کدخبر: ۳۳۲۳

استاد ارتباطات استانداردهای روزنامه‌نگاری درباره پوشش رسانه‌ای قتل خانم میترا استادرا تشریح کرد

به دنبال حواشی ایجاد شده حول پوشش خبری ماجرای قتل خانم میترا استاد همسر محمد علی نجفی و بازداشت آقای نجفی، حسن نمکدوست تهرانی از قدیمی‌ترین روزنامه‌نگاران ایرانی، استاد ارتباطات و مدیر آموزش و پژوهش همشهری توصیه‌هایی را به خبرنگاران و روزنامه‌نگاران درباره روش صحیح و حرفه‌ای پوشش چنین وقایعی در حساب کاربری توییتر خود نوشت.

به گزارش اقتصادنگار، آقای نمکدوست این توصیه‌ها را این طور شروع کرد: می‌کوشم فهم خود را از استانداردهای روزنامه‌نگاری درباره پوشش رسانه‌ای قتل خانم میترا استاد در قالب چند پرسش و پاسخ بیان کنم. هر پرسش و پاسخ را قبل از نشر با آقای دکتر باقر انصاری که سال‌هاست به ما در دانستن حقوق رسانه‌ها صمیمانه کمک می‌کنند مطرح می‌کنم مبادا مرتکب اشتباه شوم.

این استاد ارتباطات در توییت دوم می‌نویسد: به اعتراف آقای نجفی، ایشان گلوله‌ منجر به مرگ خانم استاد را شلیک کرده‌اند‌. اکنون ایشان متهم است یا مجرم؟

پاسخ: تا صدور حکم قطعی توسط دادگاه صالح کماکان متهم هستند و از تمامی حقوق یک متهم برخوردار.

وظیفه ما: پرهیز از هرگونه پیشداوری، سوگیری و صدور حکم له یا علیه آقای نجفی.

در توییت سوم آمده است: آیا حق داریم اتهامی را - از هر نوع - متوجه خانم میترا استاد کنیم؟

الف. براساس برداشت، حدس و گمان یا روایت‌های غیرمستند به‌هیچ‌وجه.

ب. اتهام زدن کار ما نیست. اگر سندی درست، قابل اتکا، مربوط و مؤثر در اختیار داریم با تأیید سردبیری و اخذ مشاوره حقوقی در رسانه‌مان منتشر می‌کنیم.

آقای نمکدوست در توییت چهارم می‌نویسد: آیا می‌توان با پسر خانم استاد مصاحبه و گفته‌هایش را منتشر کرد؟

فرزند خانم استاد کودک است و نباید

• او را منبع خبر تلقی و به گفته‌هایش استناد کرد؛

• با او مصاحبه و عکس‌ او را منتشر کرد؛

تنها مقام‌ قضایی و دادگاه می‌توانند اظهارات او را اخذ کنند و اجازه انتشار آن را بدهند.

آقای نمکدوست که مدیریت آموزش و پژوهش همشهری را بر عهده دارند در توییت پنجم عنوان کردند: آیا اگر خانم سرور تابشیان یا دختر آقای نجفی بدون ارائه سند معتبر اتهامی را علیه خانم استاد مطرح کنند می‌توان آن اتهام را منتشر کرد؟

رسانه‌ای کردن اتهامی که سندی محکمه‌پسند آن را تأیید نمی‌کند و امکان راستی‌آزمایی آن وجود ندارد غیر حرفه‌ای است و ممکن است مصداق اشاعه کذب باشد.

در ششمین توییت نوشته شده است: آیا اگر کسی خود را دوست خانم استاد یا آقای نجفی معرفی کند و ده‌ها سند در اثبات دوستی‌اش ارائه کند می توان به صرف آن‌ها اتهام او را علیه دوستش منتشر کرد؟

خیر. سند دوستی، مستند تأیید کننده اتهام به دوست نیست. هر اتهامی را باید با دقت تمام و زیر نظر سردبیری راستی‌آزمایی کرد.

توییت هفتم که البته ممکن است توییت آخر نباشد به این نحو نوشته شده است: آیا ما روزنامه‌نگارها می‌توانیم به پوشش خبری رویداد قتل خانم استاد بپردازیم؟

نه تنها می‌توانیم که باید بپردازیم و اگر چنین نکنیم محل سرزنش و انتقاد است.

این رویداد ارزش‌های خبری و لایه‌های تو در توی گوناگونی دارد و طبعا وظیفه ما خبردهی و آگاهی‌بخشی درباره وجوه گوناگون آن است.

 

ارسال نظر