کدخبر: ۳۳۷۶

در آستانه سفر مهم و حساس شینزو آبه نخست‌وزیر ژاپن به تهران، او به صورت تلفنی با دونالد ترامپ رئیس جمهوری امریکا صحبت کرد. این سفر علاوه بر اینکه از سوی افکار عمومی به نوعی برقراری ارتباط غیر مستقیم میان ایران و امریکا تلقی شده است، در روابط ایران و ژاپن نیز بسیار مهم محسوب می‌شود چرا که نخستین حضور یک مقام ژاپنی در سطح نخست‌وزیر در ایران پس از انقلاب اسلامی به حساب می‌آید.

به گزارش اقتصادنگار به نقل از ایرنا"دونالد ترامپ" رییس جمهوری آمریکا و "شینزو آبه" نخست وزیر ژاپن، امروز سه شنبه پیشاپیش سفر آبه به تهران، در مورد ایران و وضعیت منطقه با یکدیگر تلفنی صحبت کردند.

خبرگزاری کیودو ژاپن اعلام کرد دو رهبر در مورد مسائل منطقه ای از جمله وضعیت ایران ۲۰ دقیقه تلفنی صحبت کرده اند.

"یوشیهیده سوگا" سخنگو و دبیر ارشد کابینه دولت ژاپن که بعد از گفت و گوی تلفنی آبه و ترامپ در میان خبرنگاران صحبت می کرد حاضر به ارایه جزییات بیشتری از موضوعات مورد مذاکره دو رهبر در این گفت و گوی تلفنی نشد.

و به دلیل حساسیت موضوعات مطرح شده از ارایه اطلاعات بیشتر خودداری کرد.

"شینزو آبه" نخست وزیر ژاپن فردا چهارشنبه در سفری سه روزه به منظور دیدار و گفت و گو با مقامات جمهوری اسلامی ایران راهی تهران می شود.

سفر "شینزو آبه" به تهران، نخستین سفر یک نخست وزیر ژاپن به ایران در چهار دهه گذشته است پیش از او "تاکئو فوکودا" نخست وزیر وقت ژاپن در سال ۱۹۷۸ میلادی به ایران سفر کرده است.

 

ارسال نظر