کدخبر: ۳۸۱۸

یک اقتصاددان در تحلیل روندی که نرخ ارز در روزهای گذشته طی کرده است عنوان کرده که نرخ ارز علاوه بر عوامل اقتصادی از عوامل سیاسی هم تاثیر می‌گیرد و از آن‌جایی که رئیس جمهوری امریکا دیوانه است اگر بخواهد بازی در بیاورد ممکن است وضع عوض شود. او گفته در حال حاضر انتظار می‌رود واردات کالا و دارو برای ایران ارزان‌تر تمام شود.

مهدی تقوی»، کارشناس اقتصادی، در خصوص دلایل پایین آمدن نرخ ارز گفت: پایین آمدن نرخ ارز در چند روز اخیر به دلایل مختلفی وابسته است. البته شرایط امروز بسیار پیچیده است چراکه ترامپ گفته بود که می‌خواهد ایران را بیچاره کند اما امروز می‌بینیم در گفتار او تغییراتی ایجاد شده و همچنین نفت نیز صادر می‌کنیم که به همین دلیل ممکن است که ارز نیز دریافت کنیم.

وی ادامه داد: هفته گذشته با اروپایی‌ها نیز مذاکراتی صورت گرفته است. بنابراین پایین آمدن نرخ ارز فقط به دلایل اقتصادی وابسته نیست بلکه دلایل سیاسی  هم داشته است.

این اقتصاددان با بیان اینکه این اتفاق ها بر عکس چیزی است که شاهد آن بودیم اظهار کرد: خوشبختانه این تغییرات به نفع ماست چرا که واردات کالاها و داروها ارزان تر از قبل خواهد بود.

تقوی در پاسخ به این سوال که آیا پایین آمدن نرخ ارز ادامه خواهد داشت، اظهار کرد: از آنجایی که رییس جمهور آمریکا دیوانه است، هر اتفاقی ممکن است که رخ دهد. اگر ترامپ بخواهد بازی دربیاورد امکان این مسئله که شرایط دوباره تغییر کند وجود دارد و هیچ کس نمی‌تواند پیش بینی کند.

این اقتصاددان نزدیک شدن نرخ بازار آزاد را به نرخ ارز نیمایی مثبت ارزیابی و تصریح کرد: اکنون نرخ ارز به نوعی تک نرخی می‌شود و دیگر فردی که صادرات انجام می‌دهد، به دنبال آن نیست که ارز را وارد نکند.

وی در پایان بیان کرد: این روزها تورم است که به چشم می‌آید چرا که حقوق ما 10 درصد اضافه شد اما تورم به 40 درصد رسید بنابراین اگر نرخ ارز پایین بیاید، واردات کالای اساسی مثل دارو و یا قطعات خودرو ما ارزان‌تر شده و وضعیت بهتر می‌شود.

 

ارسال نظر