کدخبر: ۳۶۰۴

جلسه سوم دادگاه محمد علی نجفی که به اتهام قتل همسرش میترا استاد در بازداشت است اکنون در شعبه 9 دادگاه کیفری استان تهران آغاز به کار کرد. ترکیب حاضران این جلسه مانند جلسه دوم است که هفته پیش برگزار شد. در تصویر وکلای نجفی در انتظار ورود او به دادگاه هستند. 

جلسه سوم دادگاه نجفی تا این لحظه تحت تاثیر سبک دفاعی وکیل او بوده که بر این اساس طراحی شده که گلولکه با کمانه کردن وارد بدن میترا استاد شده و قتل شبه عمد است. کارشناس اسلحه اما در دادگاه گفته که گلوله مستقیم ؛ مدور است و گلوله غیر مستقیم بیضی شکل است اما اگر سر راه گلوله مانعی نباشد مستقیم است . گلوله غیر مستقیم بوده است ولی این به معنای کمانه کردن نیست .

به گزارش اقتصادنگار در این جلسه وکلای متهم و مقتوله حضور دارند . مهیار پسر نوجوان مقتوله به عنوان اولیادم پرونده در جلسه حضور دارد . دختر و داماد نجفی و برادران نجفی  نیز در جلسه امروز که سومین جلسه دادرسی به این پرونده جنایی است حاضر شده اند .

حمیدرضا گودرزی -وکیل نجفی امروز پیش از شروع جلسه دادگاه به خبرگزاری برنا  در خصوص گلوله دفوره شده در بدن مقتوله چنین گفته است: گلوله وقتی به بدن اصابت می کند نباید صدمه سنگینی ببیند ولی این گلوله به شکل دفوره شده از بدن مقتوله خارج شده است که این شکل از گلوله تاثیر بسزایی در نظر اسلحه شناسان در این پرونده دارد .

وی در ادامه افزود : اجازه دهید توضیحات بیشتر را در جلسه دادگاه مطرح کنیم. 

در ادامه در اولین اتفاقات دادگاه قاضی کشکولی رئیس دادگاه پرونده قتل میترا استاد با اشاره به مقدمه‌ای از دومین جلسه دادگاه محمد علی نجفی گفت: اظهار نظر‌ها باید از سوی وکلای طرفین در چارچوب موازین حقوقی باشد. او گفت:حمیدرضا گودرزی چنان که دفاعی دارد دادگاه استقبال خواهد کرد.

در ادامه حمیدگودرزی یکی از وکلای محمدعلی نجفی با حضور در جایگاه با وارد کردن ایرادات ماهیتی به نواقص شکلی، گفت: موکلم اقرار به قتل شبه عمدی دارد در حالی که نماینده دادستان براساس ماده ۱۶۴ قانون آیین دادرسی کیفری معتقد به قتل عمد از سوی موکلم است‌، این در حالی است که شاهدی وجود ندارد و حرفهای آقای آقازاده به عنوان راننده نیز نمی‌تواند دلیلی بر اثبات نظریه دادستان باشد.

وکیل گودرزی در ادامه اظهارت خود بیان داشت : شلیک گلوله در این پرونده سه جنبه داشته است . شلیک مستقیم به قفسه سینه ؛ شلیک به دست و ورود به قفسه سینه ؛ اصابت اجسام سخت و کمانه کردن و  ورود به قفسه سینه که دادسرا به این موارد ورود نکرده است و اصلا به این نکات توجه نداشته است . اگر قبول کنیم که تیر ابتدا به دست مقتوله اصابت کرده و سپس به قفسه سینه وارد شده است ؛‌فعل واحدی رخ داده است که حکم یک ضربه را دارد که در حکم یک جرم باید در خصوص آن محاسبه شود و اگر کمانه کردن را قبول داشته باشیم قتل شبه عمد است .

برداشت نادرست از فیلم در کیفرخواست

وکیل نجفی در ادامه این جلسه بیان داشت : عنوان شده است اسلحه قبل از ورود به حمام و محل قتل ؛ مسلح بوده است اما موکل بنده به این نکته اقرار نکرده است در هیچ بخشی از تحقیقات پلیسی و در مرحله بازپرسی ؛ محمد علی نجفی -موکل بنده - اقرار نکرده است که مستقیم شلیکی به سمت میترا استاد داشته است و نمی توان به سخنان متهم در مقابل دوربین خبرنگاران آنهم در آن شرایط آشفته و جملات نامنسجم در کیفرخواست استناد کرد .

