کدخبر: ۳۳۱۷

وزیر امور خارجه ایران: اهداف سیاست خارجی امریکا مشخص نیست/ لحن امریکا محترمانه شده اما اقدام مهم است

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در گفت‌و‌گویی با شبکه العالم آخرین مواضع ایران در قبال اقدامات ترامپ، امکان مذاکره با امریکا، پیشنهاد مذاکرات منطقه‌ای و شماری دیگر از موضوعات روز روابط خارجی ایران را تشریح کرده است. ظریف در این گفت‌و‌گو اعلام کرده ایران با شخص ترامپ مشکلی ندارد و مشکل اصلی ایران این است که اهداف سیاست خارجی امریکا مشخص و شفاف نیست.

به گزارش اقتصادنگار، محمدجواد ظریف در یک گفت‌وگوی مشروح با شبکه بین‌المللی العالم درباره آخرین تحولات در عرصه جهانی و منطقه‌ای، اقدامات ضد ایرانی آمریکا، برجام و آینده آن نقش ایران در منطقه، مسئله فلسطین و معامله ترامپ و سیاست خارجی ایران توضیحاتی ارائه داد.

ظریف: آمریکا سعی می‌کند از ورود غذا و دارو به ایران جلوگیری کند

در سفر اخیر خود به هند، چین، عراق، ژاپن، آمریکا و برخی کشور‌های دیگر حامل چه پیام‌هایی بوده اید؟

ظریف: آنچه که لازم است جهان نسبت به آن کاملا آگاهی داشته باشد این واقعیت است که جمهوری اسلامی همواره خواهان صلح و تعهد به مقررات بین المللی است، اما نمی‌تواند در قبال سیاست آمریکا که تحمیل جنگ است، بی تفاوت باشد. آقای ترامپ در مصاحبه هفته گذشته خود با شبکه معروف فاکس نیوز در آمریکا اعلام کرد که ما نمی‌خواهیم با ایران جنگ نظامی کنیم، اما وارد جنگ اقتصادی شده‎ایم، معنای جنگ اقتصادی این است که دولت آمریکا مردم ایران را هدف گرفته است.

 

حتی سعی می‌کند از ورود غذا و دارو به ایران جلوگیری کند و این باید متوقف شد

لازم است که این واقعیت را تمام شرکای ما بدانند و همین طور بدانند که راه حل بحران  چیست؟ راه حل بحران این نیست که از این تشدید فضا توسط آمریکایی‌ها و ایجاد یک فضای  جنگی خارج شویم، این را آمریکایی‌ها ساخته اند که موضوع اصلی فراموش شود، موضوع اصلی این است که آمریکا قانون شکنی کرده، بر مردم ایران یک جنگ غیر قانونی را تحمیل کرده است و حتی سعی می‌کند از ورود غذا و دارو به ایران جلوگیری کند و این باید متوقف شد.

 

این پیامی بود که من در سفر به کشور‌های خارج از منطقه و همین طور در سفر به منطقه داشتم. البته در سفر به منطقه تکرار پیامی را مطرح کردم در خصوص گفت‌وگو با منطقه و پیمان عدم تعرض، که از ابتدای وزارتم مطرح کرده بودم، این پیام جدید را هم علاوه بر آن پیام اصلی به دوستان و همسایگان مان در منطقه و به کشور‌هایی که متأسفانه فکر می‌کنند از طریق ایالات متحده می‌توانند به نوایی برسند، مطرح کردم.» آغوش ما برای همه کشور‌های حاشیه خلیج فارس باز است

 

آغوش ما برای همه کشور‌های حاشیه خلیج فارس باز است

 به نظر می‌رسد این سفر‌ها ادامه خواهد یافت و به کشور‌های دیگری نیز سفر خواهید کرد؛ این سفر‌ها شامل کدام کشور‌ها خواهد بود؟

ظریف: تمرکز ما بر همسایگان است. اکثر کشور‌های همسایه را بازدید کردم و تعدادی از کشور‌های همسایه در حاشیه جنوبی خلیج فارس را معاون سیاسی وزارت خارجه بازدید کرده‌اند. چند کشور همسایه دیگر باقی مانده که در این حرکت اخیر بازدید نشده‌اند که آن‌ها را انشا الله بعد از ماه مبارک رمضان یا بعد از تعطیلات عید سعید فطر بازید خواهیم کرد.

