کدخبر: ۳۸۰۸

طبق اظهاراتی که هم اکنون مدیرعامل فرابورس در نشست خبری خود مطرح کرده است  از فردا تا هفته آینده دامنه نوسان در کلیه بازار‌های پایه ۳ درصد خواهد بود.

به گزارش  اقتصادنگار به نقل از بورس‌نیوز، با محدود کردن دامنه نوسان به مقیاس های جهانی در داینامیک شدن دامنه نوسان نزدیک خواهیم شد.

هامونی مدیرعامل فرابورس ایران در جمع خبرنگاران بازار سرمایه گفت: از ۱۸ ماه گذشته اصلاحات در بازار پایه استارت خوردو پس از کش و قوس‌های فراوان به دستورالعملی تبدیل شد که در ۲۵ شهریور ماه لازم الاجرا خواهد بود.

وی ادامه داد: در سال‌های ۹۳ و ۹۴ معاملات بازار پایه به صورت کاغذی انجام می‌شد، اما با تصمیم شورای بورس معاملات به صورت آنلاین و برخط برگزار می‌شود.

 

هامونی با اشاره به اختیارات جدید هیات مدیره در دستورالعمل بازار پایه افزود: ما می‌توانیم کف خرید آنلاین در بازار پایه را افزایش دهیم، اما از این اختیار استفاده نخواهیم کرد تا سهامداران با همان حداقل‌های بازار اول و دوم در بازار پایه نیز خرید کنند.

 

مظنه‌ها حذف نخواهد شد

 

مدیرعامل فرابورس تصریح کرد: مظنه‌ها در ۶ ماه آینده حذف نخواهند شد، اما پس از آن به صورت تدریجی با تایید شورایبورس این اصلاحات رخ خواهد داد.

 

 

وی خاطرنشان کرد: در دستورالعمل جدید بازارگردان‌ها تعیبن کننده قیمت آغازین خواهند بود که این مهم در دنیا نیز اتفاق می‌افتد. اما دامنه مظنه‌ها با دامنه نوسان کاملا متفاوت است و این به این معنی است که وقتی می‌گوییم یک درصد بازارگردان می‌تواند یک درصد افزایش یا کاهش دهد مثلا قیمت سهام ۱۰۰ تومانی را ۱۰۱ تومان می‌تواند بفروشد.

 

اجرای دستورالعمل تاثیر منفی بر بازار نخواهد داشت

 

هامونی با اشاره به دوبرابر کردن دامنه نوسان توسط بازارگردان‌ها گفت: این اتفاق باعث افزایش نقدشوندگی در بازار پایه خواهد شد و به ضرر سهامداران نخواهد بود. همچنین درمورد زمان اجرای این اتفاق که همزمان شده است با محرم و پایان شهریورماه فکر نمی‌کنیم هیچ تاثیر منفی بر بازار پایه سایه افکند.

 

وی با اشاره به اینکه برخی از کارشناسان برای تدریجی شدن اجرای این دستورالعمل بحث‌هایی داشتند گفت: یکی از گزینه‌ها این مهم بود، اما کمی سناریو تغییر کرد یعنی ما یا می‌توانستیم براساس تابلو‌ها و یا نماد‌ها این تغییر را انجام دهیم یا روش‌های انجام معاملات را تدریجی کنیم. تصمیم ما این بود که تمامی تابلو‌ها در این دستورالعمل قرار بگیرند. زیرا ۱۸۰ نماد در بازار زرد و نارنجی و ۱۴ نماد در بازار قرمز قرار دارند و نمیتوانیم تنها برای ۱۴ نماد دستورالعمل ایجاد کنیم.

 

برخی از تصمیمات این دستورالعمل چندین ماه طول می‌کشد

 

هامونی با تاکید بر اینکه پنهان بودن مظنه‌ها در بیشتر بورس‌های جهانی اتفاق می‌افتد گفت: این به هیچ عنوان به ضرر سهامدار نیست بلکه می تواند از برحی حواشی کم کند کما اینکه ممکن است از برخی از تصمیمات این دستورالعمل چندین ماه طول بکشد تا اجرایی شود.

 

 

وی افزود: دامنه نوسان در تمامی کشورهای پویا و داینامیک است اما در کشور ایستا است. یعنی نظارت بر همه بورس ها وجود دارد اما این نظارت کمی متفاوت است اما در قانون جدید نیز ما می توانیم دامنه نوسان را به دوبرابر افزایش دهیم.

 

 

هامونی خاطرنشان کرد: از فردا تا هفته آینده دامنه نوسان در کلیه بازارهای پایه ۳ درصد است.

 

 

 

ارسال نظر