کدخبر: ۳۵۹۵

بعد از اینکه دوچرخه‌های بیدود کم کم جای خود را میان شهروندان و خیابان‌های تهران باز کردند حالا به نظر می‌رسد برای ترویج بیشتر استفاده از دوچرخه طرح اعطای وام برای خرید دوچرخه برقی کلید خورده است. مزیت دوچرخه‌های برقی این است که در خیابان‌های سربالایی تهران دشواری رکاب‌زدن با دوچرخه‌های بیدود را ندارند. البته همچنان استفاده از بیدودها در خیابان‌های بدون شیب راحت تر است. به هر حال یکی از اعضای شورای شهر گفته است که کمیته ورزش شورای شهر قصد دارد به متقاضیان خرید دوچرخه برقی وام بدهد. جزئیات این وام هنوز اعلام نشده است.

تامین بخشی از هزینه های خرید دوچرخه های برقی به صورت یارانه به شهروندان متقاضی ،با هدف ترویج فرهنگ استفاده از حمل و نقل پاک ، در دستور کار قرار گرفت.

به گزارش اقتصادنگار به نقل از روابط عمومی شهرداری منطقه یک تهران، مجید فراهانی عضو شورای اسلامی شهر تهران ، ری و تجریش در همایش خانوادگی دوچرخه سواری که در منطقه یک با حضور سید حمید موسوی شهرداری این منطقه ،مدیران شهری و شهروندان روز جمعه  28 تیر ماه حدفاصل میدان ارتش تا بوستان قیطریه برگزار شد با اعلام خبر فوق اظهار داشت: کمیته ورزش شورای اسلامی شهر تهران مصوب کرده به کسانی که قصد خرید دوچرخه دارند وام تعلق بگیرد و پرداخت بخشی از هزینه های خرید دوچرخه های برقی نیز به صورت یارانه ، تثبیت شود تا متقاضیان از تسهیلات لازم برای خرید و استفاده از دوچرخه به جای وسایل شخصی ، بهره مند شوند.

 

وی گفت: دوچرخه سواران این همایش باید سفیران ترویج استفاده از دوچرخه در شمیران و شهر تهران باشند تا بتوانیم با توسعه این فرهنگ ، شمیران را متناسب با اسم و تاریخچه آن حفظ کنیم .

شهردار منطقه یک نیز در این همایش اجرای 5 کیلومتر مسیر دوچرخه سواری را در منطقه یک از اولویت های اجرایی دانست و گفت: با امکان سنجی های انجام شده حدفاصل میدان ارتش از ایستگاه اقدیسه خط سه مترو تا خیابان شریعتی ، ایستگاه قیطریه خط یک مترو به طول ۵ کیلومتر بعنوان مسیر دوچرخه سواری تعیین شده و عملیات آماده سازی آن در دستور کار منطقه قرار گرفته است و امید داریم تا اواخر تابستان به بهره برداری برسد.

وی با تاکید بر شعار مدیریت شهری مبنی بر " تهران شهری برای همه" گفت: شهر در تصرف خودرو هاست و این معضل در مسیر تحقق این شعار چالش ایجاد می کند  چرا که ارمغان آن آلودگی های زیست محیطی و افزایش ترافیک در شهر  است .

موسوی افزود: اگر شهروندان لذت تجربه حرکت با دوچرخه در فضای ایمن در سطح شهر را داشته باشند یقین داریم که خودروهای شخصی را در منازل می گذارند و از دوچرخه استفاده می کنند.

این مقام مسئول تصریح کرد: منطقه یک دارای پتانسیل بالای فرهنگی است و می توانیم با حضور و مشارکت سرمایه های انسانی  این منطقه و بر مبنای زیرساخت های موجود، رویکرد سرمایه گذاری را از بخش مسکن به گردشگری و خدماتی تغییر دهیم.

گفتنی است در این همایش از سه دوچرخه سوار بوشهری  که ۱۰ روز در راه و عازم مشهد مقدس بودند به عنوان میهمانان ویژه از سوی شهردار منطقه یک  تقدیر شد و در انتهای برنامه به قید قرعه به 20 نفر از شرکت کنندگان هدایای ورزشی اهدا شد.

 

ارسال نظر