 

هدف گفت‌وگو با همسایگان طرح واقعیت‌ها است و این که ما چه دیدگاهی درباره تشنج آفرینی آمریکا داریم و این که چه راه حلی برای خروج از آن وجود دارد و همین طور چه راه حلی برای منطقه دارد، چون که منطقه ما گرفتار این سیاست جنگ‌طلبانه یک گروه محدودی از افراد در داخل آمریکا، در رژیم صهیونیستی و متاسفانه در برخی کشور‌های منطقه است.

 

آغوش ما برای همه کشور‌های حاشیه خلیج فارس باز است. متأسفانه دو، سه کشور در حاشیه خلیج فارس هستند که راه دیگری را انتخاب کرده اند

آغوش ما برای همه کشور‌های حاشیه خلیج فارس باز است. متأسفانه دو، سه کشور در حاشیه خلیج فارس هستند که راه دیگری را انتخاب کرده اند، ما معتقدیم راهی که آن‌ها انتخاب کرده اند راه مؤثری نیست، راه خطرناکی است و بیش از همه برای خودشان خطر دارد. ما برای این کشور‌ها هیچ‌گاه بد نخواسته ایم و هنوز هم بد نمی‌خواهیم، معتقدیم که ما همسایه هستیم و به حکم جغرافیا همواره همسایه خواهیم بود لذا اگر آقای عراقچی به این کشور‌ها سفر نکرده اند، انتخاب ما نبوده بلکه انتخاب آن‌ها بوده که راه دیگری را انتخاب کنند.» علت فشار آمریکا بر ایران، قدرت کشورمان در منطقه است

 

ما در شرایط سختی قرار نداریم

در راستای همکاری و وحدت اسلامی که در ابتدای گفت‌وگو‌های خود به آن‌ها اشاره کردید، در سفر خود به عراق ابتکار «پیمان منطقه‌ای عدم تجاوز» را مطرح کردید، متأسفانه زمانی که ایران چنین درخواستی را مطرح می‌کند، برخی می‌گویند که علت این درخواست‌ها فشار‌هایی است که ایران با آن‌ها مواجه است. چگونه با این مسأله و با کشور‌های منطقه برخورد می‌کنید؟

ظریف: به لطف خدا و به برکت سیاست‌های داهیانه جمهوری اسلامی ایران، امروز ایران در نهایت قدرت خود در منطقه قرار دارد ما در شرایط سختی قرار نداریم و علت فشار آمریکا بر ایران هم نگرانی‌های آن از قدرت ایران در منطقه است. این قدرت را با تحمیل به مردم به دست نیاورده ایم این قدرت را با انتخاب درست به دست آورده ایم. انتخاب ما همواره در منطقه انتخاب مردم بوده، مردم را انتخاب کردیم و با تروریسم و افراطی گری مقابله کردیم و لذا ما قدرت داریم.

 

اعلام کردیم که آماده گفت‌وگو با کشور‌های شورای همکاری خلیج فارس هستیم.

اما در مورد این که ما کی این پیشنهاد‌ها را مطرح کردیم؛ اولین مقاله‌ای بود که بعد از انتصاب به عنوان وزیر خارجه در روزنامه الشرق‌الاوسط به زبان عربی نوشتم و در آن مقاله پیشنهاد گفت‌وگو با کشور‌های منطقه را کردم. به محض پایان مذاکرات هسته‌ای در زمانی که کشور‌های همسایه ما از نزدیکی آمریکا به ایران نگران بودند و رسماً در صحبت‌های خودشان شکایت می‌کردند از اینکه آمریکا ایران را انتخاب کرده و آن‌ها را کنار گذاشته، ما از هرگونه مذاکره با آمریکا در مورد منطقه امتناع کردیم و گفتیم که باید مذاکره ما در مورد منطقه با کشور‌های منطقه باشد و همان زمان ما اعلام کردیم که آماده گفت‌وگو با کشور‌های شورای همکاری خلیج فارس هستیم.