وکیل نجفی گفت که در بند یک صفحه ۱۵ کیفرخواست استناد شده که موکل به قتل اعتراف و انگیزه اختلافات خانوادگی بوده است؛ اما موکل اینجانب هیچ گاه اقرار به قتل عمدی نکرده و سخنان وی از روز نخست تاکنون یک کلمه تغییر پیدا نکرده است.

گودرزی ادامه داد تاکید بر ورزشکار بودن مقتوله است ولی در خصوص زنان چنین علتی صدق ندارد و تیر با زاویه وارد بدن مقتوله شده است ؛ قطعا گلوله به دیوار اصابت کرده و سپس به بدن مقتوله وارد شده است در چنین شرایطی قتل شبه عمد است . وقتی تیر به در و دیوار خورده و سپس به مقتوله اصابت کرده است قتل عمد محسوب نمی شود در آن شرایط حتی می شد که تیر به موکل بنده برخورد کند و هیچ چیزی در فضای تیرهایی که به در و دیوار برخورد کرده و کمانه می کنند وجود ندارد .

وی با بیان اینکه ما بحث قتل شبه عمد را داشتیم گفت: موکل بنده با توجه به شلیک غیرارادی اتهام قتل عمدی را قبول ندارد و ما نسبت به اتهام قتل عمد درخواست برائت داریم.

گودرزی گفت: متهم به اداره آگاهی مراجعه و اسلحه را تحویل داده است ما تصور می‌کردیم مجوز اسلحه تا 94/8 است که استعلام گرفتم مشخص شد مجوز اسلحه تا سال 96 بوده است.

قاضی کشکولی گفت: مجوز اسلحه تا تاریخ 96/9/27 بوده است.

گودرزی ادامه داد: برای دادن مجوز اسلحه صلاحیت افراد بررسی می‌شود و اسلحه تا سال 96 اعتبار داشته اما بعد از این تاریخ صلاحیت آقای نجفی از بین نرفته است، زمانی که تاریخ اعتبار گواهی‌نامه رانندگی هم تمام می‌شود اما صلاحیت راننده برای رانندگی از بین نمی‌رود.

گودرزی گفت: طبق تبصره 2 ماده 16 قانون هر شخصی که اسلحه خود را داوطلبانه تسلیم کند مشمول تخفیف می‌شود و آقای نجفی نیز مشمول تبصره دو این قانون می‌شود.

قاضی کشکولی بعد از اتمام دفاعیات گودرزی وکیل نجفی گفت: قانون اساسی برای همه یکسان است و اگر جرمی رخ واقع شود، دلایل اثبات آن در قابل پیش‌بینی شده است.

قاضی ادامه داد: وظایف دادگاه تطبیق عمل ارتکابی با قانون است تا فعل مجرمانه را بررسی کنیم.

قاضی از ترابی مستشار دادگاه خواست تا ماده 160 قانون مجازات اسلامی را قرائت کند.

ترابی مستشار دادگاه با قرائت ماده 160 قانون مجازات اسلامی گفت: ادله اثبات جرم اقرار، شهادت، سوگند و علم قاضی است.

در ادامه قاضی کشکولی بیان کرد: ما ایرادات و ابهامات را به روش‌های که در قانون پیش‌بینی شده بررسی می‌کنیم. اقرارها باید به واقع باشند و زمانی ارزش دارند که با دلایل موجود در پرونده مطابقت داشته باشد.

وی افزود: آقای نجفی در دو جلسه گذشته در کمال عقل و آرامش مطالب خود را مطرح کرده است.

قاضی کشکولی گفت: ایرادات و ابهامات وکیل مدافع در قالب آمار قضایی قابل بررسی است که به نحوی ادله علمی هم محسوب می‌شود.

در ادامه رئیس دادگاه از محمدعلی نجفی خواست که با حضور در جایگاه به ادامه دفاعیات خود بپردازد.

قاضی خطاب به نجفی با تشریح ابهامات مطرح شده از سوی وکیل او گفت: بهترین و روشن‌ترین دلیل برای روشن شدن این ابهامات سؤال‌هایی است که از شما خواهم پرسید تا به روشن شدن واقعیت‌های روز قتل کمک کند.

رئیس دادگاه بار دیگر از نجفی پرسید: آیا از شب قبل تا روز وقوع قتل به غیر از شما و همسرتان و فرزندش کس دیگری در منزل شما بود که نجفی گفت: خیر و شب قبل برادر مرحومه تا ۱۰ و نیم شب منزل ما بود و رفتم آما بعد از آن به غیر از من و مهیار صفری کسی در منزل نبود.

