کدخبر: ۳۸۲۹

«حسن روحانی»، رئیس جمهور در جلسه بررسی و رای اعتماد مجلس به دو وزیر پیشنهادی عنوان کرده است که امریکا به ایران پیشنهاد برای مذاکره دو جانبه داده اما پاسخ ایران همواره منفی بوده است. او تاکید کرده است اگر امریکا تحریم‌ها را بردارد می‌تواند مجددا در قالب 5+1 با ایران مذاکره کند.

به گزارش اقتصادنگار به نقل از برنا، رئیس جمهوری عنوان کرده است: با فعال شدن همه کنار یکدیگر ما می توانیم از این مشکل راحت تر عبور کنیم. بدون وحدت عبور از شرایط فعلی بسیار مشکل است. بعد از یک سال صبر راهبردی ما سیاست تقابل  یعنی کاهش تعهد برجامی را از 18 اردیبهشت سال 98 آغاز کردیم.

روحانی ادامه داد: ما کاهش تعهدات را در پیش گرفتیم اما مذاکرات خود را هم با کشورهای نزدیک نظیر چین و روسیه و هم با کشورهای اروپایی ادامه دادیم. در دو ماه دوم مذاکرات فراوانی با کشورهای مختلف داشتیم، اگر طرف مقابل به تعهدات خود عمل کنند ما هم ممکن است در کاهش تعهدات طور دیگری عمل کنیم اما اگر  اقدام مهمی انجام ندهند ایران هم گام سوم برجامی را در پیش خواهد گرفت.

رئیس جمهور تاکید کرد: اگر مذاکرات تا روز 5شنبه به نتیجه ای نرسید گام سوم را اجرایی می‌کنیم. ممکن است از تعبیرها سوبرداشت شود. هیچ تصمیمی برای مذاکره دوجانبه با آمریکا نداریم و نداشتیم. از سوی آمریکا برای ایران پیشنهاد بوده است اما پاسخ ما همواره منفی بوده است.

روحانی عنوان کرد: قبلا آمریکا در 5+1 با ایران مذاکره کرده است. اگر آمریکا تمام تحریم ها را بردارد مجددا امکان پذیر است که در جلسه 5+1 آمریکا هم حضور پیدا کند اما  این مذاکره مشروط به این است که تحریم ها را بردارد. وقتی می گوییم مذاکره یعنی شرایطی که قدیم در برجام داشته ایم.

 

رئیس جمهور  ادامه داد: در این کشور اصول سیاست های نظام را رهبری تعیین می کنند، سیاست های کلی را ایشان تعیین می کنند. در مسائل ملی ما دودستگی وجود ندارد.

 

وی درباره بحث دو وزارتخانه نیز گفت: طبق قانون، تصمیم نهایی با نمایندگان و شورای نگهبان است. ما نظر خود را با صراحت مطرح می کنیم. وزارتخانه ای تاسیس شده که قبلا به صورت یک سازمان بود و یک وزارتخانه هم که وزارت آموزش و پرورش باشد وزیر ما به عشق شما نمایندگان مجلس می خواست در کنار شما باشد و در نامه هم به من نوشت که می خواهد کاندید مجلس شود و استعفا داد البته من موافق نبودم اما اصرار آقای بطحایی موجب شد من بپذیرم. هیچ مشکلی میان دولت و آقای بطحایی وجود نداشت.

 

روحانی بیان داشت: میراث فرهنگی از لحاظ فرهنگی و هویت ملی برای ما بسیار مهم است. کاری که آثار شیراز و اصفهان و باقی شهرهای کشور می تواند انجام دهد زبان کتاب کوتاه است زبان تمدن و معماری زبان واحدی است که همه دنیا می فهمند. نگه داشتن میراث فرهنگی و معرفی آنان به دنیا و عرضه کردن به مردم داخل و خارج وظیفه ملی ما است. گردشگری به عنوان یک پیشران در اقتصاد و اشتغال ما می تواند باشد.

 

روحانی اظهار کرد: در بحث اشتغال نباید اجازه دهیم به دلیل وجود شرایط فشار اقتصادی، جوانان ما بیکار بمانند. نباید اجازه دهیم آمار بیکاری ما رشد کند باید در شرایط تحریم هم بتوانیم این آمار را کاهش دهیم. در بحث محیط کسب و کار باید بتوانیم محیطی را ایجاد کنیم که مردم به خوبی بتوانند در این کشور سرمایه گذاری کنند و برای این کار موضوع گردشگری برای ما مهم است هم موجب سرمایه گذاری در کشور می شود و هم موجب اشتغال بسیار خوب در کشور ما می شود. دولت در شرایط تحریم توانست آمار بیکاری را کاهش دهد و به 10.8 برساند.

 

روحانی در دفاع از وزرای پیشنهادی عنوان کرد:  آقای حاجی میرزایی مزایای ویژه خودش را دارد. از نظر ادب و نحوه برخورد انسان فوق العاده ای است. دبیری دولت کار آسانی نیست او همواره در شرایط سخت کنار دولت بوده است و کار خود را با نظم و دقت انجام داده است. هیچ گاه ندیدیم متنی را در دولت بیاورد که در متن و چهارچوب آن مشکلی باشد. می دانم معلمین عزیز ما همچنان مطالباتی دارند و باید در کنار آنها باشیم و به آنها کمک کنیم و آقای حاجی میرزایی این توان را دارند هم به لحاظ تحصیلات که علوم اجتماعی خوانده اند و هم به لحاظ تجربه کاری که در آموزش و پرورش کار کرده اند. من از نمایندگان خواهش می کنم به این دو نفر رای بدهند تا در کابینه با کسانی که به آنها نیاز داریم بتوانیم کار کنیم به خصوص که در آستانه ورود به سال تحصیلی جدید هستیم.

 

ارسال نظر