 

فکر می‌کردند که ایالات متحده نعوذ بالله خداست که آن‌ها را می‌تواند از همه مشکلات رهایی ببخشد

متأسفانه این عربستان بود که بعد از این که آقای دکتر روحانی به پیام امیر کویت پاسخ مثبت دادند، آقای محمد بن سلمان اعلام کرد که ما هیچ گفت‌وگویی با ایران نداریم وجنگ را به داخل خاک ایران می‌کشانیم. دوستان ما در برخی از این کشور‌ها تاریخ را فراموش کرده اند و فکر می‌کنند که این پیشنهاد‌ها تازه مطرح شده، پیشنهاد پیمان عدم تعرض را من در همان مقالات به آن اشاره کردم و گفتم که مجمع گفت‌وگو‌های منطقه خلیج فارس می‌تواند حتی به پیمان عدم تعرض هم منتهی شود. خٌب دوستان ما به این‌ها دقت نکردند یا این که نخواستند دقت کنند، چون امیدشان را جای دیگری گذاشته بودند. فکر می‌کردند که ایالات متحده نعوذ بالله خداست که آن‌ها را می‌تواند از همه مشکلات رهایی ببخشد و به قول آمریکایی‌ها حاضر بودند تا آخرین سرباز ایالات متحده با ما بجنگند. آمریکا یک روز تند و یک روز مثبت صحبت می‌کند؛ معیار ما عمل است.

 

نیازی به میانجی‌گری نداریم

درباره میانجیگری‌ها و وساطت ها، گفته شده است که برخی هیئت‌ها به صورت محرمانه به تهران آمده اند حتی گفته شده است که برخی تماس‌های محرمانه شاید با کشور‌های اروپایی صورت گرفته شده است؛ ممکن است ما را در جریان این وساطت‌ها و تماس‌های محرمانه و یا علنی قرار دهید.

ظریف: آنچه که ما در سیاست خارجی دنبال می‌کنیم سیاست شفافی است، اگر خاطرتان باشد زمانی هم که ما مذاکرات قبلی با آمریکا را شروع کردیم، مقام معظم رهبری در سخنرانی‌شان در عید همان سال اعلام کردند که ما حتی می‌توانیم گفت‌وگو کنیم لذا ما کار سری نداریم، سیاست خارجی ما شفاف است، منطق ما هم روشن است، ما گفته ایم که نیازی به میانجی‌گری نداریم، آنچه که وجود دارد این است که آمریکا یک جنگ اقتصادی را علیه مردم ما شروع کرده است، حرف می‌شود زد، حرف‌هایی که توسط آمریکا زده می‌شود؛ یک روز حرف تند می‌زنند یک روز حرف مثبت‌تر می‌زنند، اما عمل هست که برای ما ملاک است. امروز آمریکا درگیر یک جنگ اقتصادی بسیار فعال علیه ایران است. آمریکا حتی به افراد مراجعه می‌کند و آن‌ها را از داشتن یک روابط اقتصادی منطقی با ایران می‌ترساند.

 

این سیاستی است که امروز آمریکا دنبال می‌کند، این سیاست باید متوقف شود؛ یعنی سیاست قُلدری، سیاست تحمیل، سیاست تروریسم اقتصادی برای مردم ایران

این کاری که آمریکا می‌کند نه تنها خودش قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد را نیز نقض می‌کند بلکه دیگران را هم وادارمی کند که قطعنامه را نقض کنند مثل یک آدم قُلدر که سر چراغ قرمز چهار راه ایستاده باشد و به هر اتومبیلی که می‌خواهد رد شود بگوید تو اگر چراغ قرمز را توقف کنی من شیشه‌های ماشینت را می‌شکنم یا بگوید تو اگر از چراغ سبز بخواهی عبور کنی و بعد از آن نایستی من ماشین تو را از بین می‌برم؛ این سیاستی است که امروز آمریکا دنبال می‌کند، این سیاست باید متوقف شود؛ یعنی سیاست قُلدری، سیاست تحمیل، سیاست تروریسم اقتصادی برای مردم ایران. وقتی این سیاست متوقف شود آن وقت اجوا کاملا تغییر خواهد کرد.

 

پس بنابراین هدف شما از سفر‌های دوره‌ای به کشور‌های مختلف، تشریح و توضیح سیاست‌های آمریکاست؟

ظریف: یک توضیح دادنِ راجع به آن [سیاست‌های آمریکا]است و دو توضیح دادن راجع به سیاست جمهوری اسلامی ایران است که ما به دنبال همراهی و همکاری در این منطقه از ابتدا بودیم و هنوز هم هستیم.

