کدخبر: ۳۸۳۰

عضو هیات مدیره فرابورس ایران گفته است که اصلاح بازار پایه خواسته‌ی فعالان بازار بوده و یک درخواست سلیقه‌ای محسوب نمی‌شود. او هدف اقدامات اخیرا را تسهیل نقدشوندگی سهام شرکت‌هایی اعلام کرده که شفافیت پایینی دارند.

به گزارش اقتصادنگار به نقل از بورس نیوز علی نقوی عضو هیات مدیره فرابورس ایران گفت: بازار پایه براساس الزامات قانونی و با هدف تسهیل نقدشوندگی سهام شرکت‌هایی که از شفافیت پایینی برخوردار هستند، تشکیل شده است.

وی با بیان اینکه در دو سال اخیر سهام های فعال در این بازار، نوسانات قیمتی بسیار زیادی را تجربه کردند، افزود: این امر موجی از اعتراضات را در میان فعالین این بازار مخصوصا سهامداران خرد برانگیخت.

نقوی با اشاره به اینکه سیگنال فروشی هایی که در شبکه های مجازی انجام می شود طعم این بازار را برای تازه واردها تلخ می کند، افزود: براساس اطلاعات غیر مستندی که در فضای مجازی منتشر می شود ممکن‌است سهامداران، سهام شرکت‌هایی که دارای ارزش نیستند را با بالاترین نرخ خریداری کنند و ضررهای هنگفتی را به واسطه تبعیت از سینگال های فضای مجازی تجربه کنند به همین دلیل این بازار نیازمند اصلاحات بود.

عضو هیات مدیره فرابورس ایران با بیان اینکه اصلاحات جدید بازارپایه در راستای بهبود و افزایش میزان شفافیت این بازار انجام شده است، افزود: این اصلاحات توسط نهادهای مختلفی از جمله سازمان بورس، کانون کارگزاران و فرابورس بررسی شده و در خرداد ماه نیز اطلاع‌رسانی لازم در این زمینه انجام و سپس نظرات فعالان بازار در خصوص اصلاحات جدید اعمال شد.

 

وی با اشاره به اینکه اصلاحات دستورالعمل بازار پایه  در اواخر سال 97 از سوی فرابورس ایران انجام شد، گفت: براساس اطلاع رسانی‌های انجام شده مقرر بود این دستورالعمل پس از 70 روز کاری و  در خردادماه انجام شود اما با این وجود و با شنیدن نظرات فعالان بازار بازنگری‌های لازم در این خصوص انجام شد.

 

نقوی با تاکید براینکه زمان بندی های مناسب برای اجرای این دستورالعمل تعیین شده بود، افزود: دامنه نوسان از مثبت و منفی 10 درصد تبدیل به یک حراج 6 درصدی در هفته شده و در طول هفته نیز براساس قیمت پایانی حراج دامنه نوسان 3 درصد تعیین شده است.

 

عضو هیات مدیره فرابورس ایران خاطرنشان کرد: به طور معمول روند تهیه و تصویب مقررات بدین صورت هست که ابتدا از سوی هیات مدیره بورس مربوطه  پیشنهاد به سازمان بورس و اوراق بهادار ارسال و سپس در سازمان بورس مورد بررسی قرار می گیرد و در این حین نیز نظرات کارشناسان دریافت  می‌شود.

نقوی با تاکید براینکه بازار پایه از ریسک زیادی به دلیل شفافیت پایین اطلاعات مالی شرکت ها  برخوردار است،افزود: بخشی از هجمه های وارده از سوی سیگنال فروشانی انجام می شود که در فضای مجازی بدون اخذ هیچ گونه مجوزی خبرهای نادرستی را به مردم منتقل می کنند.

نقوی ادامه داد: متاسفانه با وجود تاکید زیاد مسئولین در خصوص مراجعه فعالان بازار به سامانه کدال باز هم عده ای به دلیل ناآگاهی براساس اطلاعات موجود در شبکه های مجازی اقدام به فعالیت در بورس می کنند.

 

ارسال نظر