کدخبر: ۳۵۶۲

تروئیکای اروپایی با صدور بیانیه ای مشترک اعلام کردند ما درباره خطر از هم پاشیده شدن برنامه جامع اقدام مشترک نگران هستیم.

به گزارش اقتصادنگار به نقل از آی آر آی بی،  پایگاه اینترنتی کاخ الیزه (دفتر ریاست جمهوری فرانسه)؛ ­سران دولت های فرانسه، آلمان و انگلیس بیانیه ای مشترک درباره برجام صادر کردند.

در بیانیه سه کشور فرانسه، آلمان و انگلیس آمده است: «ما رهبران فرانسه، آلمان و انگلیس که منافع مشترک امنیتی به خصوص در حمایت از رژیم منع تکثیر داریم ادامه تعهد خود را به برنامه جامع اقدام مشترک که چهار سال پیش در 14 ژوئیه 2015 با ایران برسر آن توافق شد، یادآور می شویم.

از سال 2003 سه کشور که بعدا آمریکا، روسیه و چین نیز به آن ملحق شدند وارد سیاستی طولانی مدت و مشخص با ایران با این هدفِ واضح شدند که این کشور (ایران) که عضوی از معاهده منع تکثیر است به تعهدات خود با حسن نیت احترام بگذارد و هرگز سلاح هسته ای تولید نکند.

ما با هم در 8 مه 2018 به صورت صریح تاسف و نگرانی خود را بعد از تصمیم آمریکا برای خروج از برنامه جامع اقدام مشترک و اعمال مجدد تحریم ها بر ایران در حالی که این کشور به تعهدات خود در این توافق عمل و بارها آژانس بین المللی انرژی اتمی تا ماه گذشته آن را تایید کرده بود، اعلام کردیم.

از ماه مه 2018، کشورهایمان بیشترین تلاش را برای همکاری با همه طرف های باقیمانده در این توافق انجام دادند تا اطمینان یابند مردم ایران بتوانند همچنان از مزایای اقتصادی مشروع فراهم شده در برنامه جامع اقدام مشترک بهره مند شوند. امروز ما درباره خطر از هم پاشیده شدن برنامه جامع اقدام مشترک به خاطر فشار تحریم های اعمال شده آمریکا و بعد از تصمیم ایران برای اجرا نکردن چند بند حیاتی این توافق نگران هستیم. ما به شدت نگران تصمیم ایران برای ذخیره و غنی سازی اورانیوم فراتر از حدود مجاز دانسته شده هستیم. علاوه بر این، هر سه کشور به خاطر حملاتی که در خلیج فارس و فراتر از آن شاهد بوده ایم و وخیم تر شدن امنیت در منطقه، بسیار نگران شده اند.

ما معتقدیم زمان آن رسیده است که به صورت مسئولانه عمل کنیم و به دنبال مسیری برای متوقف کردن افزایش تنش ها و از سرگیری گفتگو برویم. خطرات به گونه ای است که لازم است همه طرف ها تامل کنند و پیامدهای احتمالی اقداماتشان را بررسی کنند. کشورهای ما اخیرا چند ابتکار دیپلماتیک را برای کمک به کاهش تنش ها و (آغاز) گفتگو که ضرورت دارد همه طرف ها به نشانه حسن نیت به آن عمل کنند، ارائه کرده اند.

ما به حمایت از برنامه جامع اقدام مشترک ادامه می دهیم، ادامه برنامه جامع اقدام مشترک مشروط به تبعیت کامل ایران است و ما قویا از ایران می خواهیم از تصمیمات اخیر خود در این زمینه بازگردد. ما به جستجوی راههای گفتگو که در این توافق پیش بینی شده، برای پرداختن به تبعیت ایران از جمله از طریق کمیسیون مشترک برنامه جامع اقدام مشترک ادامه خواهیم داد. ما برای یافتن راه حل به تعامل فعالانه خود با همه طرف های ذی نفع و در جهت منافع حفظ صلح و امنیت بین الملل ادامه خواهیم داد.»

 

ارسال نظر