 

سیاست خارجی دولت کنونی آمریکا مشخص نیست و برای دنیا گنگ است

ما به عنوان ایرانی می‌گوییم سیاست تهدید علیه ما جواب نمی‌دهد

 آیا نوعی نرمش و عقب نشینی در سیاست‌های آمریکا مشاهده کرده اید؟

ظریف: در گفتار بله، اما آنچه که برای ما ملاک تعیین سیاست ماست، عمل هست و گفتار نیست. بله مواقف (مواضع) اهمیت دارد و مهم است که با احترام با ایران صحبت کنند، اما این احترام نیست که شما فشار اقتصادی وارد کنید و به جنگ اقتصادی وارد شوید. لازمه احترام موضع برابر است. جنگ اقتصادی نشان دهنده سیاست تحمیل، زورگویی و قلدری است و این سیاست هیچ‌گاه بر ایران کار نمی‌کند. یک بار من گفتم هیچ‌گاه ایرانی را تهدید نکنید کماکان هم میگویم سیاست تهدید نباید علیه هیچ کشوری و مردمی به کار رود. ما به عنوان ایرانی می‌گوییم این سیاست علیه ما جواب نمی‌دهد.

 

سیاست خارجی دولت کنونی آمریکا مشخص نیست و برای دنیا گنگ است

ترامپ پیوسته ادعا می‌کند که آماده مذاکره با ایرانی هاست و از مذاکره استقبال می‌کند و از مردم ایران حمایت می‌کند و دلسوز ملت ایران است، اما از سوی دیگر دم از حمله شدید و جنگ ویرانگر علیه ایران می‌زند و تجهیزات نظامی خود را در منطقه تقویت کرده است؛ این تهدید به حمله نظامی و دَم از مذاکره زدن را چگونه تفسیر می‌کنید؟

ظریف: از دو وجه می‌شود به این نگاه کرد؛ یک وجه این است که در سیاستی که ایالت متحده و تندرو‌های آن‌ها دنبال کرده اند نمایش گفت‌وگو و نمایش آمادگی برای مذاکره وجود دارد حتی آقای بولتون هم در مقاله‌ای که در سال ۲۰۱۷ نوشته این پیشنهاد را کرده که بعد از خروج از توافق هسته‌ای بیایید و اعلام گفت‌وگو کنید، این یک مشکل است. مشکل دوم نامشخص بودن سیاست خارجی دولت کنونی آمریکا است که در هیچ زمانی دنیا نتوانسته دقیق متوجه شود که دنبال چه اهدافی است. همانطور که شما هم گفتید اینکه ایشان علاقه به مردم ایران دارد با تحت فشار گذاشتن مردم ایران، با تلاش برای جلوگیری از فروش غذا و دارو و قطعات یدکی هواپیما -من این سه مورد را گفتم به خاطر اینکه دیوان بین المللی دادگستری به دولت آمریکا دستور داده که در این سه مورد حتی تعاملات بانکی را هم اجازه دهد انجام شود به عنوان دستور موقتی که دیوان صادر کرده- لذا دولتی که حتی در این زمینه‌ها اجازه تعاملات بانکی را نمی‌دهد و آن‌ها را مورد تحریم قرار می‌دهد نمی‌تواند ادعا کند که نسبت به مردم ایران تعاطفی دارید.

 

جمهوری اسلامی به لطف خدا آن‌قدر قدرتمند است که با هرگونه تهدیدی مقابله می‌کند

و این امر پرده از سیاست‌های خصمانه و کینه توزانه آمریکا در قبال مردم ایران بر می‌دارد. در مورد دمدمی مزاج بودن ترامپ و سیاست خارجی نامتعادل و نامشخص آمریکا؛ آیا این موضوع بر سیاست تعامل و همکاری تأثیر می‌گذارد؟

ظریف: برای ما آنچه که مهم است توقف زبان تهدید و عمل تهدید علیه ایران است چه تهدید اقتصادی و چه تهدید نظامی. اولاً جمهوری اسلامی به لطف خدا آن‌قدر قدرتمند است که با هرگونه تهدیدی مقابله می‌کند. خطر تهدید علیه ایران بیشتر متوجه کشور‌هایی است که آمریکا را تشویق می‌کنند که این تهدید را انجام دهد و به نفع آنهاست که این سیاست شان را متوقف کنند، اما ما دنبال درگیری نیستیم، این آمریکاست که میز مذاکره را ترک کرد آمریکاست که از برجام خارج شد آمریکاست که سیاست تهدید و فشار را شروع کرد و این آمریکاست که باید این سیاست را تغییر دهد.