رئیس دادگاه از نجفی پرسید: شما شب قبل حادثه مطرح کردید که مشاجراتی داشتید و روز بعد ساعت ۸ و نیم مهیار صفری را از خواب بیدار و روانه مدرسه کردید. آیا در آن ساعت غیر از شما و مرحومه کس دیگر در منزل بود که نجفی بار دیگر پاسخ داد: خیر.

رئیس دادگاه مجدداً از نجفی پرسید شما ساعت 09:23 بر اساس اسناد موجود با راننده خود تماس گرفتید و نشان می‌دهد قتل از زمان 09:05 دقیقه تا 09:23 دقیقه بوده است آیا این را قبول دارید که نجفی با پاسخ مثبت به آن گفت : بله حدود ساعت 09:05 من وارد حمام شدم و بعد از آن حادثه برای لحظاتی دچار شوک شده بودم اما بعد از آن حدود همین ساعتی که شما اشاره کردید با راننده تماس گرفتم.

قاضی از متهم پرسید: آیا به غیر از شما کسی آن اسلحه را حمل و تحویل پلیس داد زیرا شما در جلسه قبل گفتید که اسلحه را خودم از منزل خارج و همراهم به قم برده‌ام.

نجفی با پاسخ مثبت به این موضوع گفت: خودم اسلحه را تحویل پلیس دادم.

نجفی گفت: اول فکر کردم که 4 گلوله زده شده یکی به بالشت و سه گلوله دیگر هم زده شده اما در دادسرا گفتند 4 گلوله که با احتساب یک گلوله بالشت می‌شود 5 تا گلوله. 

قاضی در این لحظه از وی پرسید: دقیقاً بگویید چند گلوله شلیک کردید؟

وی گفت: من خودم اظهارنظر نمی‌توانم بکنم در چند ثانیه اتفاق افتاد و نمی‌توانم تعداد گلوله‌ها را بشمارم. فقط آخرین گلوله که خورد و دستم را رها کرد یادم است که از پشت در وان افتاد. ظاهراً همان 5 گلوله بوده چون بر اساس شنیده‌های بعدی 8 گلوله در اسلحه باقی مانده است و تیری که به در کابینت خورد همان است که به بالشت خورده است. 

قاضی پرسید: در اظهارات اولیه خود گفته‌اید دستت را گرفته و تا اسلحه را دیده ترسیده و عذرخواهی کرده و گفته جبران می‌کند. پس نشان می‌دهد سه گلوله زده شده و با دو دست اسلحه را گرفته است.

متهم پاسخ داد: یک دست را روی شانه‌ام گذاشته بود که به عقب رانده شدم و یک گلوله به بالشت خورد پس از آن با دو دست اسلحه را گرفت که باعث شد چند بار دستم بالا و پایین شود و هر سه یا چهار گلوله در همین حالت زده شد و آخرین گلوله هم که به وی خورد.

قاضی گفت: پس سه گلوله اولی مرحومه با دو دست شما را گرفته بوده دست راست شما را درست است؟ و شما متوجه سالم بودنش شدید. 

نجفی پاسخ داد: بله، چون اگر گلوله به او می‌خورد من را رها می‌کرد وقتی دستم را رها کرد دیگر گلوله‌ای زده نشد.

قاضی با اشاره به بازسازی صحنه جرم، گفت: در بررسی صحنه گفته‌اید که رفتید و دو مرتبه کنار جسد نشستید، آن موقع خونی را متوجه نشدید؟

نجفی گفت: خونی که از سینه آمده بود را دیدم اما خونی که در کف حمام و خشکیده شده بود را متوجه نشدم. حتی خونی که پایم چسبیده بود را ندیدم و راننده‌ام آقای آقازاده دید و گفت. 

قاضی پرسید: چه موقع متوجه شدید به سینه مرحومه گلوله زده شده است.

متهم پاسخ داد: زمانی که دستم را رها کرد و در وان افتاد. جلوتر رفتم دیدم سینه‌اش تیر خورده دستم را بر روی سر و صورتش کشیدم دیدم فوت شده است. حتی اصابت گلوله به دستش را آن موقع متوجه نشدم و در اداره آگاهی به من گفتند.

قاضی خطاب به نجفی گفت: درباره نحوه استفاده از اسلحه سه روایت متفاوت داشته‌اید در ابتدا و در بازجویی اداره اگاهی گفته‌اید که خودم اسلحه را مسلح کردم و در جایی دیگر گفته‌اید که یادم نمی‌آید و در جای دیگر گفته‌اید که اسلحه از قبل مسلح بوده است و آیا اطلاعات تکمیلی در این خصوص دارید بگویید.

