کدخبر: ۳۴۷۰

تا سه ساعت دیگر وزرای کشورهای عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت خام اوپک، در ساختمان این سازمان در شهر وین گرد هم می‌آیند تا درباره آینده اقداماتشان در بازار نفت تصمیم‌گیری کنند. بیژن زنگنه وزیر نفت ایران نیز دیروز 9 تیر مصادف با 30 ژولای وارد وین شد تا در این نشست شرکت بکند.

بر اساس اخباری که در روزهای اخیر منتشر شده است نشست امروز احتمالا دردسر کمتری نسبت به نشست پیشین اوپک و غیر اوپک که دسامبر سال گذشته میلادی برگزار شد خواهد داشت. در آن نشست ایران به این دلیل که نمی‌خواست زیر بار حرف عربستان سعودی برای کاهش سهم تولید برود با طرح کاهش تولید پیشنهادی آن‌ها موافقت نمی‌کرد. در اوپک تصمیم‌گیری‌ها بر اساس اجماع است و در نتیجه حتی مخالفت یک کشور باعث می‌شود طرحی نهایی نشود. در نهایت در نشست دسامبر روسیه نقشی شبه میانجی بر عهده گرفت و در نهایت ایران هم توانست به خواسته خود برسد.

نشست امروز به نظر حاشیه کمتری دارد؛ ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه دیروز گفته که توافق کاهش تولید با همین شکل فعلی 9 ماه دیگر ادامه می‌یابد. در نتیجه به نظر می‌رسد سران کشورهای تولیدکننده بزرگ روسیه و عربستان پیش از نشست با هم توافق کرده‌اند.

نشست اوپک و غیر اوپک فردا 2 ژوئن در وین برگزار می‌شود.

 

ارسال نظر