کدخبر: ۳۷۷۹

محمود علیزاده طباطبایی فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفته وقتی دو عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با سال‌ها سابقه بحثشان را رسانه‌ای می‌کنند طبیعی است که مثلا کرباسچی هم انتقاداتش را به رهبری جریان اصلاحات به صورت علنی مطرح کند.

به گزارش اقتصادنگار به نقل از برنا «محمود علیزاده طباطبایی»، فعال سیاسی اصلاح‌طلب، درباره اینکه در جلسه اخیر کارگزاران، سخنان کرباسچی مبنی بر اینکه رهبری خاتمی بر اصلاح‌طلبان را قبول ندارد و فائزه هاشمی این جلسه را ترک کرده است به خبرنگار سیاسی برنا گفت: بنده در این باره اطلاعی ندارم. در آخرین جلسه شورای مرکزی که یک یا دو هفته قبل برگزار شده است، بنده نیز حضور داشتم و کرباسچی درباره این اظهارنظر توضیح دادند اما بحث بنده این است که همه مقامات قابل انتقاد هستند. کرباسچی گفت فقط انتقاد کرده است. وی همچنین گفت، در اولین جلسه‌ای که در سال 76 برگزار و بحث خاتمی مطرح شد و همه از این حضور استقبال کردند بحث وی با خاتمی این بود که شما که می‌خواهید در راس بالاترین مقام کشور قرار بگیرید، چه برنامه‌ای برای اداره کشور دارید.

 

بحث آقای کرباسچی شخص آقای خاتمی نبود

 

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب افزود: بنابراین بحث کرباسچی شخص خاتمی نبود چراکه برای شخص خاتمی احترام بسیاری قائل هستند. فقط بحث وی این بود که وقتی مردم همه خود را در اختیار خاتمی می‌گذارند  و با اشاره او به یک جریان در انتخابات رای می‌دهند، این سوال از خاتمی مطرح می‌شود که آیا از این جریان بازخواست لازم را انجام داده یا خیر؟ آیا ارزیابی از عملکرد اینها داشته و یا آنها را مورد بازخواست قرار داده است؟ بنابراین بحث کرباسچی این بود.

 

شاید در کمیته سیاسی حزب، فردی جلسه را ترک کرده باشد

 

این عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران ادامه داد: بنابراین نباید خود را از نقد محروم کنیم. بالاترین مقامات را باید نقد کرد چراکه در انتقاد کردن است که اصلاح صورت می‌گیرد. بنابراین اگر جریان اصلاح‌طلب، عنوان اصلاح‌طلبی را یدک می‌کشد باید مشخص شود چه چیزی را می‌خواهد اصلاح کند که در حال حاضر نیاز به اصلاح دارد. در شورای مرکزی کارگزاران نیز این بحث‌ها مطرح شد و فردی هم جلسه شورا را در این رابطه ترک نکرد مگر اینکه در کمیته سیاسی حزب، بحثی مطرح شده باشد.

 

یزدی و لاریجانی در شورای نگهبان کنار هم می‌نشینند اما صحبت خود را به رسانه‌ها می‌گویند

 

علیزاده طباطبایی در پاسخ به این سوال که چرا این انتقادات در جلسه خصوصی با خاتمی مطرح نشده است تا رسانه‌ای نشود؟ نیز تصریح کرد: وقتی که دو رئیس قوه قضائیه سابق که دو، ده سال در راس قوه قضائیه بودند و هر دو با حکم رهبری، عضو شورای نگهبان هستند و هر دو نیز هفته‌ای یک الی دو روز در کنار هم می‌نشینند اما صحبت‌های خود را با یکدیگر مطرح نمی‌کنند و صحبت‌های خود را در رسانه‌ها مطرح می‌کنند، بنابراین طبیعی است که دبیرکل یک حزب، انتقاد خود را نسبت به بالاترین مقام اصلاحات مطرح کند. بنده که بارها به شهرستان‌ها سفر می‌کنم انتقاداتی از سوی بدنه حزب به ما وارد می‌شود و می‌گویند که مردم به شما اعتماد کردند و اکثریت مجلس را به عنوان لیست اصلاحات وارد مجلس کردند اما این لیست بی‌ضابطه انتخاب شده بود که درصد بالایی از آنها، راه خود را از راه اصلاحات جدا کردند.

 

وی همچنین در مورد فرایند سخت‌گیرانه تائید صلاحیت کاندیداهای اصلاح‌طلب از سوی شورای نگهبان در انتخابات قبلی مجلس گفت: اگر ما در مورد مجلس، محدودیت شورای نگهبان را داشته باشیم تا اندازه‌ای می‌توان این موضوع را پذیرفت که خاتمی و عارف مجبور شدند این لیست را ارائه دهند. از بین تائید شده‌های شورای نگهبان نیز بهترین‌ها گزینش نشدند اما در انتخابات شوراها که محدودیت شورای نگهبان را نداشتیم در حالی که شایسته‌ترین مدیران شهرداری، کاندیدای شورای شهر بودند در لیست قرار نگرفتند و چند تا خانم و جوان را در لیست قرار دادند. تعداد مدیران خانم که در شهرداری سابقه داشتند بسیار بود. ترکیبی که انتخاب شد ترکیب نامناسب بود و دلیل عدم موفقیت شوراها این بوده چراکه محدودیت شورای نگهبان وجود نداشت. بنابراین این نقدها باید مطرح شود تا در دوره آینده، با حساسیت و دقت بیشتری، این انتخاب‌ها صورت گیرد. 

 

ارسال نظر