 

 سیاست آمریکا گرفتارِ نتانیاهو شده است

شما در گفت‌وگو با شبکه فاکس نیوز آمریکا خطاب به ترامپ گفتید اگر می‌خواهی مذاکره کنی، پامپئو و بولتون را رها کن... در این راستا گفتید که شاید ترامپ خواهان جنگ نیست و تمایلی به جنگ ندارد و نمی‌خواهد در باتلاق جدیدی در منطقه گرفتار شود، اما شاید پامپئو و بولتون اوضاع را به سمت جنگ می‌کشانند و به بولتون و بن زاید و بن سلمان و بنیامین نتانیاهو اشاره کردید؛ آیا این‌ها هنوز هم می‌خواهند اوضاع را به سمت جنگ بکشانند؟ بولتون که هنوز ادعا می‌کند که ایران در انفجار‌های فجیره دست دارد.

ظریف: همانطور که من در ماه آوریل در آمریکا هم گفتم- البته فقط در شبکه فاکس این مطلب را نگفتم بلکه در سایر مصاحبه هایم نیز چه آن زمان و چه قبلاً به آن اشاره کرده ام-، گروهی هستند که منافع غیرآمریکایی را دنبال می‌کنند یعنی به دنبال منافعی هستند که منافع مردم آمریکا نیست، در پی منافعی هستند که همواره برای مردم آمریکا هزینه آفرین بوده است. این موضوع را باید مردم آمریکا کاملاً درک کنند که امروز سیاست آمریکا گرفتارِ نتانیاهو شده است. این سیاستی که آمریکا با آن به منطقه ما آمده و قدس را در حالی که به او تعلقی ندارد به نتانیاهو بخشیده، جولان را که به آمریکا تعلق نداشته، اما آن را به نتانیاهو عطا کرده و متأسفانه برخی حکام منطقه نیز از این سیاست آمریکا حمایت می‌کنند.

 

باید همه ما نشان دهیم که قدس متعلق به فلسطینیان است و در اختیار آمریکا نیست که بخواهد آن را به کسی ببخشد.

این یعنی همه چیز در جهت منافع اسرائیل است و به ضد منافع مردم منطقه و حتی منافع مردم آمریکا. این امر را باید برای آمریکایی‌ها کاملاً مشخص نماییم و اقداماتی که در قدس و جولان کردند را تبیین کنیم. ما در آستانه روز قدس هستیم[گفت‌وگو قبل از روز قدس انجام شده است] باید همه ما نشان دهیم که قدس متعلق به فلسطینیان است و در اختیار آمریکا نیست که بخواهد آن را به کسی ببخشد. کسی هم در منطقه نمی‌تواند با خرید زمین و ساختن هتل، قدس را از فلسطینیان بگیرد. حکام منطقه هوشیار باشند که به دنبال سیاستی نروند که در برابر مردم فلسطین قرار بگیرند که باید گفت: متأسفانه با سیاست‌های نادرست، خود را در برابر مردم فلسطین قرار داده اند چرا که فکر می‌کنند از مسیر نتانیاهو می‌توانند به دل ترامپ راه پیدا کنند؛ گمان می‌کنند از مسیر نتانیاهو می‌توانند سیاست‌های نادرست خود را در منطقه جبران کنند. این سیاست، غلط است. به چه علت سراغ کسانی می‌روید که پشیزی ارزش برای شما قائل نیستند؟ از شما فقط به عنوان یک وسیله استفاده می‌کنند.

 

ما با یکدیگر همسایه هستیم، دارای یک مذهب، یک تاریخ و یک فرهنگ هستیم و بر این اساس خیلی بهتر می‌توانیم با یکدیگر همکاری کنیم تا اینکه دنباله را آن‌ها باشیم. آن‌ها دنبال جنگ هستند. افرادی که نام بردم به دنبال جنگ هستند. این جنگ به ضرر منطقه است و بیش از همه به زیان افرادی است که دنبال جنگ هستند.

