای مال اندوزی انجام می‌دهد و اکنون نیز منافع او در این است که همچنان کشورهای حاشیه خلیج فارس از ایران هراس داشته باشند.

دبیر کل جنبش حزب‌الله، موضع هیأت دولت لبنان در اجلاس مکه را مردود دانست و آن را محکوم کرد. او ادامه داد: «جریان المستقبل [به رهبری سعد الحریری، نخست‌وزیر لبنان] می‌تواند از این بیانیه حمایت کرده و آن را تأیید کند و این حق طبیعی این حزب است ولی توافق کردیم که دولت لبنان در این مسائل بی‌طرف باشد و آنچه در مکه اتفاق افتاد، مخالف تعهدات بود».

 

ارسال نظر