نجفی پاسخ داد: همچنان که قبلاً گفته‌ام ابتدا من شوکه شده بودم و نمی‌دانستم چه اتفاقی افتاده است اما بعدها که خودم را پیدا کردم به یاد آوردم که این اسلحه قبلاً مسلح بوده است البته بنا داشتم که بعداً خشاب را از اسلحه جدا کنم این اتفاق افتاد.

در این لحظه بخش‌هایی از فیلم صحنه بازسازی جرم در دادگاه پخش شد.

در ادامه سرگرد عزتی کارشناس اسلحه‌شناسی گفت: فاصله بین دو نفر نزدیک بوده و شلیک‌ها بی‌هدف بوده است و شلیک‌ها از داخل حمام با بیرون انجام شده است.

وی ادامه داد: شلیک به سمت وان به صورت مستقیم شلیک شده در صورتی که جلسه قبل گفتیم شلیک به سمت کمد مستقیم بود که این را اصلاح می‌کنیم البته این موضوع در روند دادگاه اشکالی ایجاد نمی‌کند زیرا گلوله آخر باعث فوت شده است.

سرگرد عزتی ادامه داد: گلوله ای که به دست اصابت کرده است مستقیم بوده، یک تیر هم به دست و هم به بدن خورده است.

قاضی از وکیل نجفی خواست تا جلو بیاید و تعداد پوکه‌ها و بالشت را با حضور کارشناسان بررسی کند.

کارشناس اسلحه ادامه داد: در صحنه جرم 5گلوله کشف شده است یک گلوله در وان، 2 گلوله در روشویی و 2 گلوله کنار درب پیدا شده است.

عزتی بیان کرد: تعدادی از روکش‌های گلوله تجزیه شده‌اند که نشان می‌دهد به جای سختی برخورد کرده است.یکی از گلوله‌ها به دیوار حمام و بعد به سقف برخورد کرده است که آثار گچ هم روی فشنگ وجود دارد. یک گلوله هم داریم که دفورمه شده است.

قاضی از سرگرد عزتی پرسید: علت دفورمه شدن گلوله اصابت به جسم سخت است یا برخورد به بدن مقتوله ؟

سرگرد عزتی گفت: گلوله ابتدا به بدن برخورد کرده است اما ممکن است به جسم سخت هم خورده باشد.

سرگرد عزتی ادامه داد: یک گلوله از بدن مقتوله پیدا شده است.

وی افزود: نظر من برای علت کج شدن گلوله برخورد به بدن مقتوله است. گلوله از کف دست وارد و از پشت دست خارج و مجدد از قفسه سینه وارد و در پهلوی چپ متوقف شده است.

قاضی کشکولی در ادامه از محمد علی نجفی سوال کرد که آیا در زمان درگیری حتی در زمان کوتاهی هم میترا استاد توانست اسلحه را از دست شما خارج کند که نجفی تاکید داشت در تمام لحظات درگیری اسلحه دست من بود و گفت :  میترا استاد نتوانست اسلحه را از دست من خارج کند ولی دست مرا هم گرفته بود .

نجفی در  مورد اینکه گفته شده است مقتوله در زمان قتل نیم خیز بوده و حالت تدافعی داشت گفت : نه . درگیری داشتیم و ایشان نیم خیز  نبودند وگرنه روی وان نمی افتادند. تیر وقتی به سینه ایشان برخورد کرد همان زمان دست مرا رها کرد و به سمت عقب رفته و روی وان افتاد اگر نیم خیز بود زیر وان می افتاد.

نجفی در ادامه تاکید کرد : من اصلا برای تیراندازی دستم را دراز نکردم و تیراندازی با اراده انجام نشده است .در تمام زمان درگیری میترا استاد دست مرا گرفته بود و گلوله آخر در همان حالت که دستم را گرفته بود شلیک شد.

پسر میترا استاد: من نگفتم نجفی قبلا قصد کشتن مادرم داشت

در ادامه دادگاه قاضی از مهیار صفری پسر میترا استاد خواست در جایگاه قرار گیرد و قبل آن به عکاس‌ها هشدار داد که لطفاً عکس نگیرید.

رئیس دادگاه از مهیار صفری پرسید تعدادی دکمه داخل سالن کشف شده این دکمه‌ها ناشی از چه بوده است ؟

مهیار صفری گفت: من در ساعت 12:10 به خانه آمدم و با جسد مادرم روبرو شدم و پیراهنم را پاره کردم زیرا دچار شوک عصبی شده بودم.

