کدخبر: ۳۸۲۶

در دیدارى که بین روئساى کل بانک‌هاى مرکزى ایران و سوریه انجام شد، طرف سورى ابراز علاقه کرده است که یک گروه کارشناسى از این کشور با فناورى چاپ اسکناس ایران آشنا شوند. 

به گزارش بانک مرکزی، عبدالناصر همتی در دیدار با رئیس کل بانک مرکزی سوریه با تاکید بر اینکه ایران آمادگی دارد تجربیات خود را در زمینه فناوری اطلاعات در اختیار شبکه بانکی سوریه قرار دهد گفت: امیدواریم با توسعه روابط بانکی دو کشور بتوانیم فضای مناسبی برای فعالان اقتصادی دو کشور ایجاد و تجارت خارجی دو کشور رونق گیرد.

وی در خصوص توسعه روابط کارگزاری شبکه بانکی ایران و سوریه گفت: این اقدام، گام لازم برای تسهیل امور بانکی صادرکنندگان و پیمانکاران ایرانی در کشور سوریه است.

رئیس شورای پول و اعتبار در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع تولید در ایران پرداخت و گفت: در حال حاضر تولید در ایران مسیر رونق را در پیش گرفته و در کنار آن نیز آمارها حاکی از رشد صادرات غیر نفتی است.

وی افزود: باید اقدامات دو جانبه بانکی را اجرایی و عملیاتی کنیم.

همتی با بیان اینکه ایران در زمینه فناوری بانکی و چاپ اسکناس خودکفا و پیشرو است گفت: در این زمینه ایران آمادگی دارد به سوریه از لحاظ کارشناسی و انتقال تجربیات کمک کند، ضمن اینکه در بخش فناوری اطلاعات با توجه به پیشرفت های قابل توجه ایران این ظرفیت وجود دارد که سیستم نظام‌های پرداخت سوریه با کمک ایران راه‌اندازی و تقویت شود.

رئیس کل بانک مرکزی سوریه نیز در این دیدار با تاکید بر اینکه سوریه بسیار مشتاق است با بانک های ایرانی همکاری کند، گفت: با گشایش حساب های بانکی دو طرفه، اطمینان بیشتری برای فعالان اقتصادی ایجاد خواهد شد ضمن اینکه ایده تشکیل یک کمیته مشترک بانکی برای پیگیری موارد، توافقی سودمند است.

رئیس کل بانک مرکزی سوریه در خصوص همکاری در زمینه فناوری با بانک‌های ایرانی گفت: مشتاق هستیم در این زمینه از تجربیات کشور شما استفاده کنیم.

وی افزود: همچنین در زمینه صنعت چاپ اسکناس با توجه به توانمندی های ایران مایل هستیم با اعزام گروه کارشناسی سوریه به ایران از نزدیک با ظرفیت‌های ایران در این حوزه آشنا شویم.

 

ارسال نظر