 

چه عاملی ممکن است این ۴ نفر را از این ماجراجویی در منطقه بازدارد؟

ظریف: چند موضوع وجود دارد. یکی اینکه بنده احساس می‌کنم و تحلیل ام این است که آقای ترامپ و بویژه سیستم تصمیم‌گیری دولت آمریکا که به معدود افرادی که در داخل دستگاه حاکمه این کشور هستند نیز محدود نمی‌شود با جنگ مخالفند و آن را برای آینده خود خطرناک می‌دانند. از سوی دیگر، امکانات و توانمندی‌های جمهوری اسلامی هم مشخص است. واقعیت این است که آنچه که باعث می‌شود سیاست‌های تحمیلی و سلطه گرانه به نتیجه نرسد، مقاومت مردم است. مقاومت در لبنان مانع اجرای سیاست‌های اسرائیل شد. مقاومت در سوریه و یمن نیز همین گونه است و مقاومت مردم ایران هم همان نتیجه را خواهد داشت.» ما با دولت آمریکا مذاکره کردیم، اما آن‌ها تعهداتشان را اجرایی نکردند

 

گفت‌وگو برای گفت‌وگو که معنی ندارد. ما گفت‌وگو می‌کنیم که به یک توافقی برسیم. توافق هم برای توافق نیست؛ توافق برای اجرای توافق است

گفت‌وگو زمانی معنی پیدا می‌کند که طرف مقابل به تعهدات خودش پایبند باشد

چه وقت با ترامپ تماس خواهید گرفت، یا آنکه ممکن است جواب تلفن ترامپ را بدهید؟ زیرا شما پیش از این در توئیتر خطاب به ترامپ گفتید که زمانی که طبق شرط‌های ما برای مذاکره آمادگی داشته باشی با ما تماس خواهی گرفت.. چه زمان به ترامپ پاسخ خواهید داد و تحت چه شرایطی و با چه شرط هایی؟

ظریف: تصمیم‌گیری در این زمینه باید در مراجع عالی کشور انجام شود. معتقدیم که پیش‌نیاز این موضوع آن است که گفت‌وگو باید معنا و مفهوم داشته باشد. گفت‌وگو زمانی معنی پیدا می‌کند که طرف مقابل به تعهدات خودش پایبند باشد و گرنه ما ماه‌ها با آمریکا گفتگو کردیم. از نظر ما این دولت آمریکا با دولت قبلی و دولت بعدی هیچ فرقی نمی‌کند. برخی فکر می‌کنند که ما با آقای ترامپ مشکل داریم. این‌گونه نیست. همان‌گونه که گفتم ما با دولت آمریکا مذاکره کردیم، اما آن‌ها تعهداتشان را اجرایی نکردند. در دوران آقای اوباما، دولت آمریکا همه تعهداتش را عملی نکرد، عهدشکنی کردند. در زمان آقای ترامپ هم به صراحت از برجام خارج شدند و پیمان شکنی کردند. این نشان می‌دهد که ما دولتی را در مقابل خودمان نداریم که بتوانیم با او گفت‌وگو کنیم؛ چون گفت‌وگو برای گفت‌وگو که معنی ندارد. ما گفت‌وگو می‌کنیم که به یک توافقی برسیم. توافق هم برای توافق نیست؛ توافق برای اجرای توافق است. الان ما یک توافق ۱۵۰ صفحه‌ای داریم. آمریکایی‌ها در هیچ زمانی از برجام توافقی بهتر در موضوع هسته‌ای به دست نخواهند آورد.

 

 آمریکا؛ اول برادری‌اش را ثابت کند و به وعده هایش عمل کند!

 آیا ممکن است با مذاکرات جدیدی روبرو شویم اگر آمریکا به تعهدات خود پایبند نباشد؟

ظریف: هدف از گفت‌وگو و مذاکره جدید چیست؟ هدف رسیدن به توافق است. آیا توافق نباید اجرا شود؟ اگر قرار است توافق اجرا شود که الان آن توافق وجود دارد. ابتدا آن توافق را اجرا کنند تا نشان دهند که به توافق حاصله تعهد دارند. در فارسی ضرب المثلی داریم که می‌گوید اول برادری ات را ثابت و سپس درخواست ارث کن. آن‌ها اول بیایند و نشان دهند که طرف توافق هستند. توافقی که به آن دست یافته ایم نه توافق دو صفحه‌ای بلکه توافقی ۱۵۰ صفحه‌ای است. این توافق ما فقط با دولت آمریکا نبود بلکه توافق با شش کشور و اتحادیه اروپا بود.

 

ارسال نظر