وی افزود: دکمه مال پیراهن من است.

قاضی پرسید که لباست رو عوض کردی که مهیار صفری پاسخ داد: زیر پیراهنم تی‌شرت داشتم و با همان بیرون رفتم و به خانواده‌ام خبر دادم. مهیار صفری پیراهنش را آورده بود و در دادگاه باز کرد و نشان داد.

قاضی از او پرسید دکمه های پیراهن کنده شده است؟ که او گفت بله.

رئیس دادگاه پرسید شب قبل از حادثه غیر از شما و آقای نجفی کسی حضور داشت که مهیار صفری گفت: شب قبل حادثه دایی‌ام بود که رفت و صبح فقط ما سه نفر بودیم و کسی نبود.

قاضی پرسید: در روز حادثه شما عصبی بودید و چاقو برداشتید که به کسی حمله کنید که کنترل شدید، آن را قبول دارید.

مهیار پاسخ داد: بله صحت دارد چون عصبی بودم و نمی‌توانستم خودم را کنترل کنم. آقای آقازاده مرا گرفت اما چاقو را خودم به او دادم. فقط گفتم بگذارید به دایی‌ام خبر دهم که گفت خودم به او می‌گویم اما او شماره دایی‌ام را نداشت.

قاضی پرسید: گفته‌اید که می‌دانم مادرم را پدرم کشته است درست است؟ مهیار صفری پاسخ داد بله چون به غیر از آن دو نفر کس دیگری نبود. درگیری‌های قبلی هم داشتند.

قاضی به مهیار گفت: منظورت از پدر چه کسی است؟

مهیار گفت: منظورم آقای نجفی است همان پدرخوانده ام.

وکیل نجفی : اصابت گلوله به استخوان منجر به دفورمه شدن نمی شود / قاضی : نجفی سلامت روان دارد

 درادامه این جلسه وکیل نجفی در برابر اظهارات کارشناس اسلحه  که بیان داشته بود گلوله بعد از برخورد با استخوان های بدن مقتوله دفورمه شده است و کمانه نکرده است چنین پاسخ داد : برخورد گلوله به استخوان و قفسه سینه منجر به دفورمه شدن تیر نمی شود . الزام تشکیل هیاتی از اسلحه شناسان برای بررسی این پرونده وجود دارد .

قاضی کشکولی در خصوص شرایط روان متهم بیان داشت : با توجه به آرامش متهم در مراحل تحقیق پلیسی و قضایی مشخص است که محمد علی نجفی در سلامت روان به سر می برد .

نجفی در جلسه سوم دادگاه در دفاع از خود در برابر اتهامات چنین گفت :  از این گناه به خدا پناه می برم .

وی در ادامه تاکید کرد : وقتی وارد حمام شدم در شرایط پیش بینی نشده قرار گرفتم . بر اساس اراده و قصد شلیک نکردم. آثار برخورد گلوله ها به در و دیوار حمام و خانه نشان می دهد که در شرایط تعادل زمان تیراندازی قرار نداشتم و با مقتوله درگیر بودم . تیر از بالا وارد بدن مقتوله شده است ؛ تا چند ثانیه خودم نیز نمی دانستم تیر از کجا به بدن مقتول اصابت کرد تا زمانی که به اداره آگاهی رفتم تصورم این بود که تیر به دست میترا استاد خورده است و خبر از گلوله ای که به سینه ایشان خورده نداشتم. تصورم این است که گلوله بعد از اصابت به سقف حمام به بدن همسرم میترا استاد برخورد کرده است و نشان می دهند که مقتوله در آن زمان ایستاده بود .

نجفی باردیگر از نبود قصد برای کشتن میترا استاد گفت و ادامه داد : اصلا توجهی به وجود اسلحه در خانه نداشتم برای همین متوجه پایان یافت تاریخ مجوز آن هم نشده بودم . فکر می کردم مجوزها ده ساله است که بعد از قتل متوجه شدم تاریخ پایان یافته بود . دو روز قبل از این درگیری و قتل اسلحه را در خانه پیدا کردم .

ختم دادگاه

با اعلام ختم جلسه سوم دادگاه محمد علی نجفی از سوی قاضی کشکولی ؛ ختم رسیدگی به این پرونده جنایی که مقتوله آن میترا استاد همسر دوم شهردار سابق تهران بود اعلام شد . قاضی اعلام کرد در زمان مقرر رای دادگاه صادر خواهد شد .

 

 

ارسال نظر